Ten úchyl je Rom? České omalovánky pobouřily až v USA

Washington/Praha - Stažení Poldových omalovánek, které česká policie rozdává při osvětových akcích v mateřských a základních školách a které údajně obsahují negativní klišé o Romech, požaduje šéf organizace sdružující americké hinduisty Rajan Zed. Podle něj by rasová klišé neměla být v 21. století v České republice přijatelná.

Diskuze zablokovaná

Romské děti

Zed z amerického státu Nevada je šéfem Světové hinduistické společnosti. Organizace si podle svých internetových stránek klade za cíl šířit porozumění hinduismu a prohlubování dialogu mezi náboženstvími. Zabývá se i lidskými právy a právy menšin, včetně práv Romů. 

Zed vyzval ministra vnitra Milana Chovance, aby se záležitostí zabýval, nechal všechny tyto omalovánky stáhnout a zasadil se o výcvik zaměstnanců ministerstva zaměřený na diverzitu. Mělo by se tak v budoucnosti předejít všem takovým rasovým klišé, předsudkům a karikaturám, uvádí prohlášení s tím, že klišé ve zmíněných omalovánkách bylo "vysoce neodpovědné".

O Poldových omalovánkách, které rozdává policie při preventivních akcích ve školkách a základních školách, tento týden psaly Lidové noviny (LN). Podle nich jedna z negativních postav, která nabízí děvčátku lízátko a odvádí je pryč, připomíná Roma. Brožurku prý kritizují organizace na obranu lidských práv.

"Nedává to ani trochu smysl, pouze to děti učí přemýšlet zkratkovitě a s předsudky," řekl LN i Martin Šimáček, ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování. Omalovánky podle něj zbytečně posilují stereotypy o romské kriminalitě a arabském terorismu.

Ve školce Poldovy omalovánky dostala i dcera paní Lídy z Prahy. „Když mi řekla, že to dostala od pana policisty, nepříjemně mě to překvapilo," uvádí pro Lidové noviny matka holčičky.

Děti tyto omalovánky dostávají už několik let, nyní se do nich ale ostře pustili aktivisté a některé lidskoprávní organizace. „Je zarážející, že právě instituce, která má v preventivní části své práce bojovat proti předsudkům a stereotypům, je naopak posiluje. Vykreslit chlapíka, který obtěžuje dítě, vizuálně tak, že nápadně připomíná Roma a takto zacílit osvětu směrem k dětem v dnešní napjaté době je dost nezodpovědné," kritizuje motiv Jarmila Balážová ze sdružení Romea.

"Zajímavě v této souvislosti vyznívá obhajoba Andrey Zoulové, nynější vedoucí oddělení Preventivně informačního oddělení pražského policejního ředitelství, jehož lidé s osvětovým projektem před několika lety přišli. „V tom obrázku vidím multikulturní prostředí, vždyť ten muž může být klidně Kubánec," vysvětluje Zoulová. Ta pojetí prevence u školáčků hájí i tím, že v omalovánkách je k nalezení dokonce jeden zloděj, který má bílou pleť," uvádí server Romea.

Témata: Romové | USA | rasismus
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odebírání DNA? Pražští soudci chtějí škrty v zákoně, obrátili se na…

17.01.2018 13:04 Praha/Brno - Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu…

Metnar exdetektiva Komárka kvůli kauze Čapí hnízdo mlčenlivosti nezbavil

15.01.2018 19:14 Praha - Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbavil bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti.…

Exšéf elitní jednotky Vojenské policie byl osvobozen, kauza mu vzala devět…

15.01.2018 13:36 Praha - Městský soud v Praze dnes rozhodl, že někdejší šéf Útvaru speciálních operací (SOG)…

Podivné mlčení kolem Dahlgrena: Policie ani věznice sebevraždu zatím…

12.01.2018 17:07 Aktualizováno Valdice - Sebevraždu Kevina Dahlgrena ve věznici Valdice vyšetřují kromě policie také Generální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama