Proč po testu v KLDR následoval další otřes? Experti nabízejí vysvětlení

Soul/Peking - Americká geologická služba USGS stejně jako čínská dnes lokalizovala dva otřesy v oblasti, kde KLDR provedla již pět jaderných pokusů. Zatímco ten první lze vysvětlit, nad druhým si odborníci lámou hlavu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

USGS původně stanovila intenzitu otřesů na 5,2 stupně, pak svůj údaj opravila na 6,3 stupně, jako čínská strana. Druhý následný otřes měl podle USGS sílu 4,1 stupně. USGS předpokládá, že se zřítily tunely v podzemním polygonu, kde se nukleární zkouška konala.

Vlastní rozbor záznamu seizmografu, na kterém jsou viditelné následné otřesy, zveřejnil na twitteru například nglický seizmolog Steven Gibbons. Ten naznačil, že to může být zhroucení štol ve skalní masivu podzemního zkušebního areálu.

Analytička věnující se jaderné obraně Catherine Dillová, že druhý otřes ukazující na kolaps tunelů by mohl být cennou informací. Štoly se mohly zhroutit, protože například nebyly navrženy k tomu, aby přestály takto silnou explozi. Další možností je, že to byl záměr, který měl světu jasně potvrdit opravdovost zkoušky.

Na základě měření radionuklidů pak vědci dokážou určit, co přesně se v podzemí odehrálo včetně typu bomby a toho, kolik štěpného materiálu obsahovala a zda bylo použito plutonium, nebo obohacený uran.

Profesor Vipin Narang z Massachusettského technologického institutu (MIT) předpokládá se, že při minulé jaderné zkoušce Pchjongjang odpálil nálož o síle 10 kilotun TNT, sílu nynější bomby Narang hodnotí na zhruba 100 kilotun TNT.

Ruský expert Ivan Mojsejev nicméně podle Interfaxu odhaduje, že KLDR stále ještě potřebuje nejméně pět let k tomu, aby vytvořila nukleární bombu schopnou bojového nasazení. "Mají atomové hlavice a rakety, které jsou ale vyvinuté ze sovětských střel Scud," řekl Mojsejev s tím, že tyto střely získal Pchjongjang v 60. a 70. letech. "Spojit hlavici a rakety ale není snadné," dodal.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína neuznává výmluvy cizích představitelů pro setkání s dalajlamou

21.10.2017 12:27 Peking - Zahraniční činitelé si nesmějí myslet, že se vymluví ze setkání s exilovým tibetským…

Sesuv půdy na staveništi v Malajsii zasypal dělníky, nejméně tři zemřeli

21.10.2017 09:32 Kuala Lumpur - Při sesuvu půdy na staveništi v malajsijském městě George Town zemřeli tři…

Dvěma mešitami v Afghánistánu dnes otřásly exploze, desítky mrtvých

20.10.2017 19:36 Aktualizováno Kábul - Uvnitř šíitské mešity v afghánském hlavním městě se dnes odpálil sebevražedný atentátník,…

Po střetech s policií zemřelo v Barmě pět lidí

20.10.2017 18:01 Rangún - Nepokoje v severní Barmě si vyžádaly nejméně pět mrtvých a 25 zraněných.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama