Diplomacie? Ta přijde, až budeme mít na dosah USA, zní ze Severní Koreje

Pchjongjang/New York - Ctihodný soudruh Kim Čong-Un si jde dál za svým a nic mu v tom nezabrání. Ani zpřísňování sankcí ze strany Evropské unie, trpělivost zřejmě došla už i Moskvě, když se Vladimir Putin rozhodl připojit se k blokádě. Jenže účinek je zatím mizivý, Severokorejce vůbec netrápí, že Spojené státy odmítly dialog. sami se k němu mít nebudou, dokud ve svém arzenálu nebudou mít několik mezikontinentálních raket.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

KLDR zvítězí ve válce s USA, tvrdí propagandistické plakáty.

Severokorejská delegace na půdě OSN znovu potvrdila, že režim se nehodlá vzdát svého jaderného programu a chystá vyrobit mezikontinentální rakety, které zasáhnou i východní pobřeží Spojených států. Naopak vyhrožují, že válka může začít každou chvíli.

Delegace neodmítla diplomacii jako takovou, nicméně rozhovorům zůstanou dveře zavřené, tolik nebudou Severokorejci vlastnit dostatečný arzenál k tomu, aby na ně už Spojené státy nemohly pohlížet jako na slabší. Varovali také před tím, že jejich země je natolik defenzivně i ofenzivně schopná, aby se už nyní mohla postavit čelem USA, pokud Donald Trump bude pokračovat ve svých výhrůžkách.

Bilý dům mezitím vydává smíšené reakce s nejasným postojem. Podle Johna Kellyho se musí na diplomacii zapracovat už teď, i když to prezident tvrdošíjně odmítá, protože pokud se korejská hrozba rozroste a na dosah budou mít i území Spojených států, pak vzniká jen velmi malá šance na úspěšné jednání.

Odborníci přitom varují, že KLDR je již velmi blízko svému cíli. Aby byla střela účinná, nesmí se při přeletu v atmosféře rozpadnout. Dalším krokem je dosáhnout detonace nad povrchem země, aby se maximalizoval účinek zbraně. Podle severokorejské delegace jsou už jen dva malé krůčky od toho, aby úspěšně zasáhli svého největšího nepřítele.

Demokratický politik Brendan Boyle z ministerstva zahraničí novinářům řekl, že je důležité, aby USA i nadále věc řešily diplomaticky, zároveň však nesmí dovolit, aby Severní Korea měla k dispozici nukleární arzenál. "Nemyslím si, že bychom s touhle možností mohli v klidu říct," tvrdí Boyle.

Severokorejská delegace se také v pondělí rozhořčila nad zprávami, že jejich hackeři měli údajně napadnout jihokorejské úřady a ukradnout jim válečné plány, které mimo jiné obsahovaly přípravy k atentátu na Kim Čong-Una. I přes tvrzení Soulu a Washingtonu, Pchongjang nadále tvrdí, že jejich stát se nikdy nesnížil ke kybernetickým útokům.

Pokud ovšem takové plány existují či existovali, pak je podle velvyslance Kim In-Ryonga nanejvýš urážející, že se USA vůbec dovolilo na takový scénář pomyslet. "Tohle je největší ostuda, pokud plánují odstranit našeho maršála, a v korejském lidu takovéhle zprávy vyvolávají jen více nenávisti," řekl Kim In-Ryong.

Podle diplomata má jeho země právo na vlastnictví nukleárních zbraní, protože se musí bránit před americkou agresí. "Jsme už velmi blízko k dosažení požadované technologie, a pokud se USA opováží zaútočit na naši svatou zem, pak se před naší zlobou neschovají nikde. Celý svět budeme mít na dosah," vyhrožoval severokorejský reprezentant.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku je víc rytířů Jedi než muslimů. Zeman přesto těží ze strachu z…

21.01.2018 19:47 Aktualizováno Sydney/Praha – O českých prezidentských volbách informuje například také server deníku The Sydney…

Počet mrtvých při útoku na hotel v Kábulu roste. Nenechte nikoho naživu,…

21.01.2018 18:53 Aktualizováno Kábul/Praha - Počet obětí nočního útoku na mezinárodní hotel v Kábulu se zvýšil na 14 cizinců a…

Tálibánci v noci napadli základnu domobrany, postříleli 18 lidí

21.01.2018 10:14 Kábul - Ozbrojenci z Tálibánu zabili v noci na dnešek v severoafghánské provincii Balch 18…

KLDR vyslala do Soulu přípravný tým, je v něm i šéfka Severokorejských…

21.01.2018 09:00 Soul - Do Jižní Koreje dorazil přípravný sedmičlenný tým umělecké skupiny z KLDR, která vystoupí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama