V kalifornské poušti se zřítil americký "neviditelný" letoun F-22

Washington - Americký stíhací letoun F-22 Raptor, který využívá "neviditelné" technologie stealth, se zřítil v poušti Mojave na jihu Kalifornie. Pilot při havárii zahynul, informuje ve čtvrtek deník The Daily Telegraph a International Herald Tribune.

Přidejte svůj názor

neviditělný stíhací letoun F-22 Raptor

K nehodě došlo ve středu v 10.00 hodin dopoledne místního času (18.00 SEČ) při cvičném letu zhruba 55 kilometrů severovýchodně od letecké základny Edwards.

Pilot havarovaného stroj byl zkušený devětačtyřicetiletý letec David Cooley, který pro americké letectvo létal 21 let. Byl členem týmu, který prováděl zkušební lety na strojích F-22.

Jak uvedl mluvčí amerických leteckých sil Richard Johnson, jedná se o druhou nehodu stroje vyráběného americkou firmou Lockheed Martin. "K první nehodě došlo během leteckých a vyhodnocovacích testů v prosinci 2004 také na základně Edwards. Pilot se tehdy bezpečně katapultoval," dodal Johnson.

F-22 Raptor bývá kritizován za to, že se nehodí pro typ bojů, jaký nyní Spojené státy vedou v Afghánistánu a Iráku.

Americké letectvo tento stroj ale obhajuje. "Kombinace ´neviditelnosti´, skvělých letových a manévrovacích vlastností s leteckou elektronikou reprezentuje výjimečný pokrok v bojových schopnostech letounu," uvádí se v prohlášení amerického letectva.

Cena jednoho stroje je 140 milionů dolarů (2,8 miliardy korun). F-22 létá nadzvukovou rychlostí. Jedná se o jednomístný letoun se dvěma motory. Je 19 metrů dlouhý a 13,5 metr široký.

Firma Lockheed Martin uvádí, že stroj F-22 Raptor je jediným bojovým letounem, který je schopný "téměř nezranitelně" provádět bojové úkoly proti vzdušným i pozemním cílům.

Témata: U.S. AIR FORCE | USA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět se kvůli hysterii řítí do záhuby, obává se Lavrov

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Válečná hysterie kolem KLDR může vést ke katastrofě, je to cesta do slepé uličky a k…

Korea je odříznutá od světa. Začala masivní ekonomická blokáda

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Americký prezident Donald Trump dnes v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a…

Soudný den se blíží, nastane 23. září 2017. Přijdou zemětřesení,…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Svět skončí spolu s letošním létem. Myslí si to alespoň David Meade, který sám sebe popisuje jako…

Z trosek mexické školy již byly vyproštěny všechny děti

21.09.2017 23:03 Mexiko - Záchranáři v Mexiku již nepátrají po žádných dětech ze zřícené školy na jihu metropole.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama