Bude mít Jižní Korea nukleární zbraně? Prezident myšlenku smetl ze stolu

Soul - Rostoucí napětí na poloostrově a severokorejské jaderné testy vedou k otázce, zda se Jižní Korea a Japonsko nevyzbrojí na případný konflikt nukleárními zbraně. Jihokorejský prezident Mun Če-In však tuto možnost razantně odmítl. Podle něj by to zbytečně vedlo k jadernému soupeření v severovýchodní Asii. Již dříve jihokorejský ministr obrany navrhoval, aby Spojené státy umístily na poloostrov některé své jaderné hlavice. Proti je však nejen jihokorejský prezident, ale i řada amerických politiků.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mun Če-in

"Nesouhlasím s tím, aby Jižní Korea vyvíjela jaderné zbraně, nebo aby došlo k přesunu hlavic na korejské území," řekl prezident v prvním televizním rozhovoru od posledních severokorejských testů. Znovu však připomněl, že Soul musí být schopný vojensky vzdorovat severu, ale bez zbraní hromadného ničení. Průzkum veřejného mínění však ukázal, že 60 procent by tato myšlenka nevadilo, zatímco jen 35 procent dotazovaných bylo vyloženě proti nukleárním bombám.

Prezidenta Muna čeká příští týden cesta na Valné shromáždění OSN, v New Yorku by se měl setkat Donaldem Trumpem. Státníci by spolu měli probrat rostoucí rozpor mezi Soulem a Washingtonem. Americký prezident obviňuje Jižní Koreu z politiky appeasementu a několikrát se na twitteru rozhořčil o tom, že "Soul již poznává, že tudy cesta nevede". Mun Če-In však zůstává klidným a zdůrazňuje potřebu spolupráce mezi Ruskem, Čínou, Japonskem, Jižní Koreou a Spojenými státy, pokud chtějí nenásilně vyřešit problém Severní Koreje.

Mun Če-In byl zvolen v květnu hlavně kvůli svým ekonomickým zkušenostem a zapálenému boji proti korupci, první měsíce jeho úřadování jsou však ve znamení korejské krize. Režim Kim Čong-Una provedla minulý měsíc svůj šestý jaderný test a prohlásila, že vědci úspěšně zrekonstruovali i vodíkovou bombu. Podle odhadů mohla mít poslední bombová zkouška sílu až 250 kilotun TNT.

"Severní Korea dělá velmi špatná rozhodnutí, takže jsem frustrovaný a je mi líto, že jsem toho svědkem," řekl Mun Če-In. Podle něj se Pchjongjang chová velmi nezodpovědně a ohrožuje světový mír i vlastní existenci. Jižní Korea v reakci na severokorejské testy nechala nainstalovat zbytek protiraketového štítu THAAD, projekt byl dříve pozastaven kvůli bojkotu Číny.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do KLDR přiletěl vyslanec čínského prezidenta

17.11.2017 14:51 Pchjongjang - Do severokorejské metropole dnes přicestoval zvláštní vyslanec čínského prezidenta Si…

Lékaři prohlédli severokorejského vojáka. To co v něm našli ještě nikdy…

17.11.2017 14:18 Soul/Pchjongjang - Severokorejský voják, který v pondělí uprchl přes hranici do Jižní Koreje a byl…

Lidé v KLDR přežívají díky černým trhům. Kromě jídla jsou nejžádanější…

17.11.2017 12:40 Pchjongjang - Severní Korea už léta funguje pomocí přídělového systému. Jenže pád Sovětského svazu…

Japonský vlak odjel o 20 sekund dříve. Železnice se lidem omluvila

17.11.2017 10:10 Tokio - Japonská železniční společnost se omluvila zákazníkům za to, že jeden z jejích expresů,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama