KLDR zahájila nebezpečnou hru, varuje expert

Tradiční novoroční projev vůdce Severní Koreje je vždy plný naparování se i provokací a ten, který pronesl Kim Čong-un 1. ledna 2016, nepředstavoval výjimku, uvádí Paul French. Expert z Královské asijské společnosti Velké Británie a Irska specializující se na KLDR v komentáři pro server Reuters rozebral aktuální situaci v komunistické zemi.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

371

Kim utužuje vládu

French připomíná Kimova slova adresovaná Severokorejcům i světu, že pro zemi je zcela nepřijatelné, pokud ji obtěžují narušitelé a agitátoři, byť v zanedbatelné míře, a přislíbil tvrdou odpověď ve stylu "nemilosrdné svaté války za spravedlnost a sjednocení" (s Jižní Koreou). Expert míní, že Kim musel tou dobou vědět, že brzy nařídí v pořadí již čtvrtý severokorejský jaderný test od roku 2006, tentokrát vodíkové bomby, který znamená velký pokrok v jaderných schopnostech KLDR.

Test podle Frenche završil divných deset dní v zemi, které odstartovala údajná fatální automobilová nehoda Kim Jang-kona, vysoce postaveného představitele pověřeného vyjednáváním o křehkých a v poslední době se zhoršujících vztazích Pchjongjangu se Soulem.

"Pochopitelně, v zemi tak tajnůskářské, jakou je KLDR, kde jsme v posledních 18 měsících viděli bezprecedentní množství vražedných čistek vysokých představitelů (možná bylo odstraněno až 75 osob považovaných za blízké Kim Čong-unovi), se mlýny spekulací roztočily na plné obrátky," píše expert. Přesto je těžké nalézt důvod, proč by měl být Kim Jang-kon odstraněn, jelikož se neobjevila prohlášení o jeho selhání či neloajalitě a čas od času je i v Severní Koreji automobilová nehoda skutečně automobilovou nehodou, dodává.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.        

Jaderný test byl v zásadě očekáván, deklaruje French s tím, že severokorejská státní média již loni v říjnu informovala o jeho přípravách i o tom, že půjde o pokročilejší zbraň. Existovalo mnoho důvodů předpokládat, že test proběhne začátkem nového roku - v neposlední řadě z důvodu, že v pátek Kim Čong-un oslaví své 33. narozeniny a není neobvyklé, když s narozeninami nejvyššího vůdce přijde něco spektakulárního, uvádí odborník. Doplňuje, že na květen je plánován také sjezd Korejské strany práce, který se nekoná často - šestý se uskutečnil v roce 1980. Očekává se, že Kim Čong-un sjezdu využije k utužení své vlády a kontroly nad stranou po posledních čistkách, přičemž impulz v podobě úspěšného testu a z něj vyplývajících konsekvencí mu může pomoci konsolidovat pozici, spekuluje expert.    

Hladoví lidé jsou hrozbou

"Co tedy (Kim) očekává nyní?" ptá se French. Soudí, že vůdce se momentálně může cítit zajištěný na domácí scéně, jelikož bezpečně vládne, jak uvádějí někteří analytici, ale líbilo by se mu, pokud by pokračovaly zamrzlé šestistranné mezinárodní rozhovory. Důvod expert spatřuje ve skutečnosti, že restart jednání většinou znamená obnovení zásilek pomoci pro KLDR a Kim pomoc potřebuje.   

Odborník vysvětluje, že minulý rok byl pro severokorejské hospodářství a lid těžký. Odkazuje na zprávu OSN, podle které se svět zaměřoval na syrskou krizi a pomoc KLDR poklesla oproti předchozímu roku o 50%, což se týkalo nejen potravin, ale také paliva, umělých hnojiv a medikamentů. "Udržovat v provozu osvětlení a nakrmit lidi bylo obtížné," konstatuje French.

Expert vysvětluje, že po předposledním jaderném testu v roce 2013 Pchjongjang vyzval k pokračování šestistranných rozhovorů, k čemuž však nedošlo. Poukazuje však na fakt, že britský ministr zahraničí Philip Hammond během návštěvy Pekingu nyní souhlasil s Čínou, že rozhovory by měly pokračovat, byť mohou být interpretovány jako odměna za špatné chování ze strany Pchjongjangu.

French opakuje, že obnovení rozhovorů tradičně doprovázelo navýšení dodávek pomoci. "Hladoví lidé jsou nespokojení lidé a to představuje zřejmě největší samostatnou hrozbu pro režim Kim Čong-una," soudí odborník s dodatkem, že obnovení a navýšení pomoci by tuto hrozbu mohlo snížit.

Strach z uprchlíků        

"Takže bomba Kim Čong-una - ať se ukáže, že byla vodíková, či nikoliv - upoutala naší pozornost," shrnuje French. Předpokládá, že se sejde OSN, aby zvážila nové sankce vůči KLDR, ale šance na jejich prosazení nedokáže odhadnout. Stejně tak považuje za nejasné, jak se tvrdohlavý Pchjongjang zachová.

Naopak za zajímavější část této rovnice označuje expert Čínu, jelikož její prezident Si Ťin-pching o Severní Koreji pozoruhodně mlčí a ačkoliv KLDR sama Peking často ignoruje, nemá ráda, když je ignorována větším sousedem, kde vládne též jedna strana.       

Čína konsistentně tvrdí, že chce stabilní Severní Koreu, což opakuje i nyní, uvádí French. Poukazuje, že analytici v Pekingu s jistými obavami sledují masy syrských uprchlíků plahočící se Evropou do Německa - nechtějí, aby nestabilní či totálně zhroucený režim v KLDR posílal miliony lidí přes řeku Amnokkang hledat útočiště v severní Číně. Peking je poměrně otevřený v tom, že na svých hranicích nechce uprchlickou krizi, konstatuje odborník.      

Podle Frenche se zdá jako pravděpodobné, že šestistranné rozhovory mohou pod vedením čínského diplomatického úsilí nyní pokračovat. Čína jako taková totiž může žít s jaderně vyzbrojenou Severní Koreou, ale nechce čelit nestabilnímu státu za svými dveřmi, uzavírá komentář.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii spalují lesní požáry. Kvůli kouři není ve městech vidět na krok

21.02.2018 13:51 Jakarta - Kvůli lesním požárům vyhlásily stav nouze již čtyři indonéské provincie. Do boje s…

Mladá dívka si k sobě pozvala na noc migranta, se kterým se přátelila. Po…

21.02.2018 00:30 Aktualizováno Sydney - Australský soud se zabýval případem sedmnáctiletého migranta, který znásilnil svou o rok…

Americko-čínské vztahy? Blíží se bouře, varuje expert

21.02.2018 00:01 NÁZOR - Vztah USA a Číny, který byl v posledních desetiletích založen na sledování společních cílů,…

Tajemno halí sportovce KLDR na olympiádě

20.02.2018 14:56 Soul - Ze svého kontrolního stanoviště na kopci vidí vojáci, kteří střeží jihokorejskou hranici, za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama