Talibánci poslali Trumpovi dopis, varují ho před posílením jednotek v Afghánistánu

Kábul - Členové hnutí Taliban poslali dopis americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. V něm ho vyzývají, aby už neposílal další jednotky do Afghánistánu. Donald Trump se totiž právě v těchto dnech rozhoduje, jakou strategii vůči problematické zemi Spojené státy zaujmou.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Taliban, Afghánistán

Radikálové z hnutí Taliban poslali v úterý americkému prezidentu Donaldu Trumpovi otevřený dopis. V něm píší, že vojenská situace v Afghánistánu je "mnohem horší, než si dokážete uvědomit" a posílení jednotek v Afghánistánu by mohlo být "sebezničující". 

Jeden z čelních představitelů Talibanu uvedl pro tiskovou agenturu Reuters, že relativně vzácné rozhodnutí obrátit se přímo na amerického prezidenta bylo načasováno tak, aby zapadalo do úvah prezidenta o budoucnosti americké politiky v Afghánistánu.

"Předchozí zkušenosti ukázaly, že posílání více jednotek do Afghánistánu nevyústilo v nic jiného, než v další destrukci americké vojenské a ekonomické moci," píší Talibánci v anglicky psaném dopise. Obviňují také oficiální afghánskou vládu, která je prý jen "poskokem", který je obklopen "lží a zkorumpovanými vůdci". Afghánská vláda prý Američanům předkládá lživé "růžové obrázky" armádních pozic v zemi. 

Islamistické hnutí by rádo nastolilo islámské právo, v poslední době je navíc čím dál aktivnější v boji proti afghánské vládě. "Válečná situace v Afghánistánu je mnohem horší, než si uvědomujete!" apelují islamisté na Trumpa. Dodávají, že jediný důvod, proč ještě neovládají všechna velká města, je strach z mnoha civilních obětí. 

Jeden z předních velitelů americké armády v Afghánistánu John Nicholson požádal americkou administrativu o posílení o několik tisíc jednotek. Podobné stanovisko zastává i vlivný republikánský senátor John McCain. K nápadu se ale nestaví pozitivně Bílý dům. Trump a jeho poradci hlasitě kritizují dlouhotrvající přítomnost jednotek v problematickém Afghánistánu. 

Ministr obrany Jim Mattis řekl v pondělí novinářům, že Trumpova administrativa je "velmi, velmi blízko" rozhodnutí o Afghánistánu. Připustil, že ve hře jsou všechny možnosti. TO mohlo být stimulem pro Talibánce, kteří obratem zaslali otevřený dopis. 

"Zaznamenali jsme, že jste pochopil chyby svých předchůdců a že jste se rozhodl přehodnotit strategii pro Afghánistán," stojí v dopise. "Několik válečných štváčů z Kongresu a mezi generály vás tlačí k pokračování války v Afghánistánu, protože si chtějí uchovat svá vojenská privilegia," dodávají Talibánci. Někteří čelní představitelé hnutí ale s posláním dopisu nesouhlasí, dali by přednost vlastnímu řešení. "Američané už nejsou v pozici, aby mohli vyhrát tuto nekončící válku," řekl jeden z nich pro agenturu Reuters. 

"Každý chápe, že hlavním spouštěčem války v Afghánistánu je momentálně cizí okupace. Afghánci nemají žádné úmysly vůči Američanům ani jinému národě na světě, ale pokud někdo poruší jejich svátost, pak svou mocí dokážou porazit ty, kteří jsou hříšníky," stojí ještě v dopise. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko v zákulisí hledá řešení severokorejské krize, z Číny přišlo vážné…

26.09.2017 14:45 Aktualizováno Moskva/Peking - Rusko se v zákulisí snaží nalézt politické řešení krize kolem Severní Koreje.…

Katastrofální erupce na spadnutí: Kráter sopky Agung je plný magmatu,…

26.09.2017 14:07 Jakarta - Na 75.000 stoupl počet lidí, kteří byli evakuováni z okolí sopky Agung na východě…

Barma prý páchá na Rohinzích zločiny proti lidskosti. Jsou nutné sankce,…

26.09.2017 13:14 Rangún - Před vlnou násilí uprchlo z Arakanského státu do sousedního Bangladéše už více než než 440…

Poplach v KLDR: Armáda přesunuje vojenské letectvo a posiluje obranu.…

26.09.2017 11:36 Pchjongjang - Severní Korea přemístila svá letadla na východní pobřeží a posílila obranu země poté,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama