Posvátnou Gangu mají zachránit elektronická krematoria a veřejné záchodky

Nové Dillí - Největší řeka Indie je také tou nejvíce znečištěnou. Plán, který si stanovila indická ministryně pro vodní zdroje, že řeka bude čistá do roku 2018, se zřejmě nepodaří naplnit. Stav a kvalitu posvátné řeky Gangy by mohlo zlepšit také budování čističek odpadních vod, kanalizací, elektrických krematorií či veřejných záchodků.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Indie

Indická Vláda pravděpodobně nebude schopná vyčistit koryto řeky Ganga do roku 2018. Cíl si stanovila indická ministryně pro vodní zdroje Uma Bharti. Důvodem prý mají být neodůvodněné pokyny, které indické administrativě ukládá Národní zelený tribunál (NGT, zákonné opatření jež řeší záležitosti životního prostředí), který zejména zpochybňuje provozní kapacity čistíren odpadních vod v Uttar Pradesh a tím zpožďuje realizaci projektu čištění řeky.

Vodu Gangy využívá přes 500 milionů Indů

Ganga je největší řekou v Indii, její znečištění představuje dlouhodobě významné ohrožení lidského zdraví, ale i okolního prostředí. Za znečištění jedné z největších asijských řek může především odpad produkovaný lidmi a znečišťující průmyslové látky. Přitom řeka je zdrojem vody pro asi 40 procent populace Indie ve všech 11 federálních státech. Slouží tak zhruba půl miliardě lidí. Jde tedy o řeku, jejíž vodu využívá nejvíce lidí na planetě.

O čistotě řeky se začalo mluvit poměrně pozdě, až koncem 70. let minulého století. V té době už úseky o zhruba 600 kilometrech byly v podstatě tzv. ekologicky mrtvými zónami. V nedávné historii se chopilo několik iniciativ řešení problému, žádná nedosáhla uspokojivých výsledků. Od roku 2014 vláda premiéra Narendra Modiho spustila projekt Namami Ganga na vyčištění řeky. Premiér se chce profilovat nikoliv jako náboženský lídr, ale jako vůdce národa, prohlásil, že „matka Ganga si ho přivolala,“. Vládní plán Namami Ganga má stát 3 miliardy dolarů, podle ekologů je finanční náročnost skutečného vyčištění řeky mnohem vyšší.

Znečištění způsobuje praní prádla i koupání zvířat, do řeky se vhazují spálené mrtvoly

Co může za znečištění Gangy? Především zvýšení hustoty obyvatelstva Indie a s ním i nárůst odpadu, produkovaného lidmi. Dále různé lidské činnosti – koupání, praní prádla, koupání zvířat a samozřejmě vypouštění škodlivých látek do řeky. Řeka proplouvá 29 velkými městy, z nichž každé má přes 100 tisíc obyvatel, velká produkce odpadních vod řeku zcela zatěžuje.

Ganga má velký náboženský význam. Indové ji vnímají jako védské božstvo a bývá zobrazována jako bohyně jedoucí na krokodýlu. Během náboženských slavností se v posvátné řece koupe přes 70 milionů Indů, aby očistili své tělo od minulých hříchů. Do Gangy se také sype popel zemřelých lidí, například ve městě Váránasí se každoročně spálí a vhodí do řeky na 40 tisíc těl, mnohá jsou jen zpola spálená. Přesto nedochází k tomu, že by kvůli kvalitě vody vypukaly závažnější epidemie. Ve vodě se totiž nachází velké množství tzv. bakteriofágů. To jsou viry, které infikují bakterie. Bakteriofágy v Ganze ničí zejména zárodky úplavice a cholery. Přesto se turistům nedoporučuje, aby do Gangy vstupovali.

Spasí posvátnou řeku veřejné toalety a elektrická krematoria?

Řešením zoufalého stavu vody v Ganze je budování nových kanalizačních sítí, modernizace a budování čistíren odpadních vod, ale i budování elektrických krematorií a sítí veřejných toalet. Uzavřeno bylo téměř 250 průmyslových objektů, které do řeky vypouštěly nečistoty. Vláda také musí čelit samotným Indům, kteří považují zásahy spojené s očistou řeky za nebezpečné. Voda by podle nich mohla ztratit své zázračné účinky. Důležitý je tedy také jakýsi mentální posun Indů. Ti by si měli uvědomit, že v podstatě zabíjejí řeku, kterou zároveň uctívají.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O co jde Kimovi? Odborníci se neradují, důvod k optimismu prý není

21.04.2018 21:47 Pusan - Severní Korea podle svých slov přerušila nukleární výzkum a testy mezikontinentální střel.…

V Indii schválili trest smrti za zneužívání dětí

21.04.2018 14:53 Dillí - Indická vláda dnes schválila výnos, podle kterého je možné osobu usvědčenou ze sexuálního…

Konec jaderných testů KLDR? Analytici jsou skeptičtí, Moskva se raduje

21.04.2018 14:29 Aktualizováno Pchjongjang - Ačkoli severokorejský vůdce oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a…

Kim Čong-un: KLDR zastavuje jaderné a raketové testy

21.04.2018 09:09 Aktualizováno Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR dnešním dnem s okamžitou platností…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama