Američtí námořníci zajali piráta a získali zpět kontrolu nad svojí lodí

Washington - Americká posádka dánské nákladní lodě Maersk Alabama získala zpět kontrolu nad svým plavidlem, které krátce předtím přepadli piráti, informuje ve středu televize BBC. Jednoho z pirátů posádka zajala, ostatní tři uprchli.

Přidejte svůj názor

"Máme zprávy, že jeden pirát se nachází na lodi pod kontrolou posádky," uvedl nejmenovaný zdroj z amerického Pentagonu.

Nedlouho poté agentura Reuters s odvoláním na agenturu AP informovala, že byl s lodí pomocí satelitního telefonu navázán kontakt. Osoba neznámé totožnosti nacházející se na lodi potvrdila, že dvacetičlenná posádka zajala jednoho z pirátů.

Zbylí piráti prý uprchli na záchranných člunech a mají s sebou jako rukojmí kapitána lodi. To televizi CNN potvrdil i jeden z námořníků. Nyní s piráty probíhá vyjednávání o propuštění kapitána výměnou za potravinové zásoby.

Opětovné převzetí kontroly nad lodí potvrdila ve středu večer i dánská společnost Maersk Line, která ji vlastní. Mluvčí společnosti informoval, že žádný z členů posádky, který zůstal na palubě, nebyl zraněn.

"Můžeme potvrdit, že naše posádka má plnou kontrolu nad lodí. Piráti ji opustili a jednoho z členů si vzali jako rukojmí," řekl. Neupřesnil ale, zda je rukojmím skutečně kapitán. Podle jeho slov nyní Maersk úzce spolupracuje s americkou armádou.

Loď o výtlaku 17 tun plula podél východní Afriky do keňského přístavu Mombasa. Vezla kromě jiného nákladu potravinovou pomoc. Na lodi bylo 232 kontejnerů s potravinami pro Somálsko a Ugandu.

Piráti na ni zaútočili ve středečních ranních hodinách 500 kilometrů od somálského pobřeží.

"Na místě nebyla žádná naše loď, která by plavidlo ochránila," řekl Nathan Christensen, mluvčí 5. flotily amerického námořnictva, která operuje podél východní Afriky. Piráti udeřili na Maersk Alabama na rychlých člunech jižně od míst, kde hlídkují americké křižníky. "Vydávají se do míst, kde jsme je dosud neviděli, a kde nejsou koaliční lodě," dodal Christensen.

Somálští piráti loni unesli desítky lodí s posádkami a nechali si za ně vyplácet výkupné. Jejich nevětší kořistí byl ropný tanker Sirius Star a ukrajinská nákladní loď plná tanků.

V Adenském zálivu, v oblasti mezi Jemenem a severem Somálska, kde až donedávna nejčastěji útočili, nyní hlídkují lodě z několika zemí, které se snaží jejich řádění překazit. Je mezi nimi také 12 válečných plavidel.

V pondělí se přesto pirátům podařilo unést britskou loď s 16 bulharskými námořníky. O víkendu se zmocnili tří jiných plavidel.

Témata: Piráti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět se kvůli hysterii řítí do záhuby, obává se Lavrov

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Válečná hysterie kolem KLDR může vést ke katastrofě, je to cesta do slepé uličky a k…

Korea je odříznutá od světa. Začala masivní ekonomická blokáda

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Americký prezident Donald Trump dnes v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a…

Soudný den se blíží, nastane 23. září 2017. Přijdou zemětřesení,…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Svět skončí spolu s letošním létem. Myslí si to alespoň David Meade, který sám sebe popisuje jako…

Z trosek mexické školy již byly vyproštěny všechny děti

21.09.2017 23:03 Mexiko - Záchranáři v Mexiku již nepátrají po žádných dětech ze zřícené školy na jihu metropole.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama