Neuvěříte, dokud to neuvidíte. Takovou nenávist vůči USA jsem nikde nezažil, tvrdí novinář

New York/Pchjongjang - Severní Korea představuje pro mnohé reportéry nikdy nevysychající studnu. Můžou o ní psát denně a díky Kim Čong-Unovi a Donaldu Trumpovi je tady téměř každý den nějaká hrozba. Jenže skutečné překvapení přichází ve chvíli, kdy mají možnost do KLDR vycestovat. A novinář pro New York Times (NYT) zde prožil nejeden kulturní šok.

Přidejte svůj názor 85 komentářů

Série protiamerických propagandistických plakátů proti USA

Nicholas Kristof je dlouholetým pracovníkem NYT. Trvalo mu celých pět let, než obdržel potřebné povolení pro vstup do KLDR a je rozhodně rád, že to stihl ještě před zákazem pro občany USA do země cestovat. To, co zde zažil předčilo veškeré jeho očekávání. I přestože o Severní Koreji četl denně v novinách, je to pořád nic oproti tomu, co se tam skutečně děje.

"Antiamerická propaganda je nyní nesmírně silná, každý den vidíte na ulicích vojáky, jak rozdávají letáčky se zobrazením raketových střel mířících na americká velkoměsta," popsal svůj zážitek Kristof. Na každém kroku, na každém rohu, plakátu je nějakým způsobem připomínáno, že USA jsou národním nepřítelem. Novinář tvrdí, že teprve tady pochopil, že nukleární válka může z pohledu Severokorejců začít každým dnem.

Kristof mluvil s místními a procházel si památky v Pchjongjang, většina z nich byly válečná muzea. Všechny expozice vysílají naprosto jedinečný vzkaz, a to že jsou Spojené státy démonické. Podle novináře je lidem každý den připomínáno, že USA použily ve válce chemické zbraně a dopustily se na civilním obyvatelstvu mnohem horších zvěrstev než nacisti během 2. světové války. Za minulé hladomory mohly také jak jinak než Spojené státy.

Kristof také dostal velmi vzácnou příležitost vést rozhovor s jedním z vojenských důstojníků Choe Kang-Ilem. Když se ho novinář dotazoval na případ studenta Otto Warmbiera, Severokorejec vyjádřil lítost nad ztrátou mladého života. Zároveň však také dodal, že jeho smrt způsobily Spojené státy či někdo jiný, kdo se snažil očernit režim v KLDR. V Žádném případě prý nemohlo dojít k chybnému jednání ze strany Severní Koreje. "Někdo ho (Warmbiera) zabil, aby mohl v zahraničí šířit nenávist vůči nám," tvrdí Choe.

Nicholas Kristof popsal, že ve vzduchu je neustále cítit napětí a nenávist vůči vládě USA. Pravda je v mnoha případech pro každého jiná a pro Severokorejce je slovo jejich vůdce svaté. "Nepochybuji o tom, že lidé propagandě naprosto věří," řekl Kristof. A s každým dalším tweetem prezidenta Donalda Trumpa se svět přibližuje k válečné situaci, která bude pro všechny strany katastrofická.

Vstupte do diskuze (85)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zničení jaderného střediska KLDR budou pokrývat i Jihokorejci

23.05.2018 10:56 Aktualizováno Soul - Severní Korea nakonec umožní, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska…

Církví opět otřásá pedofilie: Odstoupil australský arcibiskup, alarmující…

23.05.2018 07:05 Canberra/Santiago de Chile - Australský arcibiskup Philip Wilson, jehož soud v úterý uznal vinným…

Protesty v Indii kvůli vodě: Policie zastřelila nejméně devět demonstrantů

22.05.2018 18:57 Dillí - Nejméně devět lidí zastřelili policisté v jihoindickém státě Tamilnádu. Tisíce…

Nové sankce USA proti Íránu: Dalších pět osob na černé listině

22.05.2018 17:27 Washington - Spojené státy dnes oznámily další sankce vůči Íráncům. Týkají se pěti osob, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama