Polští vojáci osvobodili rukojmí v Afghánistánu

Kábul - V jihoafghánské provincii Hílmand bylo osvobozeno 11 rukojmích, které zajal Taliban. Na záchranné operaci se podíleli polští a afghánští vojáci speciálních sil za podpory amerických vrtulníků.

Přidejte svůj názor

Afghanistán

Mezi zajatci Talibanu byli dva vojáci, čtyři policisté a pět civilistů; všichni Afghánci. "Ti lidé byli po čtyři měsíce vězněni, biti a mučeni. Zacházeli s nimi strašně, čelili hrozbě smrti," prohlásil polský ministr obrany Antoni Macierewicz. na tiskové konferenci ve Varšavě.

Osvobozovací akce, podniknutá v posledních dnech, představovala podle Macierewicze velký úspěch afghánských speciálních sil, protože byly s to dobýt povstalecké vězení v provincii, kde o sobě Taliban dává nejvíce vědět. Svědčí podle něj o tom, že vládní síly jsou s to samostatně bojovat proti teroristům.

Bojová mise polských jednotek ze sil NATO v této středoasijské zemi skončila v roce 2014 a z Poláků zde zůstali jen "poradci" z řad speciálních sil. Hlavním úkolem asi 200 stovek polských vojáků je podle dostupných údajů výcvik afghánských vojáků na základnách po celé zemi.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Afghánský prezident Ašraf Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi islamistického hnutí Taliban, které usiluje o svržení afghánské vlády, a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co stojí za záhadnými objevy lodí duchů u Japonska?

13.12.2017 11:28 Aktualizováno Tokio/Pchjongjang - Včera bylo na japonském pobřeží objevená další loď s mrtvým tělem na palubě.…

Další malér USA na Okinawě. Z armádního vrtulníku spadlo okno, zranilo dítě

13.12.2017 10:59 Tokio - Americká armáda řeší další incident na Okinawě. Z vojenského vrtulníku spadlo okno a…

USA budou jednat s KLDR bez podmínek? Rusko a Čína návrhu tleskají

13.12.2017 10:44 Peking/Moskva/Washington - Šéf americké diplomacie Rex Tillerson v úterý řekl, že Spojené státy…

Zázrak v KLDR: Kim Čong-una se bojí i sníh, dokáže ovládat počasí

13.12.2017 09:48 Pchjongjang - Nikoliv Amerika, ale Severní Korea je země neomezených možností. Před tamním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama