Indie chce kvůli extremismu vyhostit 40 tisíc Rohingů

Dillí - Indická vláda chce ze země deportovat muslimské Rohingy, jichž v Indii žije téměř 40.000 a kteří sem přicházejí v důsledku etnického násilí v domovské Barmě.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Indie

Vláda tvrdí, že představují riziko pro národní bezpečnost, a dnes uvedla, že má důkazy o extremistické činnosti zástupců muslimské menšiny, napsala agentura AP. Indický nejvyšší soud se v těchto dnech zabývá žádostí dvou Rohingů o zvrácení rozhodnutí vlády.

"Soud se nemá co plést do rozhodování o této záležitosti," uvádí vládní prohlášení. Dillí má za to, že otázka budoucnosti rohingských uprchlíků je čistě v kompetenci vlády. Ta v srpnu oznámila, že nařídila vládám jednotlivých svazových států identifikovat a deportovat nelegální migranty, včetně Rohingů.

Asi 16.500 z téměř 40.000 Rohingů v Indii registruje Organizace spojených národů jako uprchlíky, Indie však chce vyhostit i ty. "Je zřejmé, že jde o případ náboženské diskriminace a o pokus podnítit protimuslimské cítění," řekl dnes nejvyššímu soudu Prašant Bhušan, právník dvou Rohingů, kteří napadli opatření vlády.

Státní zástupce Tušar Mehta soudu řekl, že vláda při dalším slyšení plánovaném na 3. října předloží důkazy o napojení Rohingů na islamistické skupiny, včetně záznamů o nezákonných finančních operacích. Indické zpravodajské služby podle státních zástupců podezírají rohingské duchovní vůdce ze spolupráce s pákistánskými ozbrojenci.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané dramaticky obrátili? Bašár Asad zůstane prezidentem Sýrie, zní z…

12.12.2017 10:38 Aktualizováno Washington/Damašek - Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa souhlasí s…

V Japonsku zemřel degradovaný voják USA, v minulosti zběhl do KLDR

12.12.2017 10:36 Aktualizováno Tokio - V pondělí zemřel v Japonsku na selhání srdce bývalý seržant americké armády Charles Jenkins…

EU stopla finanční podporu kambodžských voleb, prý budou nedůvěryhodné

12.12.2017 09:39 Phnompenh - Evropská unie pozastavila finanční podporu kambodžských parlamentních voleb. Podle EU…

Bangladéš odsoudil pokus o teroristický útok v New Yorku

12.12.2017 09:24 Dháka - Bangladéšská vláda odsoudila pondělní teroristický útok v New Yorku, který provedl Akayed…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama