KLDR v problémech? Režim využívá armádu hackerů, kteří mají jediný cíl

Pchjongjang - Spojené státy a OSN se snaží přitvrdit v sankcích na Severní Koreju a Kim Čong-Un už nejspíš nedostatek peněz začíná pociťovat. Bezpečnostní agentury zaměřené na kyberkriminalitu hlásí nárůst útoků ze strany hackerů napojených na severokorejský režim. Cílem je získat co nejvíc kryptoměn, jako je bitcoin.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Útok hackera, ilustrační fotografie

"Tvrdší sankce donutí režim shánět peníze jinde," tvrdí Bryce Boland ze společnosti FireEye v Singaporu. Firma uvádí, že v létě zaznamenala tři pokusy o narušení šifrovacích systémů v Jižní Koreji na výměnu bitcoinů a všechny stopy vedou zpět do Severní Koreje. Boland tvrdí, že svět má očekávat další útoky v souvislosti na poslední odsouhlasené sankce, do kterých se zapojila i Čína a Evropská unie.

Není to poprvé, co hackeři ze Severní Koreje o sobě dávají vědět. V roce 2014 napadli japonskou společnost Sony Pictures a odcizili jim zákaznická data i materiály připravovaných projektů. Na svědomí by měli mít i řadu útoků na světové banky v loňském roce včetně Centrální banky v Bangladéši, odkud odcizili miliony dolarů. Částečně by měli stát i za nejhorším počítačovým ransomwarem v dějinách - WannaCry, který v květnu vyděsil běžné uživatele po celém světě.

Režim Kim Čong-Una doposud tvrdě odmítá jakoukoliv spojitost s kybernetickými útoky. Hrozba kryptoměn spočívá v tom, že je pak lze jednoduše směnit za reálné peníze jako je korejský won nebo americký dolar. Podle jihokorejské agentury Hauri na kybernetiku ukradli severokorejští hackeři mezi rokem 2013 a 2015 bitcoiny v hodnotě 88 tisíc amerických dolarů (skoro dva miliony korun). Cena kryptoměn však neustále stoupá, jejich dnešní hodnota by byla ještě vyšší.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii spalují lesní požáry. Kvůli kouři není ve městech vidět na krok

21.02.2018 13:51 Jakarta - Kvůli lesním požárům vyhlásily stav nouze již čtyři indonéské provincie. Do boje s…

Mladá dívka si k sobě pozvala na noc migranta, se kterým se přátelila. Po…

21.02.2018 00:30 Aktualizováno Sydney - Australský soud se zabýval případem sedmnáctiletého migranta, který znásilnil svou o rok…

Americko-čínské vztahy? Blíží se bouře, varuje expert

21.02.2018 00:01 NÁZOR - Vztah USA a Číny, který byl v posledních desetiletích založen na sledování společních cílů,…

Tajemno halí sportovce KLDR na olympiádě

20.02.2018 14:56 Soul - Ze svého kontrolního stanoviště na kopci vidí vojáci, kteří střeží jihokorejskou hranici, za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama