Proč nikdo nestojí o Rohingy? Etnická skupina je celá staletí bez domova

Neipyijto - Byli znásilňováni, mučeni a vražděni. Tísní se na přeplněných lodí, protože státy si je předávají jako ping-pongový míček. Nikdo o ně nestojí, nemají právo na zem a často jsou nuceni k nelegální těžké práci. Kdo jsou Rohingyové, kteří jsou popisováni jako "ve světě mezi nejméně žádanými"?

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Barma, ilustrační foto

Potyčky mezi buddhisty a muslimy nejsou v Myanmaru (známý taky pod názvem Barma) nijak ojedinělé, střety mezi skupiny jsou tady už desítky let. Nikdo jim však nevěnoval pozornost. Až doteď, když dochází k masivnímu exodu do zahraničí.

Rohingyové jsou příslušníci etnické menšiny, která žije v Arakanském státě v Barmě již po celá staletí. Jejich počet je odhadován na 2 miliony a skupina vyznává muslimskou víru. I když prvotní zmínky o Rohingů v Barmě najdeme již z 12. století, k masové migraci docházelo v první polovině 19. století za Britské nadvlády. Tehdy přicházeli Rohingyové do Barmy za prací a zde se taky usadili.

Skupina si předává spoustu zvyklostí a tradic z minulosti, mezi nimi patří i jejich vlastní jazyk, který by se dal považovat za bengálský dialekt blízký jazykům z některých oblastí v Bangladéši. V Barmě je doposud v platnosti sporný zákon z dob vyhlášení nezávislosti, který považuje migraci za Britské nadvlády za nelegální.

Jak Barma, tak i Bangladéš odmítají uznat národní identitu Rohingyů jakožto etnické minority, považují je za uprchlíky z druhého státu a odmítají jim poskytnou občanství nebo azyl. Barma jim sice poskytla možnost získat státní občanství, ale mezi podmínky patřilo i to, že musí hovořit národně uznávaným jazykem, či musí doložit, že jejich rodina zde žila ještě před vyhlášením nezávislosti. Mnoho Rohingyuů však pochází z chudých poměrů, kde jim nikdy žádné papíry nebyly dodány, podmínky nesplnily a dodnes nemají státní příslušnost.

Menšina sice zažívala rozsáhlé represe v 70. letech, až do roku 2011 byl však relativní klid. Rohingyové se nedostali na seznam celkem 135 menšin, které Myanmar oficiálně uznává, byl jim omezen přístup ke vzdělání a lékařské péči, navíc se bez dovolení vlády nesměli stěhovat z Rakhinského státu, kde většina z nich žila v kempech.

Bangladéš sousedící s Arakanskou oblastí na severu nechce skupině poskytnout azyl, ale většinou je nechá na svém území bez povšimnutí. V roce 2015 se však objevily násilné deportace, kdy státy jako Bangladéš nebo Thajsko se snažily uprchlíky zatlačit zpět Myanmaru. Jediný stát, který má soucit pro potlačovanou minoritu, se zdá být Indonésie, která je známá jako nejpočetnější muslimský stát. I oni je však nechtějí přijmout a vláda dokonce vyzvala rybáře, aby nezachraňovali tonoucí Rohingy z moře.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Desítky let je skoro nikdo neviděl. Lidé v Japonsku se uzavírají, někteří…

24.03.2018 09:04 Tokio - Je mu pětapadesát let, vychází z bytu jen třikrát týdně, aby si koupil něco k jídlu, utíká…

KLDR souhlasila s přípravnou schůzkou na mezikorejský summit

24.03.2018 05:06 Soul - Severní Korea dnes souhlasila s uspořádáním přípravné schůzky na mezikorejský summit, jenž…

USA odmítly čínskou rezoluci o vzájemné spolupráci

23.03.2018 17:05 Ženeva - Na půdě Rady pro lidská práva OSN v Ženevě se dnes střetli zástupci Spojených států a Číny…

Jmenování Boltona Trumpovým poradcem prý ohrožuje summit s KLDR

23.03.2018 15:02 Soul - Jmenování Johna Boltona novým bezpečnostním poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama