KLDR provedla podzemní jaderný test: Pětinásobek bomby svržené na Nagasaki

Peking/Soul/Tokio - Jižní Korea zaznamenala silné otřesy půdy. Čínská seizmologická služba dnes zaznamenala v KLDR další, slabší otřesy o síle 4,6 stupně, které kvalifikovala termínem "bortění", uvedla agentura Reuters. Otřesy následovaly ze stejné oblasti osm minut po prvních, které dosáhly síly 6,3 stupně. První záchvěvy označili čínští odborníci za "podezřelý výbuch".

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Kim Čong-un si v neděli prohlížel miniaturizované vodíkové bomby, kterou je možné upevnit na novou balistickou mezikontinentální raketu.

Ohnisko otřesů bylo podle USGS v hloubce deseti kilometrů. Otřesy dosáhly síly 5,6 stupně, třeba USGS však uvedla 5,2 stupně a čínští seizmologové, kteří hovoří o „podezřelé explozi“, zaznamenali 6,3 stupně Richterovy škály.

Podle USGS bylo ohnisko otřesů v hornaté izolované provincii Hamgjong, kde se i v minulosti konaly ostatní jaderné pokusné výbuchy.

Čínská seizmologická služba dnes zaznamenala v KLDR další, slabší otřesy o síle 4,6 stupně. Otřesy následovaly ze stejné oblasti osm minut po prvních, které dosáhly síly 6,3 stupně. První záchvěvy označili čínští odborníci za "podezřelý výbuch".

"Po prověření informací meteorologické služby a dalších zpráv vláda potvrzuje, že Severní Korea provedla jaderný test," řekl před novináři japonský ministr zahraničí Taró Kono. Dodal, že Tokio už protestovalo u velvyslanectví KLDR v Pekingu. Japonsko test považuje za "krajně neodpustitelný". Premiér Šinzó Abe prohlásil ještě před vyhodnocením otřesů, že jaderný pokus by byl naprosto nepřijatelný.

Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že nynější exploze byla 9,8krát silnější než při posledním severokorejském jaderném testu. Stejný údaj oznámila i japonská meteorologická služby JMA či profesor Vipin Narang z Massachusettského technologického institutu (MIT). Předpokládá se, že při minulé jaderné zkoušce Pchjongjang odpálil nálož o síle 10 kilotun, sílu nynější bomby Narang hodnotí na zhruba 100 kilotun.

Také předseda jihokorejského  parlamentního branného výboru řekl, že silné otřesy způsobila zřejmě nálož o síle 100 kilotun, což je pětinásobek bomby svržené v roce 1945 na Nagasaki.

Severokorejská agentura KCNA dnes uvedla, že vůdce KLDR Kim Čong-un provedl inspekci nové vodíkové (termonukleární) bomby, kterou je možné instalovat do mezikontinentální rakety nového typu, jež může zasáhnout území USA. O pumě KCNA uvedla, že má "velkou ničivou sílu".

KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v loňském roce. Rovněž provedla sérii zkoušek raket různého doletu.

Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár v Pekingu si vyžádal nejméně 19 mrtvých

19.11.2017 09:25 Peking- Nejméně devatenáct mrtvých a dalších osm zraněných si vyžádal sobotní požár v budově na…

V jihozápadní Číně udeřilo zemětřesení

18.11.2017 09:19 Peking - V jihozápadní Číně nedaleko hranic s Indií udeřilo zemětřesení o síle 6,3 stupně…

Lékaři prohlédli severokorejského vojáka. To co v něm našli ještě nikdy…

17.11.2017 21:57 Aktualizováno Soul/Pchjongjang - Severokorejský voják, který v pondělí uprchl přes hranici do Jižní Koreje a byl…

Do KLDR přiletěl vyslanec čínského prezidenta

17.11.2017 14:51 Pchjongjang - Do severokorejské metropole dnes přicestoval zvláštní vyslanec čínského prezidenta Si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama