Čína má už dost odpadků z USA, chce přerušit miliardový obchod

Peking - Je to byznys, který funguje už desítky let. Každý den připlouvají k čínskému pobřeží obrovské lodě s kontejnery naplněnými odpadem určeným k recyklaci. Obchod s každoročním obratem asi pět miliard dolarů chtějí nyní čínské úřady zastavit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Již v červenci oznámila Čína Světové obchodní organizaci, že chystá zákaz některých druhů dováženost odpadků. Teď úřady prohlásily, že během září vstoupí v platnost úplný zákaz a dávají Američanům jen krátký časový prostor k jednání. Oznámení tak způsobilo značnou paniku v řadách recyklačních firem, které s Čínou spolupracují. "Chápeme, že vláda chce zlepšit životní prostředí, ale nedali nám vůbec žádný čas na přípravu," řekla Adina Adlerová z americké společnosti Recycling Industries Scrap.

Šrot a odpad přitom tvoří šestý největší vývoz do Číny. Dohoda mezi státy funguje tak, že čínské lodě se spotřebním zbožím mají otevřené americké přístavy. Ale protože tak vzniká mezi USA a Čínou masivní schodek, Číňané dostávají značnou slevu na výkup amerického odpadu určenému k recyklaci.

Spojené státy mají navíc mnoho kovového šrotu, elektroniky i papíru, což jsou materiály, kterých je v Číně pro recyklaci nedostatek. Podle novináře Adama Mintera je to výhodný obchod i pro USA, protože přepravit odpad z Los Angeles do Chicaga vlakem, je mnohem nákladnější než lodní přeprava přes oceán.

Peking argumentuje, že zákazem chce ochránit zničené životní prostředí. Odpadky jsou prý velmi často kontaminované nebezpečnými a špinavými látkami, což vede k vážnému znečištění životního prostředí. Vláda prohlásila, že chystá celou reformaci byznysu a víc se bude ohlížet na recyklaci domácí odpadu a bude chránit ekologické prostředí a lidské zdraví.

Podle odborníků je to však pouhá výmluva. Čínské odpady jsou mnohonásobně špinavější a promíchanější s nebezpečnými látkami než americký dovoz. Podle Adlerové stojí v posledním týdnu lodě v přístavech s nákladem, ale nikdo nechce zásilku přijmout. Zákaz také vyvolává značný zmatek mezi čínskými firmami, spoustu z nich nemá poslední dobou co zpracovávat a obávají se bankrotu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jedna z nejsilnějších armád světa, o které se nemluví. Co dokáže Jižní…

23.09.2017 22:06 Aktualizováno Soul – Jižní Korea urazila dlouhou cestu od příměří na Korejském poloostrově. Dnes už nikdo…

Severní Koreu postihly otřesy. Teorii o jaderném testu nahrazuje…

23.09.2017 18:59 Aktualizováno Pchjongjang/Peking - V Severní Koreji bylo dnes zaznamenáno zemětřesení o síle 3,4 stupně, které…

Jak je to s diplomatickou izolací KLDR doopravdy? Mnoho zemí si ambasády…

23.09.2017 18:07 Pchjongjang - Ačkoliv se o severokorejském režimu často mluví jako o nejizolovanějším systému světa…

Tisíce lidí utíkají před hrozbou erupce sopky Agung

23.09.2017 17:02 Jakarta - Více než 14.000 obyvatel z vesnic ležících poblíž sopky Agung na indonéském turistickém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama