IS prý ovládl komplex Tora Bora, kde se ukrýval bin Ládin. Taliban to popřel

Kábul - Islámský stát (IS) tvrdí, že se jeho bojovníci zmocnili afghánského jeskynního komplexu Tora Bora, který v minulosti využíval jako úkryt šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin. Mluvčí konkurenčního Talibanu Zabiulláh Mudžáhid ale tvrzení IS odmítl.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Islámský stát (ISIS)

Afghánští představitelé již dříve uvedli, že v úterý začal boj mezi Islámským státem a Talibanem o vládu nad komplexem Tora Bora, převzetí komplexu Islámským státem ale nemohli potvrdit.

Islámský stát zveřejnil zvukovou nahrávku, v níž oznamuje, že černá vlajka IS zavlála nad komplexem Tora Bora. Vzkaz Islámského státu byl zveřejněn ve středu večer v paštštině rozhlasovou stanicí radikálů Hlas chalífátu.

zdroj: YouTube

Mluvčí Talibanu naopak prohlásil, že Taliban vytlačil Islámský stát z některých oblastí, které bojovníci IS předtím zabrali. Mudžáhid prohlásil, že v bitvě padlo více než 30 bojovníků IS: Dodal také, že středeční americký nálet na pozice Talibanu si vyžádal 11 obětí a pomohl Islámskému státu.

Jeskynní komplex Tora Bora se nachází v provincii Nangarhár ve východním Afghánistánu, nedaleko hranic s Pákistánem. Po svržení Talibanu v roce 2001 byly jeskyně využívány sítí Al-Káida, jejíž členové bojovali proti afghánské armádě a koaličním zahraničním vojákům, a jistou dobu se zde skrýval také Usáma bin Ládin. Toho pak v roce 2011 zabilo v jeho novém úkrytu v Pákistánu americké komando.

Tora Bora byla v době pronásledování bin Ládina v západních médiích popisována jako jeskynní pevnost, která pojme 2000 mužů, s nemocnicí, hydroelektrárnou, kancelářemi, hotelem, silnicemi dostatečně širokými pro tank, sofistikovaným tunelem a ventilačními systémy.

List The New York Times tenkrát napsal, že výstavbu financovala CIA, aby v 80. letech mudžáhidům poskytla podporu v boji proti Sovětům.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co bude KLDR chtít od Američanů? Summit může skončit i nejhorším scénářem

21.03.2018 14:24 Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že ji k smířlivým krokům z posledních týdnů nedonutily západní…

IS udeřil v Kábulu: Při masakru u šíitské svatyně zahynulo 29 lidí, přes…

21.03.2018 13:45 Aktualizováno Kábul - Poblíž šíitské svatyně v afghánské metropoli se dnes odpálil sebevražedný atentátník.…

Barmský prezident Tchin Ťjo s okamžitou platností rezignoval

21.03.2018 07:53 Rangún - Barmský prezident Tchin Ťjo (71), spojenec barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, dnes…

Rohingové v ohrožení. Řítí se na ně monzuny, mohou přinést tyfus i…

20.03.2018 17:19 Dháka - Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes varovala před katastrofickými důsledky,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama