Desetitisíce mrtvých. Jak ničivá je nová severokorejská bomba?

Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že poprvé úspěšně otestovala vodíkovou bombu a vyděsila celý svět. Je to zatím nejsofistikovanější zbraň, kterou režim představil. Kolik škod může taková bomba napáchat a které cíle jsou nyní v ohrožení?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Severokorejský diktátor Kim Čong-un

Test spustil zuřivou reakci USA, Japonska, Číny i sousedních Jihokorejců. Ti v odpovědi otestovali balistickou raketu. Experti varují nejen před novou technologií, ale i před nečekaným zrychlením jaderného programu v KLDR. Tvrzení tamních státních médií (pokud je pravdivé) úplně mění situaci. Při odpálení na velké západní město by zemřely tisíce lidí. Podle zastánce jaderného odzbrojení z OSN Johna Hallama je nedávný test děsivý a dokazuje,že Pchjongjang je schopný smrtícího útoku.

Devastující síla

Vodíkové bomby jsou považované za mnohem více smrtící a ničivé v porovnání se standardní nukleární zbraní. Atomová bomba generuje energii nukleárním štěpením. Vodíková, nebo také termonukleární bomba je mnohem silnější a využívá fúze.

Podle NukeMap Alexe Wellerstaina by v případě shození takové bomby například na australské Sydney způsobilo 65 000 obětí a dalších 120 000 zraněných. Podle Johna Hallama je bomba v každém případě silnější než ty, které byly shozeny na konci druhé světové války na japonská města Hirošima a Nagasaki. 

„Severní Korea hraje hry,“ je přesvědčený Hallam. „Pokaždé, když všichni čekají, že otestuje bombu, neudělá to. A pak přijde takový test, který všechny překvapí svou velikostí," vysvětlil své tvrzení a upozornil, že svět si na nebezpečí zadělal, když zemi vystavil sankcím a vyhrožoval jí. Tím se prý ničeho nedosáhne, KLDR je dále drážděná a nakonec to povede k neštěstí. „Musíme ustoupit, uklidnit se a pak začít hovořit,“ přesvědčuje Hallam.

img-responsive

Takhle by vypadal výbuch bomby nad Sydney | foto: Nukemap

Jak přesně je bomba silná?

Přesné odhady síly bomby nejsou ještě k dispozici, test se odehrál pod povrchem země. Podle jihokorejské agentury zabývající se počasím je však už teď možné říci, že je pětkrát až šestkrát silnější, než jakékoliv předchozí severokorejské testy. Současné odhady různých organizací se pohybují mezi 60 a 100 kilotunami.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vybuchla sopka, která chrlí "modrou lávu". 30 lidí se přiotrávilo plyny

22.03.2018 12:37 Jakarta - V indonéské provincii Východní Jáva vybuchla sopka Ijen. 200 lidí bylo evakuováno. Zhruba…

Co bude KLDR chtít od Američanů? Summit může skončit i nejhorším scénářem

21.03.2018 14:24 Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že ji k smířlivým krokům z posledních týdnů nedonutily západní…

IS udeřil v Kábulu: Při masakru u šíitské svatyně zahynulo 29 lidí, přes…

21.03.2018 13:45 Aktualizováno Kábul - Poblíž šíitské svatyně v afghánské metropoli se dnes odpálil sebevražedný atentátník.…

Barmský prezident Tchin Ťjo s okamžitou platností rezignoval

21.03.2018 07:53 Rangún - Barmský prezident Tchin Ťjo (71), spojenec barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama