Sestřelit diktátora a ukončit tyranii? USA řeší další trable

MAGAZÍN - Vždy se objevují velké naděje, že nově jmenovaný diktátor bude mírnější a slušnější než jeho předchůdce, uvádí vojenský historik Max Boot v komentáři pro server Commentary Magazine. Připomíná, že v případě syrského a severokorejského vůdce, Bašára Asada, resp. Kim Čong-una, se naopak ukázalo, že tito nástupci v diktátorských dynastiích jsou ještě vražednější než jejich rodiče a nepředstavují žádné reformátory, jak se kdysi sami chvástali.

Přidejte svůj názor 127 komentářů

Kim Čong Un to tentokrát přehnal. Je třeba tento režim změnit

KLDR porušuje všechny mezinárodní normy

Asad je bezesporu zodpovědný za velkou část obětí syrské občanské války, která si vyžádala na půl milionu životů, konstatuje expert. Doplňuje, že Kim se zase proslavil zabíjením svých příbuzných - nejprve nechal v roce 2013 zlikvidoval svého strýce Čang Song-tcheka a nyní svého nevlastního bratra Kim Čong-nama.

Metoda, kterou byl Kim Čong-nam zabit svědčí podle odborníka o ochotě severokorejského diktátora porušovat všechny mezinárodní normy. Podle předběžných testů malajsijských vyšetřovatelů zabíjel nervový plyn VX, jedna z nejvražednějších látek na světě, u níž stačí 10 miligramů k usmrcení člověka, připomíná Boot. Poukazuje, že nyní Kim přesto neváhal použít tuto chemickou zbraň na rušném letišti v Kuala Lumpur.

"To je jako načasovaná připomínka, že Severní Korea vlastní nejen jaderné zbraně, ale také zbraně chemická a biologické," varuje historik. Odkazuje na zprávu listu New York Times, který s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany napsal, že v roce 2014 se v severokorejských muničních skladech nacházelo mezi 2500 a 5000 tunami chemických zbraní, přičemž země zároveň dokáže vyrábět různé druhy biologických zbraní.

Nejenže KLDR takové zbraně vlastní, ale používá je k teroristickým akcím v zahraničí, zdůrazňuje odborník. Soudí, že jen těžko si lze představit pádnější důkaz pro to, aby americká vláda zařadila Severní Koreu zpět na seznam zemí podporujících terorismus, z něhož ji v roce 2008 neprozřetelně odstranil prezident G. W. Bush s cílem pokusit se o restart jednání o severokorejském jaderném programu. Spojení mezi Pchjongjangem a terorismem je podle Boota dlouhodobé, přičemž, jak tvrdí list Weekly Standard, existuje těsná spolupráce mezi KLDR a dalšími sponzory terorismu - Sýrií a Íránem.

Označení Severní Koreje za sponzora terorismu je pouze jedním z kroků, které USA mohou podniknout směrem k vystupňování sankcí, míní expert. Vysvětluje, že na papíře jsou sice na KLDR uvaleny značné sankce, ale jejich prosazování představuje problém, především díky Číně, která Pchjongjangu poskytuje záchranné lano.

Je třeba změnit režim

Analytička Sue Mi Terryová, která dlouho pracovala pro CIA, nedávno v americkém Kongresu prohlásila, že navzdor rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2321, která v lednu 2016 poprvé omezila import severokorejského uhlí do Číny na milion tun či 53 milionů dolarů, jen o osm týdnů později oficiální čínská čísla odhalila, že dovoz uhlí z KLDR do země se meziměsíčně zvýšil z 1,9 milionu na 2 miliony tun, připomíná Boot. Dodává, že podobně loni vzrostl celkový dovoz severokorejského zboží do Číny, konkrétně o 6%, na 2,6 miliardy dolarů.    

"Čína nyní zastavila svůj import ze Severní Koreje - na znamení své nespokojenosti s Kimovými prudkými akcemi - ale je pravděpodobné, že se zanedlouho opět vrátí k podpoře režimu v Pchjongajngu," očekává historik. Poukazuje na závěry Terryové, že USA mohou dlouhodobé čínské postoje změnit pouze tehdy, pokud uvalí dodatečné sankce na čínské banky pomáhající prát severokorejské peníze a čínské subjekty obchodující s KLDR či angažující se v severokorejských veřejných zakázkách.  

Něco takového Obamova administrativa odmítala, jelikož upřednostňovala obchod s Pekingem, avšak s ohledem na protičínskou rétoriku rezidenta Trumpa se dá očekávat, že současný vládce Bílého domu bude ochotnější jednat, soudí Boot. Připouští však, že Trumpova administrativa působí zmateně v mnoha oblastech zahraniční politiky a prezident se navíc často rozchází s názory svých ministrů, tudíž je těžké předvídat, kam až je ochotna zajít.   

Brutální vražda Kim Čong-nama by podle historika nicméně měla sloužit jako připomínka - pokud byla vůbec třeba - jak strašlivý a nepředvídatelný severokorejský režim zůstává. Hlavním americkým cílem by tak mělo být nikoliv jeho zadržování, ale vytváření potřebného nátlaku, který by přivedl KLDR ke kolapsu a následně došlo ke sjednocení s Jižní Koreou, nabádá odborník.

"Paradoxně zavraždění Kim Čong-nama činí tento cíl o něco reálnějším, jelikož eliminovala jednoho z zřejmých nárokovatelů severokorejského trůnu, který by mohl převzít moc jako více reformě smýšlející diktátor než jeho bratr," uzavírá expert.

Vstupte do diskuze (127)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína se bouří. Média zamlčují zneužívání a týrání žen

18.10.2017 08:37 Peking - Vlnu nevole vyvolala v Číně zpráva oficiálního deníku China Daily, která označila sexuální…

Čínští komunisté zahájili sjezd. Si zřejmě ještě více upevní moc

18.10.2017 08:25 Peking - V Pekingu dnes začal sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, od něhož se čeká upevnění…

Další porážka džihádistů: Město Marawi bylo osvobozeno, oznámil filipínský…

17.10.2017 15:42 Manila - Filipínský prezident Rodrigo Duterte dnes prohlásil, že město Marawi bylo po pěti měsících…

Taliban přepadl policejní komplex v Afghánistánu. 32 obětí, přes 200…

17.10.2017 12:40 Aktualizováno Kábul - Při dnešním útoku Talibanu na policejní komplex ve městě Gardez na jihovýchodě Afghánistánu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama