Islámský stát ztrácí území. V hledáčku má ale novou zemi

Kuala Lumpur - Nad rušným hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur se tyčí ocelové a skleněné mrakodrapy, město je hustě protkáno železnicí, metrem i moderními silnicemi. Z mešity v postranní uličce se ozve zvon svolávající k modlitbě, nachází se jen pár kroků od hinduistického chrámu. Zhruba s 1,8 miliony obyvatel, z nichž většina je zaměstnána ve finančnictví a realitním sektoru, je Kuala Lumpur plný nákupních center a může se pyšnit tím, že ve městě skoro neexistuje chudoba.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Malajsie

Malajsie je koktejlem etnik. Vedle sebe zde žijí potomci původních Malajců, Číňanů a Indů, mezi náboženstvím zde převládá islám, hinduismus a buddhismus. Všichni pracují vedle sebe, modlí se nebo uctívají své bohy ve stejných ulicích. Zdá se, že Malajsie se 31 miliony obyvatel může být skutečně tolerantní, kosmopolitní a multikulturní zemí.

Současně se však zdá, že ultra konzervativní sunnitská skupina se zde šíří mezi místními muslimy, kteří patří k většinovému obyvatelstvu. Jak spojenecké síly vytlačují extrémisty Islámského státu z území Iráku, víc a víc se džihádisté orientují na tuto zemi v Jihovýchodní Asii a dokonce ji už považuji za součást svého kalifátu.

Bojovníci IS taky vyzvali v Malajsii své spojence, aby skoncovali s Ayobem Khan Mydin Pitchayem, šéfem místní protiteroristické organizace. Vláda nebere tuto hrozbu na lehkou váhu a zpřísnila opatření k prevenci útoků.

Malajská polici v minulých 4 letech zatkla více než 300 osob podezřelých z napojení na IS a uzavřela mnoho internetových stránek rekrutujících pro džihádisty. Experti však tvrdí, že úsilí vlády nedokázalo zabránit významnému odlivu malajských muslimů, kteří odešli na východ bojovat pro islámský stát, někteří z nich skončili jako sebevražední atentátníci. Ještě většího úsilí se bude muset vydat na bezpečnost, až se tito militanti začnou vracet domů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Manile hoří hotel. Nejméně čtyři mrtví, další lidé jsou v budově uvězněni

18.03.2018 09:18 Manila - Při požáru hotelu ve filipínské metropoli Manile zahynuli čtyři lidé. Záchranná operace na…

Čínský premiér Li byl zvolen na dalších pět let

18.03.2018 09:09 Peking - Ke změnám ve vedení Číny nedošlo ani na postu šéfa vlády. Li Kche-čchiang bude premiérem…

Na Srí Lance byl zrušen výjimečný stav, střety mezi muslimy a buddhisty…

18.03.2018 08:21 Kolombo - Srí Lanka zrušila výjimečný stav, který byl vyhlášen 6. března s cílem zastavit šíření…

Ve Švédsku skončila jednání s KLDR o snížení napětí

17.03.2018 19:37 Stockholm - Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová a její severokorejský protějšek Ri…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama