Al-Káida se stěhuje do Jemenu

Washington - Teroristé mezinárodní sítě Al-Káida se stahují do Jemenu, informovala v úterý agentura Reuters. Místní teroristické bojůvky tak začínají ohrožovat nejen oblast Arabského poloostrova, ale rozšiřují svou působnost do dalších zemí.

Přidejte svůj názor

Al-Káida se stěhuje do Jemenu - anotační foto

Na rostoucí hrozbu Al-Káidy v Jemenu upozornily americké tajné služby, které přiměly amerického prezidenta Baracka Obamu, aby rozšířil bezpečnostní spolupráci s jemenskou vládou a nařídil společné útoky s jemenskými vládními jednotkami proti teroristům.

„Místní teroristé se soustředili zatím na Jemen a Saúdskou Arábii. Ale máme důvod se domnívat, že se nyní Al-Káida v Jemenu začíná zaměřovat na globálnější cíle daleko víc, než na regionální,“ citovala agentura Reuters představitele amerických bezpečnostních složek, který odmítl zveřejnit své jméno.

Podle jeho slov jemenští ozbrojenci jsou nejaktivnějšími členy Al-Káidy mimo afghánské nebo pákistánské území.

Míru nebezpečí jemenské Al-Káidy ukázal mimo jiné i páteční pokus Nigerijce Abdula Mutallaba o atentát v americkém letadle směřujícím z nizozemského Amsterdamu do amerického Detroitu. K nepovedenému teroristickému útoku se totiž přihlásili právě bojovníci Al-Káidy v Jemenu.

Jemenská vláda několikrát žádala Evropu a Spojené státy o pomoc se školením svých protiteroristických jednotek.

Alarmující údaje tajných služeb nakonec donutily Washington zvýšit podporu pro jemenskou vládu. Zatímco v roce 2006 v rámci asistenčního programu dostal Jemen od Američanů 4,6 milionů dolarů (zhruba 84 milionů korun), v roce 2009 to bylo už 67 milionů dolarů.

K transformaci Al-Káidy na Arabském poloostrovu došlo v letošním roce poté, co se saúdskoarabské teroristické bojůvky spojily s jemenskými ozbrojenci.

Podle slov jemenského ministra zahraničí Abú Bakra Kirbího v současné době operuje v Jemenu kolem 300 ozbrojenců Al-Káidy.

Situace se může ještě vyhrotit kvůli válce spojenců s islamistickými rebely v Afghánistánu. Ozbrojenci se odtud můžou začít stahovat do Jemenu. Podobný osud čeká pravděpodobně i militantní islamisty v Pákistánu, pokud tamní vláda vyslyší žádosti mezinárodní společenství i sousední Indie a zvýší úsilí v boji s místními ozbrojenci.

Témata: Al-Káida | Terorismus
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Al-Káida se stěhuje do Jemenu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni - anotační foto

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni

28.03.2017 21:27 Řím – U pobřeží Libye bylo v letošním roce zachyceno asi 23 tisíc uprchlíků. Informovala o tom…

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají ochránci lidských práv - anotační foto

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají…

28.03.2017 20:43 Aktualizováno Budapešť - V Maďarsku dnes vstoupil v platnost zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu…

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má dojednat podmínky - anotační foto

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má…

28.03.2017 20:39 Aktualizováno Edinburgh/Londýn - Skotští poslanci dnes poměrem 69 ku 59 hlasům vyslovili souhlas s vypsáním…

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova - anotační foto

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova

28.03.2017 20:14 Aktualizováno Washington - Zpravodajské komunity USA označily Rusko jako viníka kybernetických útoků proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama