Jedna z nejsilnějších armád světa, o které se nemluví. Co dokáže Jižní Korea?

Soul – Jižní Korea urazila dlouhou cestu od příměří na Korejském poloostrově. Dnes už nikdo nepochybuje, že se jedná o moderní zemi s vysokou životní úrovní, kvalitní a pokrokovou technologií. Jaká je ale její vojenská síla? Málokdy se mluví o Jihokorejských vojenských jednotkách, a přitom patří k nejlépe připraveným a vybaveným armádám na světě.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Jižní Korea

Americké základy v zemi stojí již desítky let, přesto Jihokorejci nenechávají svou vlastní obranu jen v rukou cizího státu. Počtově se sice nemohou rovnat severním sousedům, ale o to víc to dohánějí vlastní připraveností a vybaveností.

Od Korejské války nikdy nebyla na ostrově podepsána mírová smlouva, pouze příměří. Dá se v podstatě říct, že Jihokorejci se připravují na konflikt už desítky let.

Jižní Korea potřebuje mít velkou armádu kvůli neustálé ochraně demilitarizované zóny. Počet jihokorejských vojáků (přibližně 540 tisíc) připravených bránit svou vlast dokonce převyšuje počet amerických vojáků (kolem 475 tisíc), kteří operují celosvětově.

V případě společných operací na Korejském poloostrově tak vzniká otázka, kdo bude spojeneckým jednotkám velet. Američané nebudou chtít ztratit moc a kontrolu, přitom ale nemůžou chtít ovládat větší část vojska, která není jejich.

Jihokorejci patří k nejmoderněji vybaveným jednotkám na světě, spoléhají se hodně na techniku a automatizaci. Trénují taky velký počet speciálních elitních složek.

Za zmínku stojí i fakt, že v zemi stále existuje povinná vojenská služba dlouhá 24 měsíců, na kterou musí nastoupit každý zdravotně způsobilý muž do věku 30 let. Jediné, co Jihokorejci odmítají, je vývoj jaderných zbraní. Kromě toho jsou v téměř všech oblastech nadřazeni svým sousedům.

Jak obstojí armáda v ostrém boji, to se dozvíme až při případném konfliktu. Je však jasné, že Jihokorejci nic nepodceňují.

Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na Maledivách roste, prezident hodlá prodloužit výjimečný stav

19.02.2018 10:17 Malé - Maledivský prezident Jamín Abdal Gajúm dnes požádal parlament o souhlas s prodloužením…

Do hory v Íránu narazilo letadlo. Na palubě bylo 66 lidí, nikdo nepřežil

18.02.2018 13:09 Aktualizováno Teherán - Íránské dopravní letadlo ATR-72 s 66 lidmi na palubě se dnes zřítilo na jihozápadě země.…

V tibetském chrámu Džókhang vypukl rozsáhlý požár +VIDEO

17.02.2018 18:47 Lhasa - V chrámu Džókhang, který patří mezi nejvýznamnější svatyně tibetských buddhistů, dnes…

Nepokoje v tropickém ráji: Při střetech na Maledivách mnoho zraněných

17.02.2018 14:19 Malé - Při pátečních střetech demonstrantů s policií na Maledivách byly zraněny desítky lidí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama