Zapomeňte na Rusko nebo KLDR. Největší nepřítel Spojených států se rýsuje jinde

Washington/Peking - Jeden z nejvýše postavených vojenských činitelů americké armády, generál Joseph Dunford, pravidelně vystupuje před senátory, aby jim zodpověděl bezpečnostní otázky. Stalo se tak i v úterý, kdy všechny varoval, že do roku 2025 budou Spojené státy čelit hrozbě, nad kterou nikdo z nich zatím nepřemýšlí - Číně.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Lídr čínské komunistické strany Si Ťin-pching.

Čína na žebříčku podle generála figurovala vždy, ale nikdy nebyla považována za tu největší. A zvlášť teď během další korejské krize je to víc viditelné, než kdy dřív. Podle Dunforda by Čína mohl přispět ke zklidnění situace, přesto nedělá nic. Naoko předstírá, že podporuje sankce a že má ruce svázané, ale ve skutečnosti je to Peking, který drží Spojené státy v šachu a vyčkává na svou příležitost.

Dunford tvrdí, že pro teď je největším nepřítelem Rusko, které je ohrožuje kvůli své početné armádě, spolehlivé i moderní vojenské technice a nesmíme zapomenout ani na jaderné zbraně, ale do roku 2025 se domnívá, že Čína předčí i Kreml. "Když se podíváme na demografii a ekonomickou situaci, tak opravdu hrozí, že nás převálcují," tvrdí generál.
Pentagon upozorňuje, že Čína v minulých letech hodně investovala a posílila svoje vojenské aktivity, mimo válečné pole pak tlačí na menší a slabší státy v Pacifiku, čímž ohrožuje vytvořená spojenectví s USA.

Dunford se nedávno vrátil z cesty do Pekingu, kde měl přispět k lepší komunikaci mezi státy. Po návratu prohlásil, že obě země mají spoustu složitých záležitostí k řešení, a ne všude bude možné hledat kompromis.

Z vojenského hlediska je největším ohniskem moře, kde Čína často provádí cvičení a manévry i přes kritiku okolních států. Peking si nárokuje území v Jihočínském moři a je tak ve sporu s okolními státy, jako je Vietnam, Tchaj-wan nebo Filipíny. Ve východočínském moři je zase neustále trnem v oku Japoncům. Během námořních cvičeních si často Čína zabere a uzavře pro svoje potřeby velkou část moří, což se nelíbí Spojeným státům a spojencům.

Vstupte do diskuze (63)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Agenti Číny infiltrovali síť LinkedIn, sbírají informace o německých…

11.12.2017 15:47 Aktualizováno Berlín/Peking - Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) upozornil, že Čína užívá falešné účty na…

Severní Korea se zbláznila, chce vyvinout biologické zbraně, uvádějí…

11.12.2017 15:40 Washington - Amerika se začíná bát hrozivého scénáře. Severní Korea se s vývojem jaderných zbraní…

Džihádisté se na jihu Filipín přeskupují. Duterte chce prodloužit stanné…

11.12.2017 13:56 Manila - Na jihofilipínském ostrově Mindanao by mělo být stanné právo prodlouženo o rok. Prezident…

Má Kim Čong-un magické schopnosti? Dokáže prý poručit větru, aby ustal

11.12.2017 13:22 Pchjongjang - „Poručíme větru, dešti“ je známé úsloví z dob, kdy se Sovětský Svaz tvářil jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama