Z Barmy denně uprchne 2000 muslimských Rohingů, podle OSN bude ještě hůř

Ženeva/Rangún - Z Barmy do Bangladéše denně přichází 2000 muslimských Rohingů. OSN odsoudila omezený přístup humanitárních organizací do Arakanského státu. Někteří uprchlíci už v Bagladéši získali průkaz totožnosti - mají ho vůbec poprvé v životě.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

Od 25. srpna, kdy se zde rozhořelo násilí, přišlo do Bangladéše zhruba 515.000 uprchlíků, uvedl dnes Joel Millman z Mezinárodní organizace pro migraci.

Koordinátor humanitární pomoci OSN Mark Lowcock připomněl, že OSN požaduje přístup k obyvatelstvu v Arakanském státě na severu Barmy a nynější situaci organizace pokládá za "nepřijatelnou". "Příliv uprchlíků z Barmy se ještě nezastavil, v Barmě jsou stále stovky tisíc Rohingů a chceme být připraveni, pokud dojde k dalšími exodu," uvedl. "Půl milionu lidí se nesebere a neuteče ze země jen tak," dodal.

zdroj: YouTube

Muhammad Sálim se narodil a vyrostl v severní Barmě. Tamější vláda jej však za celých 30 let jeho života neuznala za občana země, napsala agentura AP. Nakonec se mu alespoň něčeho z tohoto dlouho očekávaného uznání dostalo v exilu - oficiální průkaz totožnosti nezískal v Barmě, ale vydalo mu ho bangladéšské ministerstvo pro imigraci a cestovní pasy.

Sálim, který žil v severní Barmě, náleží k muslimské menšině Rohingů. Je jedním z více než půl milionu členů této minority, kteří od sklonku srpna uprchli přes hranice do Bangladéše. Jejich domovy vypálily bezpečnostní složky a buddhistické bojůvky. Lidé v Barmě Rohingy považují veskrze za cizince, třebaže se tam většina z nich narodila.

Bangladéšské úřady se zhostily obrovského úkolu: vedou evidenci nově příchozích uprchlíků a vydávají jim plastové průkazy totožnosti, na nichž je uvedeno jejich jméno, věk a místo narození. Rohingové jsou na průkazech označováni jako "občané Barmy".

V uprchlickém táboře v Kutapalongu Sálim agentuře AP při pořizování fotografie na průkaz řekl, že žádný průkaz totožnosti ještě nikdy neměl. Poté, co 26. září vstoupil s mnoha dalšími uprchlíky do Bangladéše, průkaz totožnosti konečně získal.

Cení si jej natolik, že když se jeho žena s dcerou šly koupat, střežil ty jejich jako oko v hlavě. "V Barmě jsem nebyl šťastný, zabíjeli tam lidi a všechno ničili," říká Sálim, "a proto jsem přišel sem. V Bangladéši jsem šťastný."

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zaútočily na KLDR: Jak by to vypadalo?

12.12.2017 16:26 Aktualizováno New York - Na Korejském poloostrově už nějakou dobu hrozí ozbrojený konflikt. Severní Korea a její…

Ruská intervence v amerických volbách je hlavně ukázkou naší neschopnosti,…

12.12.2017 15:51 Washington – S nezvykle kritickým prohlášením přišel Michael Morell, který v minulosti šéfoval…

Po nárazu letadla do benzinky 199 mrtvých. Airbus po letech vyplatí…

12.12.2017 12:57 Rio de Janeiro - Airbus stále odmítá vinu za letecké neštěstí, při kterém v roce 2007 zemřelo v Sao…

Kim má špičkovou padělatelskou dílnu? Objevila se dolarová "superbankovka"

12.12.2017 12:51 Soul - KLDR se zřejmě vrátila k tištění falešných amerických dolarů, aby tak obešla mezinárodní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama