Čínský "Trump" chce politické zemětřesení. Miliardář slibuje, že sesadí Si Ťin-pchinga

Peking - Guo Wengui je ukázkovým příkladem podnikatele, který zbohatl díky čínskému kapitalismu. I přestože je Čína oficiálně komunistickou zemí, o její ekonomice se to tvrdit nedá. Nyní tento miliardář slibuje, že skoncuje s politickou mafií, která vládne zemi už celé dekády. A všechno to zvládne udělat z pohodlí svého newyorského domova.

Přidejte svůj názor

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Guo Wengui je označován jako "čínský Trump", svoje impérium postavil taky na investicích do realit. "Mým jediným cílem je změnit mou rodnou zem," tvrdí excentrický magnát, který je v Číně nežádanou osobou. I proto se radši usadil ve Spojených státech, odkud řídí celou svoji společnost.

V Číně se momentálně připravují na očekávaný sjezd komunistické strany, přípravy doprovázejí i přísná bezpečnostní opatření a velký zájem médií. Pro Guo Wengui je to ideální místo k tomu, aby něco změnil, jak slibuje. Před zraky všech novinářů tak plánuje "odkrýt tajemství", která srazí vládnoucí mafii na kolena.

K 19. sjezdu Komunistické strany Číny by mělo dojít už tuto středu, očekává se příjezd přes 2200 delegátu, kteří budou součástí pečlivě naplánovaného průvodu a divadla, který má zemi i svět přesvědčit o velikosti komunismu. Guo Wengui jim to však chce překazit. Už nějakou dobu odtajňuje malá svědectví na nejvyšší vládnoucí kruhy, která mají dokazovat korupci či morální úpadek. Ale to nejlepší si údajně ještě schovává v rukávu.

Podle Rodericka MacFarquhara, experta na Čínu z Hardwarské univerzity, tvrdí Guo Wengui v New Yorku již nějakou dobu, že obdržel na čínskou vládu kompromitující materiály. Nikdo však neví, o co se jedná, proto je obtížně předpovědět, zda to bude mít vůbec nějaký účinek. "Počkáme, až to zveřejní, a pak uvidíme, co se stane," řekl MacFarquhar.

Guo Wengui se zatím prezentuje jako bojovník za svobodu a tvrdí, že ho nic a nikdo nezastaví v jeho cestě za demokracií. V minulých týdnech byl spatřen při setkáních se spolupracovníky prezidenta Trumpa i v přítomnosti bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, se kterým cestoval soukromým letadlem.

Novinářům minulý měsíc řekl, že Čína je nyní "nejzkorumpovanějším, nejbrutálnějším a nejvíce tyranizujícím režimem po celém světě, předčí dokonce i KLDR". Jenže jak mnozí poukazují, Guo nepatří mezi nejsvatější, sám ke svému bohatství přišel díky tomu, že podplácel úředníky, aby povolili jeho developerské projekty.

Guo Wengui má odhadovaný majetek v hodnotě 1,77 miliard eur, od roku žije 2014 žije v New Yorku, kde obývá luxusní apartmán v hodnotě 68 milionů dolarů. Do zahraničí prchl poté, co se stal jedním z cílů politiky korupční očisty prezidenta Si Ťin-pchinga, veškerý jeho majetek v Číně byl odstaven.

Ze svého amerického sídla pak řídí protivládní kampaň a tvrdí, že byl obviněn neoprávněně. Jeho první kroky vedly vůči Wang Qi-šana, spojence prezidenta, který měl na starost vyčistit politiku od korupce, mezi mnohými byl tento krok vnímán jako odstranění nežádoucích. Peking veškerá obvinění ze strany Gua Wenguie odmítá a vydala na něho mezinárodní zatykač.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražská schůzka v ohrožení? Kimovo letadlo do Evropy nedoletí

26.04.2018 10:44 Aktualizováno Washington – Všichni o tom mluví, ale nikdo nic neví. I tak by se dala popsat nálada okolo ostře…

Kim dorazí na hranici v demilitarizované zóně, přivítá ho jihokorejský…

26.04.2018 10:13 Aktualizováno Soul - Jihokorejský prezident Mun Če-in v pátek v den mezikorejského summitu přivítá…

Centrum jaderných testů KLDR je poškozené? Hora se propadla, tvrdí Čína

26.04.2018 08:20 Peking - Severokorejské testovací jaderné středisko se podle čínských vědců po poslední jaderné…

V Indii se srazil vlak se školní dodávkou, zahynulo 12 dětí

26.04.2018 07:50 Lakhnaú - Nejméně 12 dětí zemřelo a dalších 12 utrpělo zranění při dnešní srážce vlaku se školní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama