Polští vojáci osvobodili rukojmí v Afghánistánu

Kábul - V jihoafghánské provincii Hílmand bylo osvobozeno 11 rukojmích, které zajal Taliban. Na záchranné operaci se podíleli polští a afghánští vojáci speciálních sil za podpory amerických vrtulníků.

Přidejte svůj názor

Afghanistán

Mezi zajatci Talibanu byli dva vojáci, čtyři policisté a pět civilistů; všichni Afghánci. "Ti lidé byli po čtyři měsíce vězněni, biti a mučeni. Zacházeli s nimi strašně, čelili hrozbě smrti," prohlásil polský ministr obrany Antoni Macierewicz. na tiskové konferenci ve Varšavě.

Osvobozovací akce, podniknutá v posledních dnech, představovala podle Macierewicze velký úspěch afghánských speciálních sil, protože byly s to dobýt povstalecké vězení v provincii, kde o sobě Taliban dává nejvíce vědět. Svědčí podle něj o tom, že vládní síly jsou s to samostatně bojovat proti teroristům.

Bojová mise polských jednotek ze sil NATO v této středoasijské zemi skončila v roce 2014 a z Poláků zde zůstali jen "poradci" z řad speciálních sil. Hlavním úkolem asi 200 stovek polských vojáků je podle dostupných údajů výcvik afghánských vojáků na základnách po celé zemi.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Afghánský prezident Ašraf Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi islamistického hnutí Taliban, které usiluje o svržení afghánské vlády, a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do hory v Íránu narazilo letadlo. Na palubě bylo 66 lidí, nikdo nepřežil

18.02.2018 13:09 Aktualizováno Teherán - Íránské dopravní letadlo ATR-72 s 66 lidmi na palubě se dnes zřítilo na jihozápadě země.…

V tibetském chrámu Džókhang vypukl rozsáhlý požár +VIDEO

17.02.2018 18:47 Lhasa - V chrámu Džókhang, který patří mezi nejvýznamnější svatyně tibetských buddhistů, dnes…

Nepokoje v tropickém ráji: Při střetech na Maledivách mnoho zraněných

17.02.2018 14:19 Malé - Při pátečních střetech demonstrantů s policií na Maledivách byly zraněny desítky lidí a…

Vrah dětí dostal v Pákistánu trest smrti, znásilnil a zabil i sedmiletou…

17.02.2018 10:57 Islámábád - Pákistánec Imran Alí (25), který zabil osm dětí včetně sedmileté Zajnab Ansáríové,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama