Al-Káida se stěhuje do Jemenu

Washington - Teroristé mezinárodní sítě Al-Káida se stahují do Jemenu, informovala v úterý agentura Reuters. Místní teroristické bojůvky tak začínají ohrožovat nejen oblast Arabského poloostrova, ale rozšiřují svou působnost do dalších zemí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Na rostoucí hrozbu Al-Káidy v Jemenu upozornily americké tajné služby, které přiměly amerického prezidenta Baracka Obamu, aby rozšířil bezpečnostní spolupráci s jemenskou vládou a nařídil společné útoky s jemenskými vládními jednotkami proti teroristům.

„Místní teroristé se soustředili zatím na Jemen a Saúdskou Arábii. Ale máme důvod se domnívat, že se nyní Al-Káida v Jemenu začíná zaměřovat na globálnější cíle daleko víc, než na regionální,“ citovala agentura Reuters představitele amerických bezpečnostních složek, který odmítl zveřejnit své jméno.

Podle jeho slov jemenští ozbrojenci jsou nejaktivnějšími členy Al-Káidy mimo afghánské nebo pákistánské území.

Míru nebezpečí jemenské Al-Káidy ukázal mimo jiné i páteční pokus Nigerijce Abdula Mutallaba o atentát v americkém letadle směřujícím z nizozemského Amsterdamu do amerického Detroitu. K nepovedenému teroristickému útoku se totiž přihlásili právě bojovníci Al-Káidy v Jemenu.

Jemenská vláda několikrát žádala Evropu a Spojené státy o pomoc se školením svých protiteroristických jednotek.

Alarmující údaje tajných služeb nakonec donutily Washington zvýšit podporu pro jemenskou vládu. Zatímco v roce 2006 v rámci asistenčního programu dostal Jemen od Američanů 4,6 milionů dolarů (zhruba 84 milionů korun), v roce 2009 to bylo už 67 milionů dolarů.

K transformaci Al-Káidy na Arabském poloostrovu došlo v letošním roce poté, co se saúdskoarabské teroristické bojůvky spojily s jemenskými ozbrojenci.

Podle slov jemenského ministra zahraničí Abú Bakra Kirbího v současné době operuje v Jemenu kolem 300 ozbrojenců Al-Káidy.

Situace se může ještě vyhrotit kvůli válce spojenců s islamistickými rebely v Afghánistánu. Ozbrojenci se odtud můžou začít stahovat do Jemenu. Podobný osud čeká pravděpodobně i militantní islamisty v Pákistánu, pokud tamní vláda vyslyší žádosti mezinárodní společenství i sousední Indie a zvýší úsilí v boji s místními ozbrojenci.

Témata: Al-Káida | Terorismus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS vyrazila loď Dragon soukromé společnosti SpaceX

15.12.2017 20:09 Mys Canaveral - Po několika odkladech dnes z Mysu Canaveral na Floridě úspěšně odstartovala raketa…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Proč jsou USA závislé na vojenské intervence v cizích zemích?

15.12.2017 18:02 Aktualizováno Washington - Spojené státy americké měli celkem 46 vojenských zahraničních misí v letech od 1948 do…

Senátor McCain je na tom zle. Přestává mluvit, léčba nádoru má vedlejší…

15.12.2017 14:19 Washington - Léčba republikánského senátora Johna McCaina, který trpí glioblastomem, má vedlejší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama