Číně došla trpělivost. Peking doporučil KLDR, aby přestal s raketovými testy

Peking – Hora Mantapsan, obvyklé místo severokorejských jaderných zkoušek, je na pokraji zhroucení, domnívají se odborníci v Číně. Podle nich stačí ještě jeden výbuch a poškození bude trvalé. To by mohlo mít špatné následky i na území Číny, protože pohoří se nachází poblíž severních hranic. Peking proto varoval KLDR, aby už další testy neprováděla.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Severní Korea

Pokud se hora zhroutí, hrozí únik radiace, která se dostane i na území Číny. Geologové proto varovali severokorejskou delegaci, aby od testů upustilo. Stalo se tak jen dva dny předtím, než diplomaté z KLDR včele s ministrem zahraničí Ri Jong-Ho na půdě OSN oznámili, že jejich země zamýšlí testy vodíkové bomby v Pacifickém oceánu.

Odborníci z Číny nedávno novinářům oznámili, že je to velice komplexní problém, který vyžaduje okamžité řešení. Varování bylo jen prvním krůčkem ze všech opatření, které mají k dispozici. Za Severní Koreju pak přijel do Číny špičkový geolog, který se však nezúčastní státního jaderného programu, tudíž ani bombových testů.

Čína taky oznámila, že setkání bylo „přátelské“, ale odmítla prozradit detaily o rozhovorech. Pozorovatelé varují, že vztah mezi KLDR a jejich prakticky jediným spojencem, Čínou, je na bodu mrazu od doby, kdy Kim Čong-Un tvrdošíjně trvá na tom, aby jeho režim získal jaderné zbraně jako pojistku proti invazi Spojených států amerických.

Podle profesora diplomacie Kim Han-Kwona ze Soulu severokorejský režim vždy využíval nedůvěry mezi Čínou a Ruskem, aby si upevnil svou diplomatickou cestu. V poslední době však z Pekingu přichází kritika kvůli nukleárním testům a zpřísněným sankcím OSN, kterých se Čína také účastní. KLDR je po sérii raketových a bombových testů již více než měsíc v klidu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína: obavy z Kima rostou

25.04.2018 10:50 Peking - S blížícími se summity mezi KLDR a Jižní Koreou a Kim Čong-unem a americkým prezidentem…

Tálibán ohlásil začátek jarní ofenzivy, nese název bitvy ze 7. století

25.04.2018 10:23 Kábul - Islamistické hnutí Tálibán dnes oznámilo začátek jarní ofenzivy v Afghánistánu. Povstalci…

Sterilizace ve 21. století. Proč se ženy dobrovolně vzdávají možnosti mít…

25.04.2018 10:12 NÁZOR - Pro většinu žen je sterilizace něčím, čím by si nikdy nechtěly projít. Většina z nich jí…

V Indonésii vzplála nová ropná šachta, uhořelo 11 lidí

25.04.2018 09:00 Jakarta - U nově vyhloubené ropné šachty v indonéské provincii Aceh dnes při požáru uhořelo 11 lidí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama