Ten úchyl je Rom? České omalovánky pobouřily až v USA

Washington/Praha - Stažení Poldových omalovánek, které česká policie rozdává při osvětových akcích v mateřských a základních školách a které údajně obsahují negativní klišé o Romech, požaduje šéf organizace sdružující americké hinduisty Rajan Zed. Podle něj by rasová klišé neměla být v 21. století v České republice přijatelná.

Diskuze zablokovaná

Romské děti

Zed z amerického státu Nevada je šéfem Světové hinduistické společnosti. Organizace si podle svých internetových stránek klade za cíl šířit porozumění hinduismu a prohlubování dialogu mezi náboženstvími. Zabývá se i lidskými právy a právy menšin, včetně práv Romů. 

Zed vyzval ministra vnitra Milana Chovance, aby se záležitostí zabýval, nechal všechny tyto omalovánky stáhnout a zasadil se o výcvik zaměstnanců ministerstva zaměřený na diverzitu. Mělo by se tak v budoucnosti předejít všem takovým rasovým klišé, předsudkům a karikaturám, uvádí prohlášení s tím, že klišé ve zmíněných omalovánkách bylo "vysoce neodpovědné".

O Poldových omalovánkách, které rozdává policie při preventivních akcích ve školkách a základních školách, tento týden psaly Lidové noviny (LN). Podle nich jedna z negativních postav, která nabízí děvčátku lízátko a odvádí je pryč, připomíná Roma. Brožurku prý kritizují organizace na obranu lidských práv.

"Nedává to ani trochu smysl, pouze to děti učí přemýšlet zkratkovitě a s předsudky," řekl LN i Martin Šimáček, ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování. Omalovánky podle něj zbytečně posilují stereotypy o romské kriminalitě a arabském terorismu.

Ve školce Poldovy omalovánky dostala i dcera paní Lídy z Prahy. „Když mi řekla, že to dostala od pana policisty, nepříjemně mě to překvapilo," uvádí pro Lidové noviny matka holčičky.

Děti tyto omalovánky dostávají už několik let, nyní se do nich ale ostře pustili aktivisté a některé lidskoprávní organizace. „Je zarážející, že právě instituce, která má v preventivní části své práce bojovat proti předsudkům a stereotypům, je naopak posiluje. Vykreslit chlapíka, který obtěžuje dítě, vizuálně tak, že nápadně připomíná Roma a takto zacílit osvětu směrem k dětem v dnešní napjaté době je dost nezodpovědné," kritizuje motiv Jarmila Balážová ze sdružení Romea.

"Zajímavě v této souvislosti vyznívá obhajoba Andrey Zoulové, nynější vedoucí oddělení Preventivně informačního oddělení pražského policejního ředitelství, jehož lidé s osvětovým projektem před několika lety přišli. „V tom obrázku vidím multikulturní prostředí, vždyť ten muž může být klidně Kubánec," vysvětluje Zoulová. Ta pojetí prevence u školáčků hájí i tím, že v omalovánkách je k nalezení dokonce jeden zloděj, který má bílou pleť," uvádí server Romea.

Témata: Romové | USA | rasismus
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krádeže zbraní ve Vrběticích? Policie nechybovala, tvrdí Chovanec i Tuhý

20.09.2017 18:43 Aktualizováno Vlachovice - Lidé, kteří vynášeli zbraně z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku, byli…

Voják zraněný při explozi ve Vyškově je po operaci, armáda pátrá po…

20.09.2017 12:16 Vyškov - Vyšetřování příčiny úterní exploze ve vojenské budově ve Vyškověvý pokračuje. Zraněný…

Výbuch otřásl armádními prostory ve Vyškově, jeden mrtvý

19.09.2017 18:58 Aktualizováno Vyškov - V objektu vojenské ubytovny Jugo ve Vyškově dnes dopoledne nastal výbuch, jeden člověk…

Hamáček kritizuje Stropnického: Po volbách bude třeba urychlit modernizaci…

18.09.2017 15:26 Praha - Místopředseda ČSSD a odborný mluvčí strany pro obrannou problematiku Jan Hamáček (ČSSD)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama