Čínský prezident se nechce dělit o moc, svého nástupce neukázal

Peking - Čína představila stálý výbor politbyra, který určuje dění v zemi. Prezident Si Ťin-pching, který si na sjezdu výrazně upevnil svou moc, zůstane v čele vládnoucí komunistické strany na druhé pětileté období.

Přidejte svůj názor

Čínský prezident Si Ťin-pching

Své místo ve stálém výboru politbyra si udržel také premiér Li Kche-čchiang. Mezi pěti odcházejícími členy stálého výboru politbyra je i protikorupční šéf Wang Čchi-šan, který v 69 letech odchází do politického důchodu, jehož neoficiální hranicí je v čínské hierarchii 68 let. Nahrazuje ho 60letý Čao Le-ťi, dosavadní mocný personální šéf strany.

Do užšího vedení politbyra postoupil také 67letý Li Čan-šu, šéf centrálního úřadu ústředního výboru, který se zabývá administrativními záležitostmi. Dalšími členy stálého výboru se stali předseda šanghajských komunistů, 63letý Chan Čeng, ředitel úřadu pro politický výzkum, 62letý Wang Chu-ning, a jeden ze čtyř místopředsedů vlády, 62letý Wang Jang. U nikoho z nich se neočekává, že by po pěti letech získali další mandát.

Komunistická strana Číny opustila nedávný precedens a nezahrnula do sedmičlenného stálého výboru jasného nástupce na nejvyšší funkci. Všem členům výboru je přes 60 let, přičemž se čekalo, že nástup nějakého padesátníka by mohl ukázat na Siova potenciálního náhradníka.

V úterním projevu na závěr sjezdu Si slíbil svým krajanům v horizontu roku 2050 novou éru čínského socialismu, ale bez naděje na politickou liberalizaci stávajícího systému.

Podle americké televize CNBC někteří investoři doufají, že s potvrzeným mocenským postavením Si nyní bude moci prosadit odvážné ekonomické a finanční reformy. Pokračující úsilí o rozsáhlé změny brzdily obavy o sociální stabilitu a z konfliktů zájmů.

Podle sinologa Jeana-Pierrea Cabestana z baptistické univerzity v Hong Kongu se Si nechce s nikým dělit o moc. "Nechce mít někoho, kdo by mu dýchal za krkem s přípravou nástupnictví," řekl agentuře AFP. "Chce udržovat tlak na všechny a užívat si moci dalších pět nebo deset let, aniž by si svázal ruce," dodal. Do užšího vedení čínských komunistů se proto podle všeho nedostal Siův chráněnec, 57letý Čchen Mi-ner, nynější šéf komunistické strany v jednom z nejvýznamnějších čínských měst Čchung-čchingu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Test panenství? Indonéská armáda a policie krutou praktiku stále vykonává

23.11.2017 07:29 Jakarta - Indonéská armáda a policie u uchazeček stále provádí test panenství, vykonává je pod…

My a teroristé? Severokorejská reakce je opět plná výhrůžek

22.11.2017 14:43 Pchjongjang - Vážná provokace a násilné omezování, komentovala severokorejská státní média…

Letadlo námořnictva USA se zřítilo do moře, na palubě bylo 11 lidí

22.11.2017 12:31 Aktualizováno Tokio - Letoun amerického vojenského námořnictva se dnes zřítil do moře jihovýchodně od japonského…

Poplach na Bali, obyvatelé a turisté prchají před probouzející se sopkou

22.11.2017 10:07 Bali - Tisíce lidí tu žije. Dalších mnoho set zde tráví dovolenou. Přesto všichni utíkají, jako by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama