Módí vyzval k budování "nové Indie", odsoudil násilí mezi muslimy a hinduisty

Dillí - Indický premiér Naréndra Módí dnes vyzval občany k budování prosperující a sjednocené "nové Indie". Ve svém hodinovém proslovu u příležitosti oslav 70. výročí nezávislosti země odsoudil náboženské násilí v zemi i boje v Kašmíru.

Přidejte svůj názor

Indie, ilustrační foto

Od roku 2014, kdy k moci nastoupila Módího nacionalistická hinduistická Indická lidová strana (BJP), vrostl v Indii mimo jiné počet krvavých útoků na muslimy a další občany obviňované z konzumace hovězího masa. Mnozí hinduisté považují krávy za posvátné a pojídání hovězího masa je nezákonné či omezované ve většině oblastí Indie.

Jak uvedla agentura Reuters, premiérovi se ale zatím nedaří najít rovnováhu mezi požadavky radikálních skupin z jeho hinduistické nacionalistické strany a těmi, kdo se snaží vytvořit v Indii moderní sekulární stát.

Britská Indie se v srpnu 1947 rozdělila na dva nové státy - převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán. Mezi nimi krátce nato vypukl spor o území Kašmíru, jehož výsledkem se v roce 1949 stalo rozdělení tohoto muslimy obývaného regionu. Nárok na něj si však i nadále dělají obě země.

Módí dnes vyzval ke smířlivějšímu postoji vůči Kašmíru i přesto, že vláda v současné době vede boje s místními separatisty na Indií ovládaném území. Střelba a násilí však podle něj klid do rozbouřeného regionu nepřinesou, Indové by proto měli raději přijmout obyvatele Kašmíru mezi sebe.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indii schválili trest smrti za zneužívání dětí

21.04.2018 14:53 Dillí - Indická vláda dnes schválila výnos, podle kterého je možné osobu usvědčenou ze sexuálního…

Konec jaderných testů KLDR? Analytici jsou skeptičtí, Moskva se raduje

21.04.2018 14:29 Aktualizováno Pchjongjang - Ačkoli severokorejský vůdce oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a…

Kim Čong-un: KLDR zastavuje jaderné a raketové testy

21.04.2018 09:09 Aktualizováno Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR dnešním dnem s okamžitou platností…

Mladík unesl dívku (8) ze svatby, pak ji znásilnil a umlátil cihlou. V…

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Indii zasáhla informace o dalším krvavém zločinu. Jedenáctiletá dívka byla znásilněna a zavražděna…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama