Islámský stát ztrácí území. V hledáčku má ale novou zemi

Kuala Lumpur - Nad rušným hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur se tyčí ocelové a skleněné mrakodrapy, město je hustě protkáno železnicí, metrem i moderními silnicemi. Z mešity v postranní uličce se ozve zvon svolávající k modlitbě, nachází se jen pár kroků od hinduistického chrámu. Zhruba s 1,8 miliony obyvatel, z nichž většina je zaměstnána ve finančnictví a realitním sektoru, je Kuala Lumpur plný nákupních center a může se pyšnit tím, že ve městě skoro neexistuje chudoba.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Malajsie

Malajsie je koktejlem etnik. Vedle sebe zde žijí potomci původních Malajců, Číňanů a Indů, mezi náboženstvím zde převládá islám, hinduismus a buddhismus. Všichni pracují vedle sebe, modlí se nebo uctívají své bohy ve stejných ulicích. Zdá se, že Malajsie se 31 miliony obyvatel může být skutečně tolerantní, kosmopolitní a multikulturní zemí.

Současně se však zdá, že ultra konzervativní sunnitská skupina se zde šíří mezi místními muslimy, kteří patří k většinovému obyvatelstvu. Jak spojenecké síly vytlačují extrémisty Islámského státu z území Iráku, víc a víc se džihádisté orientují na tuto zemi v Jihovýchodní Asii a dokonce ji už považuji za součást svého kalifátu.

Bojovníci IS taky vyzvali v Malajsii své spojence, aby skoncovali s Ayobem Khan Mydin Pitchayem, šéfem místní protiteroristické organizace. Vláda nebere tuto hrozbu na lehkou váhu a zpřísnila opatření k prevenci útoků.

Malajská polici v minulých 4 letech zatkla více než 300 osob podezřelých z napojení na IS a uzavřela mnoho internetových stránek rekrutujících pro džihádisty. Experti však tvrdí, že úsilí vlády nedokázalo zabránit významnému odlivu malajských muslimů, kteří odešli na východ bojovat pro islámský stát, někteří z nich skončili jako sebevražední atentátníci. Ještě většího úsilí se bude muset vydat na bezpečnost, až se tito militanti začnou vracet domů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár v Pekingu si vyžádal nejméně 19 mrtvých

19.11.2017 09:25 Peking- Nejméně devatenáct mrtvých a dalších osm zraněných si vyžádal sobotní požár v budově na…

V jihozápadní Číně udeřilo zemětřesení

18.11.2017 09:19 Peking - V jihozápadní Číně nedaleko hranic s Indií udeřilo zemětřesení o síle 6,3 stupně…

Lékaři prohlédli severokorejského vojáka. To co v něm našli ještě nikdy…

17.11.2017 21:57 Aktualizováno Soul/Pchjongjang - Severokorejský voják, který v pondělí uprchl přes hranici do Jižní Koreje a byl…

Do KLDR přiletěl vyslanec čínského prezidenta

17.11.2017 14:51 Pchjongjang - Do severokorejské metropole dnes přicestoval zvláštní vyslanec čínského prezidenta Si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama