Jižní Koreji došla trpělivost. Zničí Pchjongjang, pokud bude KLDR hrozit jadernými zbraněmi

Podle výpovědi zdroje z vojenských jednotek Jižní Korey má Soul v plánu vyslat na Kim Čong-una balistické střely, které by zničily většinu Pchjongjangu, pokud by se zdálo, že hodlá aktivovat jaderné zbraně.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Kim Čong-un

Agentura Yonhap News Agency citovala anonymní vojenský zdroj, který tvrdil, Soul hodlá zabít Kim Čong-una, i kdyby měl zničit Pchjongjang. „Každá čtvrť Pchjongjangu, především tam, kde sídlí vedení KLDR, bude zničené balistickými střelami a dělostřeleckými granáty, jakmile KLDR ukáže známky využívání nukleární zbraně,“ řekl zdroj agentuře.

Poslední jaderný test KLDR provedla 4. července 2017 a podle Kim Čong-una by svými zbraněmi KLDR byla schopná zasáhnout většinu USA. KLDR tvrdí, že standardizovala své nukleární hlavice a je schopná vyslat je na balistických střelách.

Plán Jižní Korey „Korea Massive Punishment and Retaliation“ se podobá výhrůžkám KLDR, která poměrně pravidelně vyhrožuje, že promění Seoul v moře plamenů. KLDR má přitom stovky různých zbraní s dlouhým dostřelem, které jsou neustále namířené tak, aby v případě konfliktu mohly bombardovat Soul. Ačkoliv KLDR pravděpodobně účinnost zbraní přehání, pořád by takový útok mohl zabít tisíce.

Zdroj Yonhap News Agenci prohlásil, že v případě jaderného útoku na Jižní Koreu „bude hlavní město KLDR vymazáno z mapy a proměněno v prach“. Armádní vedení v Soulu prohlašovalo něco podobného, naznačovalo, že Soul má plán pro případ konfliktu.

„Pokud bude Severní Korea pokračovat se svými provokacemi, které by ohrožovaly života a bezpečí našich občanů, naše armáda tvrdě potrestá zdroj provokace, její podpůrné síly a velení,“ prohlásil major generál Kim Yong Hyun v roce 2013. V té době obě strany prováděly mnoho vojenských cvičení v oblasti Demilitarizované Zóny a vládlo mezi nimi silné napětí.

A ačkoliv obvykle velení znamená vojenské velitele, v tomhle případě by Soul zaútočil přímo na hlavní vedení celého režimu, včetně Kim Čong-una. Podle The Telegraph se brigádní generál Cho Sang Ho zmínil, že Jižní Korea „vyvine strategie, které jí poskytnou výhodu nad Severem, jako je psychologické válčení, schopnost přesných zásahů a úderů na vedení.“

Takový úder by pravděpodobně spoléhal na rychle se pohybující balistické střely, střely s přesným mířením a válečná letadla. Soul představil, že takové zbraně má, jen není jisté, kolik přesně jich je. Ví se však, že vlastní minimálně 200 střel s krátkých dosahem ATACMS, které si koupil krátce po roce 2000 od Spojených států. Mají sice krátký dosah, ovšem do Pchjongjangu je to z demilitarizované zóny vzdušnou čarou necelých 150 kilometrů, což by tyto střely zvládly.

Je tedy jasné, že Jižní Korea má možnosti, jak vedení KLDR napadnout. Problémem je, že tyto údery málokdy vyjdou. Většinou je důvodem to, že vedení skrývá svoje pozice. A lokace cílů je velmi důležitá, pokud má existovat naděje.

Podle serveru War is Boring má Kim Čong-un pravděpodobně plán v případě, že by se musel před útokem skrýt pod zemí. Bylo by šokující, kdyby nemusel. USA se pokoušela udělat množství úderů na Saddáma Husajna a další irácké vedení. Místo toho tyto údery zabily tucty nevinných.

KLDR by pravděpodobně jakoukoliv válku prohrála, ovšem je jasné, že má tendence bouřit se. To, že Jižní Korea výrazně naznačuje, že hodlá masivně opětovat útoky, naznačuje, že moc jinou šanci nemá.

Pokud KLDR zaútočí, Jižní Korea zaútočí zpátky stejnou silou. Tímto stylem by však konflikt mohl vyeskalovat a zničit celý poloostrov. Prohlášení, že má Soul plán vyslat úder až ke Kim Čong-unovi do ložnice, pravděpodobně diktátora nepřesvědčí, aby přestal zbrojit. Ne, že by to udělal tak jako tak, uzavírá War is Boring.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína vypustila družici nad odvrácenou stranu Měsíce

21.05.2018 05:49 Peking - Čína dnes vypustila do vesmíru orbitální sondu, která má sloužit jako komunikační linka…

Zemřel předseda jihokorejské firmy LG

20.05.2018 15:36 Soul - Ve věku 73 let zemřel po roční nemoci předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG…

Jezte před námi, ale nepřibližujte se k nám. Muslimové vydali pro nevěřící…

19.05.2018 22:08 Aktualizováno New York - 16. května začal muslimský postní měsíc Ramadán. Na pomět toho, že prorok Mohamed tento…

Čína zvyšuje napětí v Jihočínském moři. Poprvé předvedla atomové bombardéry

19.05.2018 17:52 Peking - Během cvičení v Jihočínském moři na poprvé na ostrůvcích zabraných Čínou přistály těžké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama