Čína chce vyčistit planetu. Podle odborníků má naději

Peking - Největší trh s automobily na světě chystá razantní změnu. Málo která města jsou na tom s ovzduším tak bídně jako Čína, kde smog zahaluje už všechno. Jenže vláda to nechce nechat jen tak. Náměstek ministra průmyslu novinářům řekl, že země vypracovává plán na to, kdy bude nejvhodnější zakázat prodej nových aut na benzín a naftu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čína chce čistou planetu, ilustrační foto.

Podobný plán chystá i Francie a Velká Británie, nápad by chtěli uskutečnit do roku 2040. Čínští výrobci aut se přitom snaží držet krok, ještě před oficiálním nařízením země společnost Volvo prohlásila, že od roku 2019 budou mít všechna nová auta jen elektrický pohon. Jejich ambiciózní plán by chtěl dosáhnout milion prodaných kusů do roku 2025.

Jenže čínští politici se nezaměřili jen na auta. Chystají soubor opatření, které se dotkne nadnárodních firem vyrábějící v Číně i jednotlivců. Vláda nechává zpracovávat sérii studií, které mají ukázat na nejzávažnější problémy a nabídnout jejich řešení. Veřejnost ještě neví, čeho všeho se nové zákony dotknout, s jejich předběžným návrhem se však seznámil už právník, ekolog a zenový buddhista James Thornton.

Právníka si dnes může najmout každý, pokud na něho nemáte, stát vám obhájce stejně přidělí. James Thornton zastupuje největšího klienta na světě - planetu Zemi, jeho specialitou jsou soudní tahanice se zeměmi, které se nějakým způsobem provinili vůči přírodě. O Thorntovi se říká, že ještě nikdy ekologický spor neprohrál.

Poprvé do Pekingu zavítal v roce 2014, kdy měl na programu žaloby na společnosti znečišťující životní prostředí. Tehdy spolupracoval s čínskými politiky, a ti ho seznámili s konceptem "ekologické civilizace". Podle jeho vlastních slov se jedná o nejlepší státní plán na očistu planety, jaký kdy četl. "Čelíme ekologické katastrofě, ale Číňané to myslí vážně. Jsou připravení změnit i svou ústavu k tomu, aby šel plán zrealizovat."

Osmnáct měsíců pak strávil Thornton ve společnosti čínských odborníků, aby společně vypracovali právní strukturu pro "ekologickou civilizaci". Plán by se měl týkat všech oblastí hospodářství, zemědělství a průmyslu. "Předtím, než jsem do Číny přišel, slyšel jsem mnohé o tom, jak zde nefunguje demokracie, problémy mají s dodržováním lidských práv. Musím těm zvěstem dát za pravdu. Jenže demokracie, jak ji známe na západě, planetu nezachrání," tvrdí právník. "Občané USA si navíc do čela zvolili někoho, kdo ekologii nerozumí."

Podle Thorntona se na západě příliš hledí na výdaje, že zelená politika by byla finančně náročná. Politici taky problém dostatečně nereflektují, protože mezi voliči je jen malý zájem o ekologii. V Číně to funguje jinak, tady stačí, aby někdo nahoře řekl, že odteď to bude jinak a všichni ho budou následovat. Čínská vláda zatím detaily návrhu tají, dokud nebudou všechny studie dokončené. Podle Jamese Thorntona to bude však velký krok k tomu, jak zachránit planetu pro budoucí generace.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v…

24.05.2018 13:52 Aktualizováno Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před…

Série explozí v KLDR: Kim dal zničit hlavní jaderné testovací centrum

24.05.2018 13:32 Aktualizováno Pchjongjang - Severní Korea dnes za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž…

Útok abnormálními zvuky? Čína nezjistila důvod potíží zaměstnance…

24.05.2018 12:41 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že zatím nezjistilo důvod zdravotních potíží,…

Čína soptí. USA zrušily pozvání pro její armádu na námořní manévry

24.05.2018 12:19 Peking - Čínské ministerstvo obrany kritizovalo Spojené státy za to, že zrušily pozvání pro čínskou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama