Kdo má skutečně moc? Kim Čong-Un je vězněm vlastní země

Pchjongjang - Kim Čong-Unova neobvyklá výchova udělala z mladého diktátora vězně vlastního režimu, tvrdí bývalý britský ministr zahraničí William Hague. Podle něj se Kim nikdy nevzdá nukleárních zbraní, protože hrozby nepřicházejí jen ze zahraničí, ve skutečnosti musí bránit sám sebe takřka každý den i před nepřáteli uvnitř země.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Severokorejský diktátor Kim Čong-un

Třiatřicetiletý Kim Čong-Un převzal jako velmi mladý moc po svém zesnulém otci. Na počátku zde panovaly naděje, že mladý osvícený vůdce by mohl zlepšit situaci svého lidu, ale nyní je už jasné, že má otěže pevně v rukou a žádné "korejské jaro" se nekoná. William Hague tvrdí, že kdyby jen trošku povolil, pravděpodobně by na něj byl velmi brzy spáchán atentát.

Už od chvíle, kdy bylo ohlášeno jeho nástupnictví, měl Kim jen dvě možnosti - tvrdě pokračovat v režimu, nebo nést následky toho, když přijde o moc. Cena by přitom nebyla nejnižší, v Severní Koreji to víceméně funguje tak, že buď nejdřív najdete a zabijete svoje protivníky, nebo oni udělají to samé vám. Kdyby se dostal do rukou zahraničním mocnostem, pravděpodobně by byl odsouzen na zločiny proti lidskosti.

"Už za života svého otce musel Kim neustále dokazovat, že je chladný a brutální. Kdyby si o něm jeho otec myslel, že je slaboch, moc by přešla do rukou někoho jiného a ten by ho rozhodně nenechal poklidně žít," poukazuje Hague na to, že nikde po světě by nebyl v bezpečí. Jeho nevlastní bratr byl sám zabit na letišti v Kuala Lumpur.

Hague dodává, že Kim sdílí stejný osud jako většina diktátorů s absolutní mocí. I když se to nezdá, nejnebezpečnější věc, kterou můžou vládci udělat, je povolit vlastní režim. O Kimovi se říká, že má zálibu ve střílení lidí, jejich mrtvoly pak předhazuje psům. Za několik svého panování už odstranil tolik odpůrců a jejich rodiny využijí každé příležitosti, aby to samé udělali i jemu.

"V podstatě se teď Kim nemůže zbavit vlastního režimu, pokud chce mít dlouhý spokojený život. Ve třiceti letech jen málokdo chce umřít. Jeho jediná možnost teď je neustále posilovat svoje postavení a všem dát najevo, že dokáže velké věci. Jaderný vývoj mu v tomhle značně pomáhá," tvrdí Hague.

Podle politika je válka s USA tím posledním, co by si Kim Čong-Un přál. Jenže pokud se věc vymkne kontrole, pak k ní velmi pravděpodobně dojde, ať už si to vůdce přeje nebo ne. Všechno zatím nasvědčuje tomu, že režim dělá vše pro to, aby se připravil na případnou válku.

Napětí mezi KLDR a USA neustále stoupá po nedávných raketových testech. Odborníci z Ruska dokonce tvrdí, že se severokorejský režim chystá na novou sérii testů, tentokrát s mezikontinentálními střelami. Anton Morozov z ruské diplomacie minulý týden navštívil Pchjongjang, kde měl údajně zhlédnout dokument s výpočty, se kterými Severokorejci pevně věří, že tentokrát už by mohli úspěšně zasáhnout i území USA.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Agenti Číny infiltrovali síť LinkedIn, sbírají informace o německých…

11.12.2017 15:47 Aktualizováno Berlín/Peking - Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) upozornil, že Čína užívá falešné účty na…

Severní Korea se zbláznila, chce vyvinout biologické zbraně, uvádějí…

11.12.2017 15:40 Washington - Amerika se začíná bát hrozivého scénáře. Severní Korea se s vývojem jaderných zbraní…

Džihádisté se na jihu Filipín přeskupují. Duterte chce prodloužit stanné…

11.12.2017 13:56 Manila - Na jihofilipínském ostrově Mindanao by mělo být stanné právo prodlouženo o rok. Prezident…

Má Kim Čong-un magické schopnosti? Dokáže prý poručit větru, aby ustal

11.12.2017 13:22 Pchjongjang - „Poručíme větru, dešti“ je známé úsloví z dob, kdy se Sovětský Svaz tvářil jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama