Čína má už dost odpadků z USA, chce přerušit miliardový obchod

Peking - Je to byznys, který funguje už desítky let. Každý den připlouvají k čínskému pobřeží obrovské lodě s kontejnery naplněnými odpadem určeným k recyklaci. Obchod s každoročním obratem asi pět miliard dolarů chtějí nyní čínské úřady zastavit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Již v červenci oznámila Čína Světové obchodní organizaci, že chystá zákaz některých druhů dováženost odpadků. Teď úřady prohlásily, že během září vstoupí v platnost úplný zákaz a dávají Američanům jen krátký časový prostor k jednání. Oznámení tak způsobilo značnou paniku v řadách recyklačních firem, které s Čínou spolupracují. "Chápeme, že vláda chce zlepšit životní prostředí, ale nedali nám vůbec žádný čas na přípravu," řekla Adina Adlerová z americké společnosti Recycling Industries Scrap.

Šrot a odpad přitom tvoří šestý největší vývoz do Číny. Dohoda mezi státy funguje tak, že čínské lodě se spotřebním zbožím mají otevřené americké přístavy. Ale protože tak vzniká mezi USA a Čínou masivní schodek, Číňané dostávají značnou slevu na výkup amerického odpadu určenému k recyklaci.

Spojené státy mají navíc mnoho kovového šrotu, elektroniky i papíru, což jsou materiály, kterých je v Číně pro recyklaci nedostatek. Podle novináře Adama Mintera je to výhodný obchod i pro USA, protože přepravit odpad z Los Angeles do Chicaga vlakem, je mnohem nákladnější než lodní přeprava přes oceán.

Peking argumentuje, že zákazem chce ochránit zničené životní prostředí. Odpadky jsou prý velmi často kontaminované nebezpečnými a špinavými látkami, což vede k vážnému znečištění životního prostředí. Vláda prohlásila, že chystá celou reformaci byznysu a víc se bude ohlížet na recyklaci domácí odpadu a bude chránit ekologické prostředí a lidské zdraví.

Podle odborníků je to však pouhá výmluva. Čínské odpady jsou mnohonásobně špinavější a promíchanější s nebezpečnými látkami než americký dovoz. Podle Adlerové stojí v posledním týdnu lodě v přístavech s nákladem, ale nikdo nechce zásilku přijmout. Zákaz také vyvolává značný zmatek mezi čínskými firmami, spoustu z nich nemá poslední dobou co zpracovávat a obávají se bankrotu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Série explozí v KLDR: Kim dal zničit hlavní jaderné testovací centrum

24.05.2018 13:32 Aktualizováno Pchjongjang - Severní Korea dnes za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž…

Útok abnormálními zvuky? Čína nezjistila důvod potíží zaměstnance…

24.05.2018 12:41 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že zatím nezjistilo důvod zdravotních potíží,…

Čína soptí. USA zrušily pozvání pro její armádu na námořní manévry

24.05.2018 12:19 Peking - Čínské ministerstvo obrany kritizovalo Spojené státy za to, že zrušily pozvání pro čínskou…

Akustické útoky? V Číně napadli americké diplomaty záhadnou zbraní

24.05.2018 11:21 Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama