Islámský stát ztrácí území. V hledáčku má ale novou zemi

Kuala Lumpur - Nad rušným hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur se tyčí ocelové a skleněné mrakodrapy, město je hustě protkáno železnicí, metrem i moderními silnicemi. Z mešity v postranní uličce se ozve zvon svolávající k modlitbě, nachází se jen pár kroků od hinduistického chrámu. Zhruba s 1,8 miliony obyvatel, z nichž většina je zaměstnána ve finančnictví a realitním sektoru, je Kuala Lumpur plný nákupních center a může se pyšnit tím, že ve městě skoro neexistuje chudoba.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Malajsie

Malajsie je koktejlem etnik. Vedle sebe zde žijí potomci původních Malajců, Číňanů a Indů, mezi náboženstvím zde převládá islám, hinduismus a buddhismus. Všichni pracují vedle sebe, modlí se nebo uctívají své bohy ve stejných ulicích. Zdá se, že Malajsie se 31 miliony obyvatel může být skutečně tolerantní, kosmopolitní a multikulturní zemí.

Současně se však zdá, že ultra konzervativní sunnitská skupina se zde šíří mezi místními muslimy, kteří patří k většinovému obyvatelstvu. Jak spojenecké síly vytlačují extrémisty Islámského státu z území Iráku, víc a víc se džihádisté orientují na tuto zemi v Jihovýchodní Asii a dokonce ji už považuji za součást svého kalifátu.

Bojovníci IS taky vyzvali v Malajsii své spojence, aby skoncovali s Ayobem Khan Mydin Pitchayem, šéfem místní protiteroristické organizace. Vláda nebere tuto hrozbu na lehkou váhu a zpřísnila opatření k prevenci útoků.

Malajská polici v minulých 4 letech zatkla více než 300 osob podezřelých z napojení na IS a uzavřela mnoho internetových stránek rekrutujících pro džihádisty. Experti však tvrdí, že úsilí vlády nedokázalo zabránit významnému odlivu malajských muslimů, kteří odešli na východ bojovat pro islámský stát, někteří z nich skončili jako sebevražední atentátníci. Ještě většího úsilí se bude muset vydat na bezpečnost, až se tito militanti začnou vracet domů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jedna z nejsilnějších armád světa, o které se nemluví. Co dokáže Jižní…

23.09.2017 22:06 Aktualizováno Soul – Jižní Korea urazila dlouhou cestu od příměří na Korejském poloostrově. Dnes už nikdo…

Severní Koreu postihly otřesy. Teorii o jaderném testu nahrazuje…

23.09.2017 18:59 Aktualizováno Pchjongjang/Peking - V Severní Koreji bylo dnes zaznamenáno zemětřesení o síle 3,4 stupně, které…

Jak je to s diplomatickou izolací KLDR doopravdy? Mnoho zemí si ambasády…

23.09.2017 18:07 Pchjongjang - Ačkoliv se o severokorejském režimu často mluví jako o nejizolovanějším systému světa…

Tisíce lidí utíkají před hrozbou erupce sopky Agung

23.09.2017 17:02 Jakarta - Více než 14.000 obyvatel z vesnic ležících poblíž sopky Agung na indonéském turistickém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama