Uprchlíci na ostrově Manus přežívají v úděsných podmínkách. OSN apeluje na Austrálii

Sydney - OSN dnes vyzvala Austrálii, aby poskytla potraviny, vodu a zdravotní služby 600 žadatelů o azyl, kteří jsou v detenčním zařízení na Papui-Nové Guineji. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová zopakovala nabídku své země, která je ochotna přijmout až 150 běženců ze zavřeného tábora na ostrově Manus.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi. Doposud posílala žadatele o azyl do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platila.

Soud Papuy-Nové Guineje nedávno rozhodl, že tábor je nelegální. Uprchlíkům bylo nabídnuto natrvalo se usídlit v Papui-Nové Guineji, požádat o možnost žít v Kambodži, anebo o přemístění na Nauru, ale jen málo z nich tyto možnosti zvolilo. Na ostrově Papua-Nová Guinea se volně pohybovat nechtějí, protože se obávají útoků místních obyvatel.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dnes apeloval na Austrálii, aby převezla 600 žadatelů o azyl z tábora na australskou pevninu k posouzení jejich žádostí. Australská detenční zařízení v Nauru a Papui-Nové Guineji označil UNHCR za neudržitelná a nehumánní.

Novozélandská premiérka Ardernová dnes řekla, že bude o uprchlících mluvit se svým australským protějškem Malcolmem Turnbullem na nedělní schůzce v Sydney.

Íránec Behrúz Búčání, který v táboře na ostrově Manus pobývá, uvedl, že uprchlíci hladovějí a chybí jim lékařská péče. V příspěvcích na twitteru Búčání mimo jiné napsal, že běženci ve středu začali hloubit jámy ve snaze najít pitnou vodu.

zdroj: YouTube

Ve čtvrtek situaci s vodou v táboře zlepšily silné dešťové srážky. "V tomto okamžiku kolem mě leží stovky nahých mužů. Hladovějí a jejich těla slábnou," napsal na twitteru Búčání. Podle něj je nabídka Nového Zélandu pro migranty "tou nejlepší šancí".

Mezi běženci jsou převážně příslušníci muslimského etnika Rohingů, kteří čelí pronásledování v Barmě, obyvatelé Afghánistánu sužovaného řadu let válečným konfliktem, Íránci, Srílančané a další.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Korea se pustila do Trumpa kvůli jeho "jadernému tlačítku". Co mu…

16.01.2018 16:15 Pchjongjang - Severní část Korejského poloostrova i přes zlepšené diplomatické vztahy s jižním…

Na trh v Afghánistánu dopadly rakety. Nejméně pět mrtvých, desítky raněných

16.01.2018 15:28 Kábul - Při dnešním ostřelování velkého tržiště na severu Afghánistánu zahynulo nejméně pět lidí a…

Rohingové se mají vrátit do Barmy do dvou let. Diplomaté ale mají…

16.01.2018 09:32 Rangún - Barma a Bangladéš se dohodly na podmínkách návratu 650.000 muslimských Rohingů, kteří od…

Poplach v japonském městě: Supermarket prodal prudce jedovaté ryby

16.01.2018 08:25 Tokio - Japonské město Gamagori vyhlásilo poplach kvůli jedovaté rybě fugu. Místní supermarket…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama