Jaderný Armageddon: Kim se může pokusit prostřílet z kouta, varuje expert

NÁZOR - Kim Čong-un, labilní a nepředvídatelný diktátor, je schopen vyhrožovat Spojeným státům čímsi, co se zdá být jako funkční jaderná zbraň, konstatuje Hamish de Bretton-Gordon, ředitel humanitární iniciativy Lékaři pod palbou. Bývalý voják a expert na zbraně hromadného ničení si v komentáři pro server CNN položil otázku, jak k tomu došlo.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Severní Korea na videu sní o Americe v plamenech

Nebezpečný precedent

"Jde o selhání zpravodajských služeb? Nebo je to selhání světových politiků, Spojených národů a Rady bezpečnosti OSN v zamezování šíření jaderných zbraní?" ptá se Bretton-Gordon. Podotýká, že ať je důvod jakýkoliv, byl nastaven alarmující precedent, který nevěstí nic dobrého pro ty, kteří se obávají, že atomovou bombu si opatří také Írán či další globální "destabilizátoři".  

Expert se nedávno vrátil z cesty po USA a Austrálii, kde se reakce a zpravodajství ohledně severokorejské raketové krize velmi lišilo od Evropy, kde politici - ať v Londýně či Bruselu - nedokážou řešit nic jiného než brexit. Lidé v uvedených zemích jsou podle Bretton-Gordona velmi znepokojení a americký prezident Donald Trump je jako obvykle bojovně naladěný.

Zdálo se, že Kim Čong-un ustoupil od svých hrozeb útokem na americký ostrov Guam, nicméně následně opět změnil postoj, poukazuje odborník. Sám se domnívá, že celá záležitost není zdaleka za námi, a proto současná krátká pauza poskytuje Trumpovi příležitost, aby se opět obrátil na Radu bezpečnosti OSN - především jejích pět stálých členů  - s cílem neutralizovat severokorejské jaderné kapacity.

"Jinak můžeme spadnout do haldy problémů," varuje ředitel. Připomíná, že teoreticky může Trump v případě potřeby zaútočit na KLDR, aby odvrátil útok na americké území, případně v nejhorším scénáři odpovědět na severokorejský úder, což by bylo v souladu s článkem 51 Charty OSN. Snahou o příslušnou rezoluci Rady bezpečnosti by ale šéf Bílého domu mohl povzbudit Čínu a Rusko preferující konstruktivní dialog s Pchjongjangem, aby se více zapojily do diplomatického procesu, míní Bretton-Gordon. Doplňuje, že Trumpa by měl motivovat fakt, že obě země nedávno podpořily rezoluci OSN uvalující na KLDR sankce.         

Rezoluce Rady bezpečnosti by podle experta mohla zabránit eskalaci současné krize v globální jaderný konflikt, především pokud Rusko a Čína budou spolu s OSN od KLDR požadovat, aby se vzdala svých jaderných zbraní. "Je zklamáním, že Rada bezpečnosti nedokázala vyřešit syrskou krizi, tudíž nechovám žádné velké naděje, že by se v tomto sjednotila, pokud stálí členové, známí jako stálá pětka, neukážou cestu," píše Bretton-Gordon. S potěšením poukazuje, že mezi stálými členy zřejmě panuje ohledně Severní Koreje méně sporů než v případě Sýrie.   

Kim je šílenec, nebude váhat

Paradoxně, další sankce OSN by mohly situaci zhoršit, obává se odborník. Vysvětluje, že KLDR je zoufale chudá, silně závislá na odchodu s Čínou a pokud se svět spojí proti Kimovi a daný tok peněz začne stagnovat, severokorejský vůdce se nemusí vidět jinou možnost než se prostřílet z kouta. Ostrov Guam je přitom ze strategického hlediska nesmírně důležitý a útok na něj by znamenal to samé jako udeřit na Bílý dům, myslí si ředitel. Varuje, že přešlap severokorejských generálů mířících raketami na Guam, případně i chybně provedený raketový test směrem na Japonsko může na KLDR přivolat Trumpovu "ohnivou zlobu".  

V takovém případě by Severní Korea nepochybně vypustila veškerý dostupný arzenál na Soul, jihokorejskou metropoli, ještě než by ji americké síly srovnaly se zemí, domnívá se Bretton-Gordon. Kim Čong-un je podle něj šílenec stojící v čele režimu, který jihokorejská vláda obvinila z použití nervového plynu VX k vraždě v zahraničí žijícího Kimova bratra. Byť to Pchjongjang odmítá, ve světle této události bychom o odhodlání Kima stisknout pomyslné červené tlačítko neměli pochybovat, tvrdí odborník.      

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson podle Bretton-Gordona naštěstí za dané situace mluví věcně a Trump mu zřejmě naslouchá. "Podle mého názoru je to však Rada bezpečnosti, především stálá pětka, kdo drží klíč k tomu, aby z toho Spojené státy a Severní Korea vyšly, aniž by rozpoutaly Armageddon," píše expert. Obává se, že ačkoliv Kim Čong-un zřejmě prozatím ustoupil do útoku na Guam, existuje šance, že nepřišel k rozumu, ale jeho rakety nejsou zatím pouze připravené.   

"Je tato krize vážnou hrozbou pro světový mír, nebo chce jen tyran přitáhnout pozornost?" ptá se závěrem odborník. Odpovídá, že především se jasně ukázalo, nakolik je strategie mezinárodního společenství pro zamezení šíření jaderných zbraní neefektivní a Rada bezpečnosti ji musí urgentně revidovat, přičemž tuto revizi musí vést její stálí členové.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na hotel v Kábulu zaútočili ozbrojenci, střílejí do hostů. Zachraňte nás,…

20.01.2018 20:38 Aktualizováno Kábul - Na hotel Intercontinental v afghánské metropoli dnes zaútočili ozbrojenci. Podle některých…

Asadova armáda dobyla vojenské letiště v Idlibu

20.01.2018 15:43 Aktualizováno Damašek - Syrská armáda a její spojenci dnes dobyli leteckou základnu Abú ad-Duhúr v provincii…

KLDR vyšle na olympiádu 22 sportovců do společného týmu Korejí

20.01.2018 14:55 Aktualizováno Lausanne/Soul - KLDR vyšle na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu 22 sportovců, kteří…

Pákistánské úřady zatkly komplice zadržené Češky

20.01.2018 13:18 Láhaur - Pákistánské úřady zadržely komplice mladé Češky, u které celníci našli asi devět kilo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama