Ve společnosti Kim Čong-Una: Jaký je vůdce ke svým poddaným?

Pchjongjang - Pokaždé, když se Severní Korea chystá provést další test zbraní, sedne si Kim Čong-Un ke stolu a vlastnoručně napíše státní poznámku. Jeho zdobný podpis potvrzuje rozhodnutí a zapisuje se tak do dějin země. Záznam se poté jeví jako ústřední bod propagandy, kdy tisk i televize oznamují ne úspěch celé země, ale svého milovaného vůdce, který vše připravil a umožnil.

Přidejte svůj názor

Kim Čong-un na školní fotografii ze švýcarské školy, na sobě má mikinu své oblíbené značky

"Začněme rok s nádherným zvukem výbuchu první vodíkové bomby naší země. Celý svět nás bude sledovat," napsal Kim v úvodu dlouhého komentáře, který schválil jaderný test v lednu 2016. Poznámky jsou součástí pečlivě vytvořeného obrazu navrženého tak, aby vyzdvihl ústřední úlohu Kima v řízení státu.

Odborníci poodhalují, že kult osobnosti staví na vůdci, který má vše pevně pod kontrolou a jde za jasně stanovenými cíli. Je nemilosrdný a může být krutý, ale pro Severokorejce rozhodně nepředstavuje blázna s prstem na nebezpečném knoflíku. Když v roce 2011 nahradil svého otce ve vedení země, mnoho zahraničních analytiků si o něm myslela, že není vůbec schopným velitelem. CIA měla o něm žalostně málo informací, podařilo se jim ukořistit jedinou fotku z doby, kdy novému vůdci bylo teprve 11 let.

Jenže během prvního týdne převzal Kim Čong-Un dohled nad stranou, vládou i armádou, nemluvě o 23 milionovém národě, který jej považuje za svého vůdce. V čele státu je teprve šest let, za krátkou dobu však dokázal, že chladně a krutě odstraní kohokoliv, kdo by jakkoliv polemizoval s jeho vládou. Opozice zde nemá místo, existuje jen jeden názor - ten Kimův.
Kim Čong-Un řídí svou zemi jako monarcha, který je schopen činit veškerá rozhodnutí bez ohledu na ostatní. O jeho otci se říkávalo, že měl tajně tým poradců, jenže mladý vládce se zbavil již 140 vysoce postavených armádních a vládních činitelů, kteří se k moci dostali za minulé generace.

V roce 2013 nařídil Kim popravu svého strýce a mentora Jang Song-Thaeka, který byl medií vláčen jako "největší zrádce všech dob". Údajně se měl přiznat k přípravě puče. Světem také panuje podezření, že nařídil atentát na svého nejstaršího bratra v Malajsii. Kim Čong-Un je nezávislý a kdokoliv by ho chtěl ovlivnit, bude okamžitě odstraněn, tvrdí jihokorejská zpravodajská bezpečnostní služba. Podle nich je brutální, bezohledný, ale také racionální.

Jak si vůdce udržuje svoji autoritu? Podle jihokorejských analytiků staví proti sobě státní frakce jako je Dělnická strana a armáda. Z těchto řad by mohl přijít potenciální rival, zatímco vědci zodpovědní za rozvoj (včetně jaderného) a úředníci podléhají přímo Kimovi. Nebojí se ani zrušit na poslední chvíli státní návštěvu Vladimira Putina, což je radikální rozdíl oproti jeho předchůdcům, kteří měli Moskvu ve velké úctě. Kimovo ego je veliké a nikomu se nepokloní.

Kang Cheol-Hwan, který je součástí jihokorejské programu státní obrany vůči severu, tvrdí, že severokorejská vládní elita není s Kimem příliš spokojená. Mnozí na oficiálních cestách mimo zemi se nechali slyšet, že Kim je psychopat závislý na zabíjení. Podle jejich slov jsou vysoce postavení činitelé proti tak radikálnímu zbrojení, jenže sebemenší náznak odlišného názoru by je stálo nejen společenské místo, ale i život. Během šesti let své panování otestoval Kim Čong-Un už 84 raket, což je víc, než co stihli jeho otec s dědečkem dohromady.

Nejmladší syn Kim Čong-Ila nebyl k převzetí moci vychováván od malička. Všeobecně se mělo za to, že jeho nejstarší bratr Kim Čong-Nam bude dalším následníkem, nicméně v roce 2001 padl v nemilost svého otce, když byl chycen s falešným pasem při pokusu navštívit japonský Disneyland. Druhý bratr, Kim Čong-Čul, byl považován za slabocha.

Kenji Fujimoto, který strávil 13 let v Severní Koreji jako osobní sushi mistr pro Kim Čong-Ila, si vzpomíná na své první setkání se současným vůdcem. Tehdy bylo chlapci jen sedm let a ve všech směrech připomínal svého otce. "Podíval se na mě s hrozivým pohledem, když jsme si potřásli rukama. Nikdy nezapomenu na pohled v jeho očích, který zřejmě říkal, jak moc mnou opovrhuje za to, že jsem Japonec," řekl Fujimoto.

Kim Čong-Un strávil v letech 1998 až 2000 na studiích ve Švýcarsku, kde se vydával za syna diplomatů. Jeden z jeho učitelů o něm později řekl, že se velmi dobře socializoval s vrstevníky, byl pilný a velmi ambiciózní. Jeho bývalí spolužáci si zase všímali jeho vášně pro basketbal, miloval americké filmové trháky a videohry. Vždycky byl oblečen luxusními značkami a všude chodil s osobní stráží. Jeden z jeho kamarádu taky řekl, že Kim Čong-Un o sobě ani domově příliš mnoho neprozradil, ale často poslouchal severokorejskou hudbu. Jeho oblíbenou písní byla národní hymna.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v…

24.05.2018 13:52 Aktualizováno Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před…

Série explozí v KLDR: Kim dal zničit hlavní jaderné testovací centrum

24.05.2018 13:32 Aktualizováno Pchjongjang - Severní Korea dnes za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž…

Útok abnormálními zvuky? Čína nezjistila důvod potíží zaměstnance…

24.05.2018 12:41 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že zatím nezjistilo důvod zdravotních potíží,…

Čína soptí. USA zrušily pozvání pro její armádu na námořní manévry

24.05.2018 12:19 Peking - Čínské ministerstvo obrany kritizovalo Spojené státy za to, že zrušily pozvání pro čínskou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama