Polští vojáci osvobodili rukojmí v Afghánistánu

Kábul - V jihoafghánské provincii Hílmand bylo osvobozeno 11 rukojmích, které zajal Taliban. Na záchranné operaci se podíleli polští a afghánští vojáci speciálních sil za podpory amerických vrtulníků.

Přidejte svůj názor

Afghanistán

Mezi zajatci Talibanu byli dva vojáci, čtyři policisté a pět civilistů; všichni Afghánci. "Ti lidé byli po čtyři měsíce vězněni, biti a mučeni. Zacházeli s nimi strašně, čelili hrozbě smrti," prohlásil polský ministr obrany Antoni Macierewicz. na tiskové konferenci ve Varšavě.

Osvobozovací akce, podniknutá v posledních dnech, představovala podle Macierewicze velký úspěch afghánských speciálních sil, protože byly s to dobýt povstalecké vězení v provincii, kde o sobě Taliban dává nejvíce vědět. Svědčí podle něj o tom, že vládní síly jsou s to samostatně bojovat proti teroristům.

Bojová mise polských jednotek ze sil NATO v této středoasijské zemi skončila v roce 2014 a z Poláků zde zůstali jen "poradci" z řad speciálních sil. Hlavním úkolem asi 200 stovek polských vojáků je podle dostupných údajů výcvik afghánských vojáků na základnách po celé zemi.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Afghánský prezident Ašraf Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi islamistického hnutí Taliban, které usiluje o svržení afghánské vlády, a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkong se opět bouří. Lide protestovali proti věznění demokratických…

20.08.2017 18:12 Hongkong - Desítky tisíc obyvatel Hongkongu dnes vyšly do ulic kvůli uvěznění trojice mladých…

OSN se zhrozila: Taliban a IS vraždily takovým způsobem, že jde o válečný…

20.08.2017 18:09 Aktualizováno Kábul - Radikálové Talibanu a Islámského státu (IS) začátkem srpna povraždili v severním…

Jaderný Armageddon: Kim se může pokusit prostřílet z kouta, varuje expert

20.08.2017 00:01 NÁZOR - Kim Čong-un, labilní a nepředvídatelný diktátor, je schopen vyhrožovat Spojeným státům…

V Indii vykolejil vlak: 23 obětí, desítky zraněných. Na místě panuje chaos

19.08.2017 19:51 Aktualizováno Dillí - V severoindickém státě Uttarpradéš dnes vykolejil vlak. Zemřelo nejméně 23 lidí a 80…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama