Z Barmy od srpna uprchlo už 90 tisíc Rohingů, hrozí humanitární katastrofa

Rangún - Z Barmy do sousední Bangladéše podle OSN uprchlo od srpna téměř 90.000 příslušníků muslimské menšiny Rohingů. Nejnovější vlna násilí začala, když Rohingové 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v Barmě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Při následných střetech mezi Rohingy a bezpečnostními složkami přišlo o život nejméně 400 osob.

Barmské úřady viní Rohingy ze žhářství a zabíjení civilistů. Řada organizací na ochranu lidských práv naopak uvádí, že vypalování domů a vraždy civilistů jsou dílem barmských úřadů, které se snaží Rohingy ze země vyhnat.

Od loňského října uprchlo z Barmy do Bangladéše téměř 150.000 Rohingů, 87.000 z nich při nejnovější vlně násilí. Barmská vláda naopak tvrdí, že z Arakanského státu, kde Rohingové žijí, bylo "evakuováno" 11.700 osob patřících k této menšině.

Příchod nových migrantů podle humanitárních pracovníků OSN může v Bangladéši negativně ovlivnit dostupnost potravinové a jiné pomoci. "Snažíme se tady postavit domy, ale není tu dost místa," řekl Muhammad Husajn (25), který přišel do Bangladéše před čtyřmi dny a stále hledá místo k bydlení. "Nepůsobí tady žádné nevládní organizace. Nemáme jídlo. Některé ženy porodily na kraji silnice. Nemocné děti nemají přístup k lékařské péči," dodal.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jedna z nejsilnějších armád světa, o které se nemluví. Co dokáže Jižní…

23.09.2017 22:06 Aktualizováno Soul – Jižní Korea urazila dlouhou cestu od příměří na Korejském poloostrově. Dnes už nikdo…

Severní Koreu postihly otřesy. Teorii o jaderném testu nahrazuje…

23.09.2017 18:59 Aktualizováno Pchjongjang/Peking - V Severní Koreji bylo dnes zaznamenáno zemětřesení o síle 3,4 stupně, které…

Jak je to s diplomatickou izolací KLDR doopravdy? Mnoho zemí si ambasády…

23.09.2017 18:07 Pchjongjang - Ačkoliv se o severokorejském režimu často mluví jako o nejizolovanějším systému světa…

Tisíce lidí utíkají před hrozbou erupce sopky Agung

23.09.2017 17:02 Jakarta - Více než 14.000 obyvatel z vesnic ležících poblíž sopky Agung na indonéském turistickém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama