Clintonová začala novou éru americké diplomacie

Washington - Hillary Clintonová stihla za šest týdnů ve funkci americké ministryně zahraničí dvě zahraniční cesty - turné po jihovýchodní Asii a návštěvu Blízkého východu spojenou s jednáním s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Jak píše v neděli agentura Reuters, začala tak nová éra americké diplomacie.

Přidejte svůj názor

Clintonová totiž razí méně formální přístup a navštěvuje i další akce kromě tradičních setkání s prezidenty, ministry a dalšími politiky. Bývalá první dámy Spojených států amerických tvrdí, že její motivací k přijetí funkce byla snaha pomoci dětem "využít potenciál daný jim Bohem". Právě schůzky se zástupci dětí, mládeží a studenty tak tvoří velkou část jejího programu.

Během své návštěvy západního břehu Jordánu dala interview palestinské televizi pro mládež. Mezi jinými odpovídala na otázku, co by dělala, kdyby její dcera Chelsea měla "tu smůlu" a narodila se pod izraelskou okupací. "Milovala bych ji a nikdy bych neztratila naději. Nikdy bych se nevzdala snu o palestinském státu, ať by se dělo cokoli," reagovala ministryně, která přesvědčovala Benjamina Netanjahua, pověřeného sestavením příští izraelské vlády, nutností vzniku samostatné Palestiny. Netanjahu takové řešení odmítá.

Clintonová se objevila také v populární turecké talk show, kde byla společně se čtyřmi dalšími ženami dotazována na svůj soukromý život. Turečtí diváci se tak například dozvěděli, že se naposledy zamilovala v roce 1971 do svého (tehdy budoucího) manžela Billa, že jí příroda nenadělila "smysl pro módu" a že jí nejvíce chybí možnost vysedávat v kavárnách a nakupovat.

Šéfka americké diplomacie je kvůli své předchozí roli první dámy USA brána jako celebrita. Její vystoupení přilákalo v Bruselu více než 500 mladých Evropanů, dalších osm set se pak tísnilo v sálech a velkoplošnými obrazovkami. Čest položit první otázku pak připadla chlapci s tričkem "Miluji Hillary". Specifický přístup však vzbuzuje i u politiků - na závěr tiskové konference jí tleskali arabští novináři a potleskem ji odměnili za její projev i evropští ministři.

Nový přístup poznal na vlastní kůži i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, kterému Clintonová darovala tlačítko s nápisem "reset", kterým mají být resetovány americko-ruské vztahy. Malým problémem bylo, že slovo reset v ruštině bylo napsáno chybně, čímž změnilo svůj význam. Místo nového začátku znamenalo "přetížení".

Novináři si však stěžují, že ministryně omezila počet tiskových konferencí na palubě letadla při přeletech z jedné země do druhé. Během cest po Asii došlo jen na jednu.

Clintonová také začala naplňovat sliby prezidenta Baracka Obamy, že tradiční nepřátelé přestanou být izolováni a naopak se je USA budou snažit zapojit do dění. Ministryně tedy pozvala zástupce Íránu na konferenci o budoucnosti Afghánistánu, která by měla proběhnout na konci března.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další balíčkový útok v Austinu: Při explozi byli zraněni dva mladí muži

19.03.2018 15:23 Austin - Při nedělní explozi v Austinu byli zraněni dva mladí muži. Jde o čtvrtý incident, při němž…

Šéf Facebooku na pranýři. Kvůli zneužití dat uživatelů mu hrozí soudy i…

19.03.2018 13:01 San Francisco - Na Facebook se snesla kritika od zákonodárců z obou stran Atlantiku. Důvodem je…

Konečná bilance: Zřícení lávky v Miami má šest obětí

19.03.2018 08:12 Miami (USA) - Záchranáři vyprostili těla všech lidí, kteří přišli o život při čtvrtečním zřícení…

McCabe předal FBI své zápisky o Trumpovi, ten už chrlí rozhořčené tweety

18.03.2018 15:29 Washington - Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe předal zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama