USA prý plánovaly puč v Kambodži. Premiér obvinil rivala z velezrady a dal ho zatknout

Phnompenh - Kambodžský premiér Hun Sen tvrdí, že za údajným protivládním spiknutím dnes zatčeného opozičního předáka Kem Sokhy byly Spojené státy. V asijské zemi se mají příští rok konat volby a kampaň je už nyní velmi vyhrocená.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Šéf Kambodžské národní strany záchrany (CNRP) Kem Sokha měl být v příštích volbách hlavním vyzývatelem stávajícího premiéra, který je v čele vlády - s pětiletou přestávkou v roli spolupremiéra v 90. letech minulého století - už o roku 1985.

Kem Sokha obviněný z velezrady byl zatčen dnes brzy ráno místního času ve svém domě v kambodžské metropoli. Hun Sen podle fresh News řekl dělníkům jednoho oděvního podniku, že "třetí strana" stojící za údajným spiknutím je tatáž, která byla za pučem za roku 1973. "Jsou to Spojené státy. Je to akt velezrady se spiknutím s cizí zemí, zrada vlastní země, což vyžaduje zatčení," prohlásil Hun Sen.

Kambodžská váda však dnes zveřejnila videozáznam zachycující údajně opozičního vůdce Kem Sokhu hovořícího o konspiraci proti vládě s podporou USA. Video prý pořídila soukromá mediální společnost Cambodia Broadcasting Network v Austrálii.

Kem Sokha na videu podle agentury Reuters zjevně hovoří se svými stoupenci spíš o politické strategii s podporou USA, než přímo o spiknutí s cílem svrhnout vládu. Kem Sokha na záznamu srovnává situaci v Kambodži se situací v bývalé Jugoslávii v roce 2000, kdy lidové protesty vyústily ve svržení Slobodana Miloševiče. "USA, které mi pomáhaly, mě požádaly, abych převzal jugoslávský, srbský model, kde byli schopni vyměnit diktátora Miloševiče," říká zjevně Kem Sokha.

Hun Sen od mládí bojoval v jednotkách ultrakomunistických Rudých Khmerů krutého diktátora Pol Pota. Při bojích o Phnompenh v jejich řadách přišel o oko a částečně ochrnul. Při dlouhodobém léčení v nemocnici přehodnotil své názory, rozešel se s Polpotovci a v červnu 1977 se připojil ke kambodžským provietnamským silám, které na jaře 1978 zahájily povstání proti Polpotovu genocidnímu režimu.

Hun Sen nejeví známky ochoty se moci vzdát a v posledních měsících vystupňoval útoky vůči médiím. Deník The Cambodia Daily, známý svým kritickým zpravodajstvím, dnes oznámil, že po 24 letech končí. Hun Senova vláda mu totiž nařídila, že musí ukončit svou činnost, pokud do pondělí nezaplatí 6,3 milionu dolarů na daních za uplynulých deset let.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co bude KLDR chtít od Američanů? Summit může skončit i nejhorším scénářem

21.03.2018 14:24 Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že ji k smířlivým krokům z posledních týdnů nedonutily západní…

IS udeřil v Kábulu: Při masakru u šíitské svatyně zahynulo 29 lidí, přes…

21.03.2018 13:45 Aktualizováno Kábul - Poblíž šíitské svatyně v afghánské metropoli se dnes odpálil sebevražedný atentátník.…

Barmský prezident Tchin Ťjo s okamžitou platností rezignoval

21.03.2018 07:53 Rangún - Barmský prezident Tchin Ťjo (71), spojenec barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, dnes…

Rohingové v ohrožení. Řítí se na ně monzuny, mohou přinést tyfus i…

20.03.2018 17:19 Dháka - Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes varovala před katastrofickými důsledky,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama