Magma stoupá, aktivita sopky Agung je v kritické fázi. Evakuováno 50 tisíc lidí

Jakarta - Z okolí sopky Agung bylo evakuováno už 50 tisíc lidí. Seizmická aktivita v oblasti vyvolává obavy, že by po půl století mohl nejvyšší vulkán na ostrově Bali znovu vybuchnout. Magma vystoupalo blízko k povrchu. O tom svědčí stovky mělkých vulkanických otřesů v posledních dnech.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Mezinárodní letiště v Denpasaru, metropoli ostrova Bali, kam každoročně přijíždějí miliony turistů, funguje zatím bez omezení. Letištní úřady ale uvedly, že situaci pečlivě sledují a nevylučují, že bude nutné letiště v příštích dnech uzavřít.

V neděli registrovaly indonéské úřady 34.000 evakuovaných. "Počet evakuovaných lidí už dosáhl 48.540," oznámil na dnešní tiskové konferenci mluvčí úřadu pro řešení přírodních katastrof Sutopo Purwo Nugroho s tím, že v ohrožené zóně žije 62.000 lidí.

zdroj: YouTube

"Pořád jsou lidé, kteří evakuaci odmítají. Jedním z důvodů je, že stále nedošlo k erupci sopky, další důvod je, že mají obavy o dobytek," prohlásil Nugroho. Podle agentury AFP bylo z okolí vulkánu evakuováno také 2000 krav.

Již v pátek úřady vyhlásily v oblasti nejvyšší stupeň varování a doporučily, aby se místní obyvatelé a turisté nezdržovali v okruhu do 12 kilometrů kolem kráteru sopky. Lidé, kteří museli opustit svůj domov, byli převezeni do provizorních přístřešků zřízených ve školních tělocvičnách, sportovních centrech a na dalších místech. Mluvčí úřadu pro řešení katastrof dnes uvedl, že činnost sopky Agung vstoupila do "kritické fáze".

Kvůli možnému ohrožení erupcí byli v pátek a v sobotu evakuováni hosté z resortu Relax na severovýchodním pobřeží Bali, který hojně navštěvují čeští turisté. Český zastupitelský úřad v Jakartě doporučuje turistům na Bali, aby se vyvarovali vstupu do evakuovaného perimetru kolem kráteru sopky a aby sledovali aktuální vývoj situace prostřednictvím místních médií a informací místních úřadů.

Výška sopky Agung činí 3031 metrů nad mořem. Série erupcí mezi roky 1963 a 1964 si vyžádala více než 1000 obětí a stovky dalších osob utrpěly zranění.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co bude KLDR chtít od Američanů? Summit může skončit i nejhorším scénářem

21.03.2018 14:24 Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že ji k smířlivým krokům z posledních týdnů nedonutily západní…

IS udeřil v Kábulu: Při masakru u šíitské svatyně zahynulo 29 lidí, přes…

21.03.2018 13:45 Aktualizováno Kábul - Poblíž šíitské svatyně v afghánské metropoli se dnes odpálil sebevražedný atentátník.…

Barmský prezident Tchin Ťjo s okamžitou platností rezignoval

21.03.2018 07:53 Rangún - Barmský prezident Tchin Ťjo (71), spojenec barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, dnes…

Rohingové v ohrožení. Řítí se na ně monzuny, mohou přinést tyfus i…

20.03.2018 17:19 Dháka - Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes varovala před katastrofickými důsledky,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama