IS prý ovládl komplex Tora Bora, kde se ukrýval bin Ládin. Taliban to popřel

Kábul - Islámský stát (IS) tvrdí, že se jeho bojovníci zmocnili afghánského jeskynního komplexu Tora Bora, který v minulosti využíval jako úkryt šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin. Mluvčí konkurenčního Talibanu Zabiulláh Mudžáhid ale tvrzení IS odmítl.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Islámský stát (ISIS)

Afghánští představitelé již dříve uvedli, že v úterý začal boj mezi Islámským státem a Talibanem o vládu nad komplexem Tora Bora, převzetí komplexu Islámským státem ale nemohli potvrdit.

Islámský stát zveřejnil zvukovou nahrávku, v níž oznamuje, že černá vlajka IS zavlála nad komplexem Tora Bora. Vzkaz Islámského státu byl zveřejněn ve středu večer v paštštině rozhlasovou stanicí radikálů Hlas chalífátu.

zdroj: YouTube

Mluvčí Talibanu naopak prohlásil, že Taliban vytlačil Islámský stát z některých oblastí, které bojovníci IS předtím zabrali. Mudžáhid prohlásil, že v bitvě padlo více než 30 bojovníků IS: Dodal také, že středeční americký nálet na pozice Talibanu si vyžádal 11 obětí a pomohl Islámskému státu.

Jeskynní komplex Tora Bora se nachází v provincii Nangarhár ve východním Afghánistánu, nedaleko hranic s Pákistánem. Po svržení Talibanu v roce 2001 byly jeskyně využívány sítí Al-Káida, jejíž členové bojovali proti afghánské armádě a koaličním zahraničním vojákům, a jistou dobu se zde skrýval také Usáma bin Ládin. Toho pak v roce 2011 zabilo v jeho novém úkrytu v Pákistánu americké komando.

Tora Bora byla v době pronásledování bin Ládina v západních médiích popisována jako jeskynní pevnost, která pojme 2000 mužů, s nemocnicí, hydroelektrárnou, kancelářemi, hotelem, silnicemi dostatečně širokými pro tank, sofistikovaným tunelem a ventilačními systémy.

List The New York Times tenkrát napsal, že výstavbu financovala CIA, aby v 80. letech mudžáhidům poskytla podporu v boji proti Sovětům.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 17:19 Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Mladík pošlapal portrét Čingischána, jde do vězení. Video pobouřilo…

15.12.2017 16:29 Peking - Číňan (19), který pošlapal portrét Čingischána, dostal rok vězení. Etničtí Mongolové,…

Žena v čele KLDR? Kim Jo-Čong se dere na výsluní, má podporu samotného…

15.12.2017 16:20 Aktualizováno Pchjongjang - Tajuplná figura, která je stínem Kim Čong-una - tak se do nedávna mluvilo o Kim Jo…

Příští severokorejský test bude tím posledním? Trump na 70 procent na KLDR…

15.12.2017 16:19 Aktualizováno Washington - O možnosti vojenského střetu s KLDR nedávno hovořil bezpečnostní poradce Bílého domu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama