Jaderný program KLDR? Skrytá hrozba leží jinde, tvrdí expert

NÁZOR - Severní Korea vystřelila v roce 2017 při 22 testech 15 raket a podle amerických zpravodajských zdrojů naposledy odpálila jadernou nálož o síle 140 kilotun TNT, přičemž se dle stanoviska KLDR jednalo o vodíkovou bombu, konstatuje bezpečnostní konzultant Eric O'Neill. Bývalý spolupracovník FBI v komentáři pro server CNN připomíná, že testy severokorejských raket neustále odsuzuje generální tajemník OSN coby závažné porušování rezolucí Rady bezpečnosti.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Kim Jong Un prochází kolem raketového motor

Tisíce úderů, fatální škody

Americky prezident Donald Trump mezitím slíbil uvalit na KLDR nové sankce, které by Spojeným státům umožnily cílit na firmy, jednotlivce a finanční instituce pomáhající severokorejskému režimu, poukazuje O'Neill. Dodává, že čínská centrální banka zase začala vůči Pchjongjangu striktně prosazovat sankce OSN.

Raketové testy jsou vyjádřením jasné snahy Kim Čong-una demonstrovat svou dominanci nad USA a jejich spojenci, soudí konzultant. Domnívá se, že jde zřejmě o součást strategie, která následuje íránský postup - dostat se co nejblíže k získání jaderné zbraně a přimět okolní svět k uzavření dohody.  "Jde také o značné odvádění pozornosti od mnohem většího problému," varuje O'Neill s tím, že skutečné riziko představují hlavně severokorejské kybernetické útoky.

Severní Korea silně investuje do kybernetických operací s cílem poškodit své nepřátele na Západě, poukazuje odborník. Připomíná, že západní tajné služby viní severokorejské špiony z Generálního průzkumného úřadu z útoku proti firmě Sony v roce 2014, přičemž panuje přesvědčení, že KLDR je zodpovědná i za kybernetickou loupež v bangladéšské centrální bance či letošní útok vyděračským virem WannaCry.

"Kyberšpioni Pchjongjangu provádějí nízkonákladové, velmi účinné útoky po celém světě s cílem poškodit nepřátele, škodit Západu a krást peníze," vysvětluje O'Neill. Doplňuje, že ohroženy jsou především finanční instituce, jelikož Severní Korea potřebuje prostředky na podporu svého jaderného programu.

Cílem severokorejských kybernetických operací, krom snahy zabránit jejich odhalení, je působit fatální škody prostřednictvím tisíců malých úderů, míní expert. Tvrdí, že jde o záměrný a organizovaný přístup ve stylu "narušuj a útoč", který souzní s celkovou strategií KLDR, jelikož čím více peněž a zdrojů dokáže země ukrást prostřednictvím kybernetických útoků, tím silnější bude její fyzická armáda.   

Protiakce je nutná

Navzdory ohromné nezaměstnanosti a děsivým životním podmínkách svých obyvatel KLDR investuje do vědy a technologie a vzdělává část populace tak, aby mohla pracovat pro severokorejskou vojenskou kybernetickou agenturu, což je jedna z nejlepších pracovních pozic v zemi, uvádí konzultant. Podotýká, že bezpečnostní experti a severokorejští zběhové odhadují počty lidí sloužících v severokorejské kybernetické armádě na tisíce a studenti pro službu v tomto elitním sboru jsou často velmi pečlivě vybíráni.

Zatímco každý severokorejský občan musí odsloužit v armádě jen určitý čas, ti, kdo pracují na kybernetické špionáži, musí být k dispozici k navýšení kapacit ve chvíli, kdy autoritářská vláda potřebuje jejich služby, nastiňuje O'Neill. Dodává, že v tomto ohledu má Severní Korea k dispozici na zavolání odhodlanou a systematicky budovanou kybernetickou armádu.

"Nejčastějším terčem severokorejských kybernetických útoků je její jižní soused," píše konzultant. Konstatuje, že jak se zvyšuje západní tlak na narušení jaderného programu KLDR, Kim zřejmě odpoví dalším rozvojem svých schopností útočit v kyberprostoru, a proto by Spojené státy měly přijít s nějakým plánem jak kybernetickým útokům přicházejícím ze Severní Koreje čelit.

Za nejkritičtější odborník  považuje definici eskalační politiky, která by vymezila, kdy se kybernetický útok již stává válečným aktem. Kybernetické útoky se totiž nemusí týkat jen bankovních kont či krádeží identit, ale dovedou narušit distribuci energie, vypnout rozvod vody nebo zabránit leteckým kontrolním věžím navádět letadla na bezpečná přistání, varuje O'Neill. USA podle něj proto musí silně investovat do kybernetického zabezpečení zásadní infrastruktury, posílit klíčové kontrolní prvky na svém území a znásobit ochranu svých finančních a systémů a energetické sítě.

Nejen v případě KLDR bude bojiště budoucích konfliktů tvořit nejen klasické fyzické území, ale také kybernetický prostor, očekává odborník. Za důležité tak považuje, aby se při pozornosti věnované Kimovu jadernému a raketovému programu neztratily ze zorného pole severokorejské kybernetické útoky, které v posledních letech úspěšně poškozují Západ a budou tak činit i v budoucnu, pokud se nepodnikne nějaká protiakce.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zvažují sankce proti Barmě: Za zvěrstva vůči Rohingům musí nést…

24.10.2017 07:31 Washington - Spojené státy zvažují sankce proti buddhistické Barmě kvůli jejímu přístupu k Rohingů.…

Hrozba ze strany KLDR. Japonsko, Korea a USA trénují sledování raket

24.10.2017 07:24 Soul - Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko zahájily vojenské cvičení, které potrvá dva dny. Jeho…

Atentát na Kim Čong-una? Profesor popsal možné scénáře

24.10.2017 00:01 NÁZOR – Myšlenka vyřešit problém zabitím veřejné osobnosti či vysoce postaveného nepřítele v sobě…

Tillerson nečekaně navštívil Kábul, CIA rozšíří své tajné operace v…

23.10.2017 16:25 Aktualizováno Kábul - Americký šéf diplomacie Rex Tillerson dnes přicestoval do Afghánistánu na neohlášenou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama