Clintonová doufá v obnovení rozhovorů o severokorejském jaderném programu

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v sobotu prohlásila, že návrat Korejské lidově demokratické republiky k šestistranným rozhovorům o jejím jaderném programu je "povinností". Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Budeme pokračovat společně s našimi partnery ve vyjednávání v tlaku na Severní Koreu, aby se vrátila k povinnostem, které má," řekla šéfka americké diplomacie během své sobotní překvapivé návštěvy Iráku. "Doufáme, že budeme schopni obnovit jednání s KLDR, které povedou k tomu, aby Severní Korea opět přijala své povinnosti, jež povedou ke (Korejskému) poloostrovu bez jaderných zbraní."

KLDR v sobotu oznámila, že zahájila získávání plutonia z použitých palivových tyčí své jaderné elektrárny. Zrecyklované plutonium chce údajně použít pro zvýšení svého jaderného arzenálu, konkrétně pro výrobu nejméně jedné jaderné hlavice navíc.

Podle odborníků má Severní Korea dostatek vlastních zdrojů pro získání materiálu na šest až osm jaderných bomb.

Prohlášení o recyklaci plutonia z palivových tyčí přichází den poté, co předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Mohamed Baradej oznámil, že se Severní Korea stala jadernou velmocí.

Také světové tajné služby uznávají, že Severní Korea již dokázala vyrobit dostatečně malé jaderné hlavice, aby mohly být namontovány do raket středního doletu.

V KLDR byl ve čtvrtek a pátek na návštěvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ani jemu se však nepodařilo přesvědčit Severní Koreu k návratu k šestistrannému jednání o jaderném programu.

KLDR odstoupila z jednání minulý týden a přerušila také spolupráci s MAAE, když ze svého území vykázala její inspektory. Jednalo se o reakci na rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která odsoudila odpálení rakety dlouhého doletu z 5. dubna 2009, jež Pchjongjang vydával za vyslání satelitu na oběžnou dráhu.

Severní Korea provedla v roce 2006 podzemní pokusný jaderný výbuch. Až donedávna však vlády světových mocností a experti považovali typ bomby, který Pchjongjang testoval, za nepoužitelný pro osazení hlavice rakety.

KLDR začala více než před rokem demontovat jadernou elektrárnu Jongbjon, která pochází ještě ze sovětské éry. Tehdy také přistoupila na to, že na demontáž budou dohlížet experti agentury pro atomovou energii a že proces budou 24 hodin denně sledovat kamery.

Výměnou za to jí Čína, Japonsko, Rusko, Jižní Korea a Spojené státy v dohodě uzavřené v únoru 2007 přislíbily pomoc. Po reakci OSN na údajné vyslání satelitu však KLDR začala obnovovat v Jongbjonu provoz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kim Čong-un se osobně zavázal k denuklearizaci KLDR

19.03.2018 16:44 Soul - Šéfka jihokorejské diplomacie Kang Kjong-wha dnes v rozhovoru pro americkou CBS řekla, že se…

IS není mrtev: Tisíce bojovníků jen čekají na příležitost. Kde je jich…

19.03.2018 15:05 Teroristická skupina Islámský stát postupně přichází o území, které získala v minulých letech.…

Venezuelský režim provádí čistky v armádě, zřejmě se bojí vzpoury chavistů

19.03.2018 13:37 Caracas - Venezuelský režim pokračuje v čistkách, zřejmě se tak snaží zabránit vzpouře. Jen za…

V Austrálii zuří požáry, spálily přes 80 domů

19.03.2018 08:16 Canberra - Při přírodních požárech na jihovýchodě Austrálie lehlo popelem přes 80 domů, 40.000…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama