Známá Severokorejka promluvila o USA a KLDR. A je to opravdu ostré

Londýn – Severokorejský režim je skutečně velmi nebezpečný a je dobře, k němu a ke Kim Čong-unovi zaujímá americký prezident Donald Trump tvrdý postoj. Myslí si to  Hyeonseo Lee (37), jedna z nejznámějších uprchlic ze Severní Koreje.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Kim Čong-Un

„Severokorejský režim skutečně může řídit lidi,“ řekla žena americké stanici Fox News. „Myslím si, že jde nejlepší diktátory z celé planety,“ říká Korejka, která po útěku ze Severní Koreje v roce 1997 žila v Číně a která se nakonec dostala do Jižní Koreje a na Západ.

Její kniha „Dívka se sedmi jmény“ odkazuje na přezdívky, které používala během svého útěku, se stala celosvětovým bestsellerem. Žena například mluví o „otroctví“ pod tuhými režimy otce a dědečka současného vůdce KLDR Kim Čong-una. „Dostáváme pouze tolik, abychom neměli dost, takže jsme se automaticky stali otroky režimu,“ popisuje.

Hyeonseo Lee byla svědkem popravy, indoktinace i hladomoru, který zemi zasáhl v 90. letech.  Oficiální údaj, který by vyčísloval počet obětí hladomoru na lidských životech, není znám, odhady nicméně hovoří o 220 000 až 3,5 milionu obětí. „Vzhledem k tomu, kolik lidí zemřelo, museli mnozí pracovat a na vozících se zbavovat těl,“ vzpomíná a dodává, že také byla učena, že USA jsou nepřítel číslo jedna.

„Nemáme slovo Američan ale jen jedno jiné slovo – Američan-bastard,“ říká Hyeonseo Lee, která podle svých slov brečela, kdy poprvé slyšela mluvit nového amerického prezidenta Donalda Trumpa hovořit o KLDR. „Žádný prezident taková slova až dodnes neřekl, i když jsme trpěli už sedm dekád,“ říká.

Podle jejích slov je severokorejský vůdce Kim Čong-un nebezpečný nepřítel, který používá bomby, rakety a represe. Zabití jeho nevlastního bratra v Malajsii je podle ní jen dalším z řady varování. Domnívá se proto, že pokud by chtěl režim nějak zasáhnout proti ní osobně, také by to mohl dokázat.

Přesto se nevzdává svého snu, že jednoho dne tento režim padne a ona se bude moci vrátit domů. „Pevně v to věřím,“ dodává s úsměvem Severokorejka.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Barmský prezident Tchin Ťjo s okamžitou platností rezignoval

21.03.2018 07:53 Rangún - Barmský prezident Tchin Ťjo (71), spojenec barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, dnes…

Rohingové v ohrožení. Řítí se na ně monzuny, mohou přinést tyfus i…

20.03.2018 17:19 Dháka - Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes varovala před katastrofickými důsledky,…

Čínský prezident si brousí zuby na Tchaj-wan. Chce být jako Mao Ce-tung,…

20.03.2018 11:57 Peking - Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že Peking nepřipustí žádné separatistické snahy.…

Čína hrozí Trumpovi: Obchodní válka nebude mít vítěze. Podnikatelé volají…

20.03.2018 09:03 Peking - Staronový čínský premiér Li Kche-čchiang pohrozil, že obchodní válka mezi Čínou a USA…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama