KLDR má svoji hackerskou elitu, která je připravená vyřadit celý jih z provozu, varuje dezertér

Sydney/Pchjongjang - Schopnosti severokorejských hackerů jsou za hranicemi západních představ, tvrdí bývalý počítačový vědec Jang Se-Yul. Novinářům se ozval poté, co se veřejnost dozvěděla o tom, že KLDR ukradli válečné plány Spojeným státům a Jižní Koreji.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hackeři jsou v KLDR perfektně vytrénovaní, ilustrační foto.

Lee Čol-Hi se jihokorejské bezpečností agentury tvrdí, že byl ukraden soubor s vojenskými fotografiemi pořízenými armádou USA, ale jinak není ještě jasné, přesně která data byla ukradená. Škodlivý malware zaútočil na Jižní Koreu již před rokem, ale teprve nyní se na veřejnost dostaly detaily.

S jistotou se ví, že by ukradeno přes 235 GB dat, což se rovná asi 15 milionům stránkám psaných dokumentů. Podle Leeho stát ještě neví asi o 80 procentech ukradených souborů, ale určitě přišli o plány vytvořenými americkými veliteli na rychlé svržení Kim Čong-Una.

Podle Leeho se jedná hlavně o chybu u Jihokorejců. "Severokorejští hackeři nejsou tak zkušení, ale Soul naprosto podcenil bezpečnost," tvrdí bezpečnostní expert. Svědectví získaní od severokorejských uprchlíků však tvrdí o naprostém opaku. Nebylo by to přitom poprvé, co hackeři z Pchjongjangu napadli svého jižního souseda.

Pravidelným cílem útoků jsou státní instituce, banky, ale třeba i elektrárny. Se škodlivým ransomvirem WannaCry se snažili zase získat peníze od uživatelů po celém světě. Mnoho lidí se obává, že schopnosti severokorejského hackerského týmu už zdaleka převyšuje vše, proti čemu se můžeme v dnešním světě bránit.

"Nedokážete si ani představit, což už napáchali uvnitř Jižní Koreje," řekl Jang Se-Yul australským novinářům. Ten utekl ze země už v roce 2004 a varuje, že se Severokorejci na kybernetické útoky připravují už od 90. let. "Jsou připravení zasáhnout jihokorejskou infrastrukturu kdykoliv, čekají jen na příkaz Kim Čong-Una," tvrdí Jang.

Jang je prý pořád ještě v kontaktu se svými bývalými kolegy, zprávy dostává hlavně od těch, kteří se nacházejí na státních misích v severní Číně. Zahraniční skupina prý byla vyslána z Pchjongjangu a v Číně se vydávají za zkušené programátory, ve skutečnosti však mají získat co nejvíc informací ze Soulu a Washingtonu a podpořit tak severokorejský režim.

"Mí bývalí kolegové tvrdí, že jihokorejská kybernetická bezpečnost je všem k smíchu. Nedělá jim žádné potíže napadnout jejich systémy. Pro Kim Čong-Una je použití jaderných hlavic na Soul jen ztrátou času a zásob, stačí mu jeho hackerský tým, aby vyřadil celý stát z provozu," tvrdí Jang.

Podle jihokorejských odborníků je momentálně v KLDR přes 8700 aktivních hackerů, profesionálové jsou vybírání přímo ze škol a nejmladším je teprve kolem 13 let. Ti prochází pečlivým vzděláváním a pak pracují na kybernetických zločinech země. Sám Jang Se-Yul vystudoval v Pchjongjangu univerzitu v oboru, který nazval jako "program na napadení nepřátelských systémů", jinými slovy ho učili schopnosti potřebné pro hackování.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský premiér Abe zřejmě vyhrál parlamentní volby

22.10.2017 15:20 Aktualizováno Tokio - Japonská vládní koalice vedená Liberálnědemokratickou stranou (LDP) premiéra Šinzóa Abeho…

V Japonsku začaly i přes blížící se tajfun volby

22.10.2017 08:46 Tokio - V Japonsku za vydatného deště způsobeného blížícím se tajfunem Lan začaly ráno (o půlnoci…

Čína neuznává výmluvy cizích představitelů pro setkání s dalajlamou

21.10.2017 12:27 Peking - Zahraniční činitelé si nesmějí myslet, že se vymluví ze setkání s exilovým tibetským…

Sesuv půdy na staveništi v Malajsii zasypal dělníky, nejméně tři zemřeli

21.10.2017 09:32 Kuala Lumpur - Při sesuvu půdy na staveništi v malajsijském městě George Town zemřeli tři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama