Chlapeček se narodil "těhotný", lékaři mluví o unikátní abnormalitě

Dillí - Lékaři pečující o novorozené dítě v indické Mumbře byli šokováni. Během rutinního vyšetření matky během těhotenství dokázal radiolog Bhavna Thorat na dítěti rozpoznat neobvyklý útvar. Když se dítě narodilo, doktor Thorat provedl skenování novorozence a nestačil se divit. Zjistil, že chlapeček je „těhotný" a že v těle nosí vlastního bratra.

Přidejte svůj názor

Lékaři

Snímek odhalil 7 centimetrů velký objekt uvnitř břicha dítěte. Lékař si proto myslel, že jde o nevyvinuté dvojče dítěte. Ukázalo se však, že jde o případ takzvaného „plodu v plodu“, což je extrémně vzácná abnormalita, kdy plod pojme jeho vlastní dvojče. Laicky by se dalo říci, že se chlapeček narodil těhotný, napůl vyvinuté tělo chlapečka s mozkem, rukou a nohama se nacházelo pod žaludkem narozeného chlapce. .

Po identifikaci hmoty chirurgové úspěšně novorozence operovali a odstranili z jeho břicha sedmicentimetrový plod. V celosvětovém měřítku bylo zaznamenáno méně než 100 případů „plodu v plodu", přičemž tato abnormalita se vyskytuje pouze u jednoho ze 500 000 narozených dětí, uvádí server IFL Science. 

Jedna teorie o tom, jak se to stane, naznačuje, že „parazitující" dvojče je na počátku normální plod, který sdílí placentu se svým sourozencem. Brzy během těhotenství však hostitelské dvojče druhé dvojče obklopí. Dvojče, která je takto obaleno, se stává „parazitem", protože potřebuje krev hostitelského dvojčete, aby mohlo přežít. 

V takovém případě nemá parazitní dvojče orgán, který potřebuje, aby přežilo mimo tělo druhého dvojčete a zároveň ohrožuje život hostitele, protože se obě dvojčata snaží dostat potřebnou výživu z jediné pupeční šňůry. Obvykle nemá parazitní dvojče žádný mozek nebo životně důležité orgány.

V tomto případě však doktoři uvedli, že v parazitním plodu vidí mozek . „Byl uvnitř fetálního vaku novorozence," řekl doktor Thorat, který provedl počáteční skenování. „Viděl jsem kosti horních a dolních končetin plodu. Viděl jsem malou hlavu s mozkem uvnitř," dodal Thorat. Dodal však, že parazitní dvojče nemělo lebeční kosti.

Dítě a jeho matka byly po chirurgickém zákroku přesunuty do nemocnice Titan v Thane, kde se oba dobře zotavují, dodal k neobvyklému případu server IFL Science. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká voda v Asii už si vyžádala 500 mrtvých

18.08.2017 17:58 Dillí - Záplavy způsobené monzunovými dešti si v jižní Asii podle BBC vyžádaly 500 obětí. Živel…

Tisková agentura Islámského státu: Co je Amaq a proč vznikl?

18.08.2017 13:47 Rakka - Amaq je tisková agentura, která slouží k propagandě Islámského státu a snaží se u toho svou…

Jižní Koreji došla trpělivost. Zničí Pchjongjang, pokud bude KLDR hrozit…

18.08.2017 13:47 Podle výpovědi zdroje z vojenských jednotek Jižní Korey má Soul v plánu vyslat na Kim Čong-una…

Austrálie zablokuje více než 40 pirátských webů kvůli šíření filmů

18.08.2017 11:09 Sydney - Australský soud dnes zablokoval více než 40 pirátských webů. Důvodem je nelegální šíření…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama