Číně došla trpělivost. Peking doporučil KLDR, aby přestal s raketovými testy

Peking – Hora Mantapsan, obvyklé místo severokorejských jaderných zkoušek, je na pokraji zhroucení, domnívají se odborníci v Číně. Podle nich stačí ještě jeden výbuch a poškození bude trvalé. To by mohlo mít špatné následky i na území Číny, protože pohoří se nachází poblíž severních hranic. Peking proto varoval KLDR, aby už další testy neprováděla.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Severní Korea

Pokud se hora zhroutí, hrozí únik radiace, která se dostane i na území Číny. Geologové proto varovali severokorejskou delegaci, aby od testů upustilo. Stalo se tak jen dva dny předtím, než diplomaté z KLDR včele s ministrem zahraničí Ri Jong-Ho na půdě OSN oznámili, že jejich země zamýšlí testy vodíkové bomby v Pacifickém oceánu.

Odborníci z Číny nedávno novinářům oznámili, že je to velice komplexní problém, který vyžaduje okamžité řešení. Varování bylo jen prvním krůčkem ze všech opatření, které mají k dispozici. Za Severní Koreju pak přijel do Číny špičkový geolog, který se však nezúčastní státního jaderného programu, tudíž ani bombových testů.

Čína taky oznámila, že setkání bylo „přátelské“, ale odmítla prozradit detaily o rozhovorech. Pozorovatelé varují, že vztah mezi KLDR a jejich prakticky jediným spojencem, Čínou, je na bodu mrazu od doby, kdy Kim Čong-Un tvrdošíjně trvá na tom, aby jeho režim získal jaderné zbraně jako pojistku proti invazi Spojených států amerických.

Podle profesora diplomacie Kim Han-Kwona ze Soulu severokorejský režim vždy využíval nedůvěry mezi Čínou a Ruskem, aby si upevnil svou diplomatickou cestu. V poslední době však z Pekingu přichází kritika kvůli nukleárním testům a zpřísněným sankcím OSN, kterých se Čína také účastní. KLDR je po sérii raketových a bombových testů již více než měsíc v klidu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékaři prohlédli severokorejského vojáka. To co v něm našli ještě nikdy…

17.11.2017 21:57 Aktualizováno Soul/Pchjongjang - Severokorejský voják, který v pondělí uprchl přes hranici do Jižní Koreje a byl…

Do KLDR přiletěl vyslanec čínského prezidenta

17.11.2017 14:51 Pchjongjang - Do severokorejské metropole dnes přicestoval zvláštní vyslanec čínského prezidenta Si…

Lidé v KLDR přežívají díky černým trhům. Kromě jídla jsou nejžádanější…

17.11.2017 12:40 Pchjongjang - Severní Korea už léta funguje pomocí přídělového systému. Jenže pád Sovětského svazu…

Japonský vlak odjel o 20 sekund dříve. Železnice se lidem omluvila

17.11.2017 10:10 Tokio - Japonská železniční společnost se omluvila zákazníkům za to, že jeden z jejích expresů,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama