IS prý ovládl komplex Tora Bora, kde se ukrýval bin Ládin. Taliban to popřel

Kábul - Islámský stát (IS) tvrdí, že se jeho bojovníci zmocnili afghánského jeskynního komplexu Tora Bora, který v minulosti využíval jako úkryt šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin. Mluvčí konkurenčního Talibanu Zabiulláh Mudžáhid ale tvrzení IS odmítl.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Islámský stát (ISIS)

Afghánští představitelé již dříve uvedli, že v úterý začal boj mezi Islámským státem a Talibanem o vládu nad komplexem Tora Bora, převzetí komplexu Islámským státem ale nemohli potvrdit.

Islámský stát zveřejnil zvukovou nahrávku, v níž oznamuje, že černá vlajka IS zavlála nad komplexem Tora Bora. Vzkaz Islámského státu byl zveřejněn ve středu večer v paštštině rozhlasovou stanicí radikálů Hlas chalífátu.

zdroj: YouTube

Mluvčí Talibanu naopak prohlásil, že Taliban vytlačil Islámský stát z některých oblastí, které bojovníci IS předtím zabrali. Mudžáhid prohlásil, že v bitvě padlo více než 30 bojovníků IS: Dodal také, že středeční americký nálet na pozice Talibanu si vyžádal 11 obětí a pomohl Islámskému státu.

Jeskynní komplex Tora Bora se nachází v provincii Nangarhár ve východním Afghánistánu, nedaleko hranic s Pákistánem. Po svržení Talibanu v roce 2001 byly jeskyně využívány sítí Al-Káida, jejíž členové bojovali proti afghánské armádě a koaličním zahraničním vojákům, a jistou dobu se zde skrýval také Usáma bin Ládin. Toho pak v roce 2011 zabilo v jeho novém úkrytu v Pákistánu americké komando.

Tora Bora byla v době pronásledování bin Ládina v západních médiích popisována jako jeskynní pevnost, která pojme 2000 mužů, s nemocnicí, hydroelektrárnou, kancelářemi, hotelem, silnicemi dostatečně širokými pro tank, sofistikovaným tunelem a ventilačními systémy.

List The New York Times tenkrát napsal, že výstavbu financovala CIA, aby v 80. letech mudžáhidům poskytla podporu v boji proti Sovětům.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pákistánský soud obvinil expremiéra Šarífa z korupce

19.10.2017 12:17 Islámábád - Pákistánský soud dnes oficiálně obvinil expremiéra Naváze Šarífa, jeho dceru a zetě z…

Macron v sukních? Nový Zéland bude mít 37letou premiérku

19.10.2017 11:12 Wellington - Premiérkou Nového Zélandu se po zářijových volbách stane Jacinda Ardernová (37), šéfka…

Nový spojenec USA proti Číně? Tillersonův projev znepokojil Peking

19.10.2017 11:05 Washington/Peking - Spojené státy chtějí výrazně prohloubit spolupráci s Indií tváří v tvář…

Taliban zabil při útoku na základnu 43 afghánských vojáků

19.10.2017 10:03 Kábul - Při útoku Talibanu na armádní základnu v provincii Kandahár zamřelo nejméně 43 afghánských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama