Japonský premiér Abe zřejmě vyhrál parlamentní volby

Tokio - Japonská vládní koalice vedená Liberálnědemokratickou stranou (LDP) premiéra Šinzóa Abeho dosáhla v dnešních předčasných parlamentních volbách přesvědčivého vítězství.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.

Vyplývá to z prvních povolebních odhadů zveřejněných po uzavření hlasovacích místností. Oficiální výsledky se očekávají v pondělí brzy ráno.

Konzervativní koalice v čele s LDP podle televize NHK získá v dolní komoře japonského parlamentu 312 z celkového počtu 465 míst. Podle prognóz by koalice měla, pokud přesáhne hranici 310 křesel, více než dvoutřetinovou většinu.

Dvoutřetinová převaha by měla zajistit Abemu další premiérský mandát. Má tak naději se stát vůbec nejdéle sloužícím japonským ministerským předsedou. Abeho, který je v čele vlády od prosince 2012, čeká v příštím roce v září obhajoba jeho tříletého mandátu v čele LDP.

Povolební odhady jsou otřesem pro nově vzniklou opoziční Stranu naděje, kterou založila tokijská guvernérka Juriko Koikeová, o které se výhledově hovořilo jako o možné první ženě v čele japonské vlády. Televize NHK Straně naděje přisuzuje 49 křesel, Koikeová odhadovaný výsledek již podle AP označila za "velmi tvrdý".

Podle agentury Reuters tak je pravděpodobné, že Abe bude pokračovat ve svém ekonomickém programu nazývaném Abenomics. Jeho hlavními součástmi jsou volná měnová politika, realizace projektů veřejných prací a strukturální reformy.

Pokud Abe v dolní komoře skutečně získá dvoutřetinovou většinu, lze podle agentury AP očekávat, že se pokusí o revizi japonské pacifistické ústavy. Ta zemi, jež byla za druhé světové války spojencem Německa a okupovala velkou část Asie, desítky let zakazovala nasazovat armádu s výjimkou sebeobrany.

Jakákoli změna japonské ústavy si žádá dvoutřetinovou podporu obou komor parlamentu a schválení ve veřejném referendu. Abeho koalice už sice má dvoutřetinovou převahu v horní komoře, ale japonská veřejnost si podle průzkumů změnu ústavy nepřeje.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rohingové se mají vrátit do Barmy do dvou let. Diplomaté ale mají…

16.01.2018 09:32 Rangún - Barma a Bangladéš se dohodly na podmínkách návratu 650.000 muslimských Rohingů, kteří od…

Poplach v japonském městě: Supermarket prodal prudce jedovaté ryby

16.01.2018 08:25 Tokio - Japonské město Gamagori vyhlásilo poplach kvůli jedovaté rybě fugu. Místní supermarket…

Palivo z potopeného íránského tankeru pokrylo 143 kilometrů čtverečních…

15.01.2018 21:23 Peking/Teherán – Z tankeru, který se v neděli potopil ve Východočínském moři, uniklo těžké palivo,…

Sopka, jež má na svědomí tisíce mrtvých, se opět probudila k životu

15.01.2018 15:08 Aktualizováno Manila - Nejaktivnější vulkán na Filipínách se probudil. Sopka Mayon začala chrlit ze svého nitra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama