Může Severní Korea přežít ničivý útok USA?

Washington/Pchjongjang - Totální zničení, rakeťák, preventivní válka. Donald Trump toho o Severní Koreji už řekl hodně. Světu vysílá jasný vzkaz, že pokud KLDR zaútočí jako první, čeká je rychlá a zuřivá odplata. Ačkoliv bude válka mít strašlivé následky na americké straně, přesto bys si odborníci vsadili na to, že severokorejský režim bude zničen. Nebo snad ne? Má Kim-Čong-Un nějaký plán, jak přežít válku?

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Kim Jong Un prochází kolem raketového motoru.

Daniel L. Davis je bývalým důstojníkem v americké armádě, před několika lety odešel do důchodu, ve vojenské službě se ale pořád dobře vyzná. V září 2011 byl na základně v Afghánistánu, když na ně zaútočili bojovníci z Talibánu. S podporou bombardéru se podařilo území ochránit, přesto teroristická organizace k překvapení všech měla jen malá ztráty jak na životech, tak bitevní technice.

Pokud rakety a neomezená vzdušná síla nejsou dostatečné k tomu, aby po čtyřiceti dvou dnech zničily nepřátelské jednotky na otevřeném prostranství, a pokud dokáží lidé v obyčejných šatech bez jakékoliv speciální obrany vzdorovat déle než měsíc těžké technice, pak je otázkou, jak houževnatá bude severokorejská armáda, která sama disponuje nebezpečnými zbraněmi jako je vodíková bomba.

Jak se zachová Kim Čong-Un v případě napadení americkou armádou je docela jasné. Více jak desetimilionový Soul i celá Jižní Korea mu slouží jako rukojmí a pokud bude jeho vláda v přímém ohrožení, nebojí se prolévat krev. Kim přitom nemusí ani vyvíjet miniaturní hlavice na mezikontinentální rakety, Američané si nemohou dovolit mít na svých rukou krev, ať už se jedná o vlastní obyvatele nebo životy spojenců. Stačí tak pohrozit srovnání jihokorejského hlavního města se zemí a může tak donutit americké jednotky ke stažení.

Daniel L. Davis upozorňuje, že geologie nahrává Serverokorejcům. Sám sloužil na základnách v Jižní Koreji v devadesátých letech a je si jist, že mohutné hory na severní straně demilitarizovaného pásma je plné vojenské techniky, která je neustále namířená na Soul. Šance, že by se Trumpovy podařilo zneškodnit KLDR dříve, než napáchají škody na civilním obyvatelstvu, je minimální.

I navzdory ekonomické a vojenské přesile Spojených států je zde zřejmé, že Kim Čong-Un je ten, kdo má momentálně navrch. Buď to, nebo budou USA ochotní obětovat miliony Jihokorejců.

Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Centrum jaderných testů KLDR je poškozené? Hora se propadla, tvrdí Čína

26.04.2018 08:20 Peking - Severokorejské testovací jaderné středisko se podle čínských vědců po poslední jaderné…

V Indii se srazil vlak se školní dodávkou, zahynulo 12 dětí

26.04.2018 07:50 Lakhnaú - Nejméně 12 dětí zemřelo a dalších 12 utrpělo zranění při dnešní srážce vlaku se školní…

Požár ilegální ropné šachty zabil už 21 lidí, desítky dalších v kritickém…

26.04.2018 07:38 Jakarta - Nejméně na 21 mrtvých stoupla bilance požáru, který vypukl ve středu krátce po půlnoci…

Kim dorazí na hranici v demilitarizované zóně, přivítá ho jihokorejský…

26.04.2018 07:24 Soul - Jihokorejský prezident Mun Če-in v pátek v den mezikorejského summitu přivítá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama