Indie chce kvůli extremismu vyhostit 40 tisíc Rohingů

Dillí - Indická vláda chce ze země deportovat muslimské Rohingy, jichž v Indii žije téměř 40.000 a kteří sem přicházejí v důsledku etnického násilí v domovské Barmě.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Indie

Vláda tvrdí, že představují riziko pro národní bezpečnost, a dnes uvedla, že má důkazy o extremistické činnosti zástupců muslimské menšiny, napsala agentura AP. Indický nejvyšší soud se v těchto dnech zabývá žádostí dvou Rohingů o zvrácení rozhodnutí vlády.

"Soud se nemá co plést do rozhodování o této záležitosti," uvádí vládní prohlášení. Dillí má za to, že otázka budoucnosti rohingských uprchlíků je čistě v kompetenci vlády. Ta v srpnu oznámila, že nařídila vládám jednotlivých svazových států identifikovat a deportovat nelegální migranty, včetně Rohingů.

Asi 16.500 z téměř 40.000 Rohingů v Indii registruje Organizace spojených národů jako uprchlíky, Indie však chce vyhostit i ty. "Je zřejmé, že jde o případ náboženské diskriminace a o pokus podnítit protimuslimské cítění," řekl dnes nejvyššímu soudu Prašant Bhušan, právník dvou Rohingů, kteří napadli opatření vlády.

Státní zástupce Tušar Mehta soudu řekl, že vláda při dalším slyšení plánovaném na 3. října předloží důkazy o napojení Rohingů na islamistické skupiny, včetně záznamů o nezákonných finančních operacích. Indické zpravodajské služby podle státních zástupců podezírají rohingské duchovní vůdce ze spolupráce s pákistánskými ozbrojenci.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na Maledivách roste, prezident hodlá prodloužit výjimečný stav

19.02.2018 10:17 Malé - Maledivský prezident Jamín Abdal Gajúm dnes požádal parlament o souhlas s prodloužením…

Do hory v Íránu narazilo letadlo. Na palubě bylo 66 lidí, nikdo nepřežil

18.02.2018 13:09 Aktualizováno Teherán - Íránské dopravní letadlo ATR-72 s 66 lidmi na palubě se dnes zřítilo na jihozápadě země.…

V tibetském chrámu Džókhang vypukl rozsáhlý požár +VIDEO

17.02.2018 18:47 Lhasa - V chrámu Džókhang, který patří mezi nejvýznamnější svatyně tibetských buddhistů, dnes…

Nepokoje v tropickém ráji: Při střetech na Maledivách mnoho zraněných

17.02.2018 14:19 Malé - Při pátečních střetech demonstrantů s policií na Maledivách byly zraněny desítky lidí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama