Jedna z nejsilnějších armád světa, o které se nemluví. Co dokáže Jižní Korea?

Soul – Jižní Korea urazila dlouhou cestu od příměří na Korejském poloostrově. Dnes už nikdo nepochybuje, že se jedná o moderní zemi s vysokou životní úrovní, kvalitní a pokrokovou technologií. Jaká je ale její vojenská síla? Málokdy se mluví o Jihokorejských vojenských jednotkách, a přitom patří k nejlépe připraveným a vybaveným armádám na světě.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Jižní Korea

Americké základy v zemi stojí již desítky let, přesto Jihokorejci nenechávají svou vlastní obranu jen v rukou cizího státu. Počtově se sice nemohou rovnat severním sousedům, ale o to víc to dohánějí vlastní připraveností a vybaveností.

Od Korejské války nikdy nebyla na ostrově podepsána mírová smlouva, pouze příměří. Dá se v podstatě říct, že Jihokorejci se připravují na konflikt už desítky let.

Jižní Korea potřebuje mít velkou armádu kvůli neustálé ochraně demilitarizované zóny. Počet jihokorejských vojáků (přibližně 540 tisíc) připravených bránit svou vlast dokonce převyšuje počet amerických vojáků (kolem 475 tisíc), kteří operují celosvětově.

V případě společných operací na Korejském poloostrově tak vzniká otázka, kdo bude spojeneckým jednotkám velet. Američané nebudou chtít ztratit moc a kontrolu, přitom ale nemůžou chtít ovládat větší část vojska, která není jejich.

Jihokorejci patří k nejmoderněji vybaveným jednotkám na světě, spoléhají se hodně na techniku a automatizaci. Trénují taky velký počet speciálních elitních složek.

Za zmínku stojí i fakt, že v zemi stále existuje povinná vojenská služba dlouhá 24 měsíců, na kterou musí nastoupit každý zdravotně způsobilý muž do věku 30 let. Jediné, co Jihokorejci odmítají, je vývoj jaderných zbraní. Kromě toho jsou v téměř všech oblastech nadřazeni svým sousedům.

Jak obstojí armáda v ostrém boji, to se dozvíme až při případném konfliktu. Je však jasné, že Jihokorejci nic nepodceňují.

Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína neuznává výmluvy cizích představitelů pro setkání s dalajlamou

21.10.2017 12:27 Peking - Zahraniční činitelé si nesmějí myslet, že se vymluví ze setkání s exilovým tibetským…

Sesuv půdy na staveništi v Malajsii zasypal dělníky, nejméně tři zemřeli

21.10.2017 09:32 Kuala Lumpur - Při sesuvu půdy na staveništi v malajsijském městě George Town zemřeli tři…

Dvěma mešitami v Afghánistánu dnes otřásly exploze, desítky mrtvých

20.10.2017 19:36 Aktualizováno Kábul - Uvnitř šíitské mešity v afghánském hlavním městě se dnes odpálil sebevražedný atentátník,…

Po střetech s policií zemřelo v Barmě pět lidí

20.10.2017 18:01 Rangún - Nepokoje v severní Barmě si vyžádaly nejméně pět mrtvých a 25 zraněných.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama