Chlapeček se narodil "těhotný", lékaři mluví o unikátní abnormalitě

Dillí - Lékaři pečující o novorozené dítě v indické Mumbře byli šokováni. Během rutinního vyšetření matky během těhotenství dokázal radiolog Bhavna Thorat na dítěti rozpoznat neobvyklý útvar. Když se dítě narodilo, doktor Thorat provedl skenování novorozence a nestačil se divit. Zjistil, že chlapeček je „těhotný" a že v těle nosí vlastního bratra.

Přidejte svůj názor

Lékaři

Snímek odhalil 7 centimetrů velký objekt uvnitř břicha dítěte. Lékař si proto myslel, že jde o nevyvinuté dvojče dítěte. Ukázalo se však, že jde o případ takzvaného „plodu v plodu“, což je extrémně vzácná abnormalita, kdy plod pojme jeho vlastní dvojče. Laicky by se dalo říci, že se chlapeček narodil těhotný, napůl vyvinuté tělo chlapečka s mozkem, rukou a nohama se nacházelo pod žaludkem narozeného chlapce. .

Po identifikaci hmoty chirurgové úspěšně novorozence operovali a odstranili z jeho břicha sedmicentimetrový plod. V celosvětovém měřítku bylo zaznamenáno méně než 100 případů „plodu v plodu", přičemž tato abnormalita se vyskytuje pouze u jednoho ze 500 000 narozených dětí, uvádí server IFL Science. 

Jedna teorie o tom, jak se to stane, naznačuje, že „parazitující" dvojče je na počátku normální plod, který sdílí placentu se svým sourozencem. Brzy během těhotenství však hostitelské dvojče druhé dvojče obklopí. Dvojče, která je takto obaleno, se stává „parazitem", protože potřebuje krev hostitelského dvojčete, aby mohlo přežít. 

V takovém případě nemá parazitní dvojče orgán, který potřebuje, aby přežilo mimo tělo druhého dvojčete a zároveň ohrožuje život hostitele, protože se obě dvojčata snaží dostat potřebnou výživu z jediné pupeční šňůry. Obvykle nemá parazitní dvojče žádný mozek nebo životně důležité orgány.

V tomto případě však doktoři uvedli, že v parazitním plodu vidí mozek . „Byl uvnitř fetálního vaku novorozence," řekl doktor Thorat, který provedl počáteční skenování. „Viděl jsem kosti horních a dolních končetin plodu. Viděl jsem malou hlavu s mozkem uvnitř," dodal Thorat. Dodal však, že parazitní dvojče nemělo lebeční kosti.

Dítě a jeho matka byly po chirurgickém zákroku přesunuty do nemocnice Titan v Thane, kde se oba dobře zotavují, dodal k neobvyklému případu server IFL Science. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zničení jaderného střediska KLDR budou pokrývat i Jihokorejci

23.05.2018 10:56 Aktualizováno Soul - Severní Korea nakonec umožní, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska…

Církví opět otřásá pedofilie: Odstoupil australský arcibiskup, alarmující…

23.05.2018 07:05 Canberra/Santiago de Chile - Australský arcibiskup Philip Wilson, jehož soud v úterý uznal vinným…

Protesty v Indii kvůli vodě: Policie zastřelila nejméně devět demonstrantů

22.05.2018 18:57 Dillí - Nejméně devět lidí zastřelili policisté v jihoindickém státě Tamilnádu. Tisíce…

Nové sankce USA proti Íránu: Dalších pět osob na černé listině

22.05.2018 17:27 Washington - Spojené státy dnes oznámily další sankce vůči Íráncům. Týkají se pěti osob, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama