Al-Káida se stěhuje do Jemenu

Washington - Teroristé mezinárodní sítě Al-Káida se stahují do Jemenu, informovala v úterý agentura Reuters. Místní teroristické bojůvky tak začínají ohrožovat nejen oblast Arabského poloostrova, ale rozšiřují svou působnost do dalších zemí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Na rostoucí hrozbu Al-Káidy v Jemenu upozornily americké tajné služby, které přiměly amerického prezidenta Baracka Obamu, aby rozšířil bezpečnostní spolupráci s jemenskou vládou a nařídil společné útoky s jemenskými vládními jednotkami proti teroristům.

„Místní teroristé se soustředili zatím na Jemen a Saúdskou Arábii. Ale máme důvod se domnívat, že se nyní Al-Káida v Jemenu začíná zaměřovat na globálnější cíle daleko víc, než na regionální,“ citovala agentura Reuters představitele amerických bezpečnostních složek, který odmítl zveřejnit své jméno.

Podle jeho slov jemenští ozbrojenci jsou nejaktivnějšími členy Al-Káidy mimo afghánské nebo pákistánské území.

Míru nebezpečí jemenské Al-Káidy ukázal mimo jiné i páteční pokus Nigerijce Abdula Mutallaba o atentát v americkém letadle směřujícím z nizozemského Amsterdamu do amerického Detroitu. K nepovedenému teroristickému útoku se totiž přihlásili právě bojovníci Al-Káidy v Jemenu.

Jemenská vláda několikrát žádala Evropu a Spojené státy o pomoc se školením svých protiteroristických jednotek.

Alarmující údaje tajných služeb nakonec donutily Washington zvýšit podporu pro jemenskou vládu. Zatímco v roce 2006 v rámci asistenčního programu dostal Jemen od Američanů 4,6 milionů dolarů (zhruba 84 milionů korun), v roce 2009 to bylo už 67 milionů dolarů.

K transformaci Al-Káidy na Arabském poloostrovu došlo v letošním roce poté, co se saúdskoarabské teroristické bojůvky spojily s jemenskými ozbrojenci.

Podle slov jemenského ministra zahraničí Abú Bakra Kirbího v současné době operuje v Jemenu kolem 300 ozbrojenců Al-Káidy.

Situace se může ještě vyhrotit kvůli válce spojenců s islamistickými rebely v Afghánistánu. Ozbrojenci se odtud můžou začít stahovat do Jemenu. Podobný osud čeká pravděpodobně i militantní islamisty v Pákistánu, pokud tamní vláda vyslyší žádosti mezinárodní společenství i sousední Indie a zvýší úsilí v boji s místními ozbrojenci.

Témata: Al-Káida | Terorismus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Ukrajině je víc ruských tanků, než má celá Evropa. Měli bychom Kyjev…

28.07.2017 12:23 Zvláštní představitel USA pro Ukrajinu Kurt Volker tvrdí, že ozbrojení ukrajinských sil obrannými…

Trump neurotik: Co vypovídají Trumpovy tweety o jeho osobnosti?

28.07.2017 11:52 Washington - Výzkumníci si vzali na mušku příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa na…

VIDEO: Mick Jagger je rozčarován ze situace ve světě. Napsal o tom dvě…

28.07.2017 11:38 New York - Frontman britské skupiny The Rolling Stones Mick Jagger vydal dvě písně, kterými…

Třetí světová krok za krokem: Jak bude probíhat největší konflikt v…

28.07.2017 10:59 Americké a čínské válečné lodě bojují na širém moři a po všem, co se hne, automaticky pálí laserem.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama