Čínský blogger psal o stávkách dělníků, soud ho poslal za mříže

Peking – Čínský soud poslal na čtyři roky za mříže bloggera Lu Jü-jü, který shromažďoval údaje o dělnických stávkách a manifestacích v Číně. Rozsudek zatím není pravomocný.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Soud, ilustrační fotografie

Podle agentury AFP jde o další ukázku toho, jak Peking bojuje proti ochráncům práv dělníků. Soud ve městě Ta-li na jihozápadě Číny aktivistu uznal vinným z „vyvolávání nepokojů a rozdmýchávání sporů", řekl AFP jeden z obhájců Siao Jün-jang. Podle něj jde o formulaci, kterou soudy často používají pro umlčení protirežimních hlasů. Siao dodal, že jeho klient se proti verdiktu odvolá, neboť je přesvědčen o své nevině.

Lu Jü-jü býval dělníkem a často se stěhoval za prací. V poslední době se svou partnerkou Li Tching-jü dokumentoval za pomoci informací na internetu a sociálních sítích stávky a manifestace nespokojených dělníků, které jsou v Číně stále častější. Na svém webu pak vytvářeli kompletní přehled ohnisek napětí v zemi, za což byli loni v červnu zatčeni. V listopadu byli za své aktivity oceněni organizací Reportéři bez hranic (RSF) a francouzskou stanicí TV5 Monde.

Organizace Amnesty International je rozhodnutím soudu je mimořádně zneklidňující. „Nedělal nic jiného, než že shromažďoval informace, které již byly veřejné a jinde dostupné," řekl AFP hongkongská pracovní AI William Nee. „Jádro věci je, že úřady jej pronásledovaly za provozování žurnalistické činnosti," dodal. RSF řadí Čínu mezi země s nejmenší svobodou médií, po bok Sýrie, Kuby či Súdánu.

Keegan Elmer z organizace China Labour Bulletin uvádí, že nejnovější verdikt nic nemění na tom, že čínští dělníci mohou nadále obcházet cenzuru internetu a organizovat se například za pomoci sociálních sítí. Čína však letos ohlásila, že zpřísní dohled nad internetem a službami, které umožňují přístup na blokované webové stránky.

„Zatímco čínská vláda neustále prohlašuje, že je socialistická, výše tohoto trestu ukazuje, že v realitě chtějí úřady pokračovat v potlačování ochránců práv dělníků," citovala AFP Williama Neeho.

V květnu zatkla čínská policie tři aktivisty z organizace China Labour Watch, kteří pronikli do továrny vyrábějící obuv pro značku dcery amerického prezidenta Ivanky Trumpové. Podle aktivistů se v továrně pracovalo za nižší mzdu, než je zákonné minimum, a porušovala se tam práva žen.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pákistánský soud obvinil expremiéra Šarífa z korupce

19.10.2017 12:17 Islámábád - Pákistánský soud dnes oficiálně obvinil expremiéra Naváze Šarífa, jeho dceru a zetě z…

Macron v sukních? Nový Zéland bude mít 37letou premiérku

19.10.2017 11:12 Wellington - Premiérkou Nového Zélandu se po zářijových volbách stane Jacinda Ardernová (37), šéfka…

Nový spojenec USA proti Číně? Tillersonův projev znepokojil Peking

19.10.2017 11:05 Washington/Peking - Spojené státy chtějí výrazně prohloubit spolupráci s Indií tváří v tvář…

Taliban zabil při útoku na základnu 43 afghánských vojáků

19.10.2017 10:03 Kábul - Při útoku Talibanu na armádní základnu v provincii Kandahár zamřelo nejméně 43 afghánských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama