USA je už minulost. My jsme nový světový lídr, hlásí Čína

Peking - Před očekávanou návštěvou amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně, kdy se očekává, že státníci budou řešit hlavně obchodní smlouvy, zní z Číny troufalé oznámení, že už dávno vystřídali Spojené otázce v pozice lídra světa. Peking je však připraven i nadále s Washingtonem vést dialog, Donald Trump však musí dokázat, že umí být i konstruktivní.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Čína vyzývá ke konstruktivnímu dialogu a vyjednávání před příchodem prezidenta Donalda Trumpa do Pekingu příští týden jako jedna z největších ekonomik světa, která vyvažuje praktickou diplomacii s vlastní rostoucí asertivitou. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí tak dává jasně najevo, kdo by měl mít navrch během projednávání obchodních smluv.

"Při prohlubující se a rychle se rozvíjející ekonomické a obchodní spolupráci je nevyhnutelné, že mezi Čínou a USA mohou vzniknout určité rozdíly a neshody. Měli bychom si však uvědomit, že to neznamená, že se tento rozpor stane hlavním proudem hospodářských a obchodních vztahů mezi Čínou a USA , "řekl Hua Chunying za ministerstvo zahraničí.

Hua dále řekl, že Čína i Spojené státy jsou momentálně na sobě závislé, takže pokud se jeden potopí, stáhne i toho druhého ke dnu. Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že Čína už dávno není "tou druhou kategorií" a že Američané by ji měli brát jako rovnocenného partnera, protože už dávno jsou lídrem světa v mnoha oblastech.

Pozorovatelé z anglicky psaného deníku China Daily poukazují na to, že Trumpova administrativa doteď vydávala poněkud rozporuplné zprávy a vztah z Čínou se během úřadování současné hlavy Bílého domu nikam neposunulo. Během nadcházející návštěvy se tak očekává, že Trump vydá čisté a jasné prohlášení o tom, že Spojené státy budou i do budoucna hájit zájmy regionu a přispějí k rozvoji.

Nejčtenější deník v zemi, který je zároveň ovládán komunistickou stranou Číny, People's Daily vydal prohlášení, že Trumpova návštěva může být historickém milníkem ve společných dějinách vztahu obou zemí. Dále upozornil na to, že Spojené státy už dávno nejsou vzorem, ale svět se obrací k Číně jako k vedoucí roli, ať už se jedná o ekonomiku nebo politiku.

Editorial listu poznamenal, že ještě před nedávnem žila většina lidí v chudobě, ale nyní se komunistické straně podařilo vytvořit střední buržoazní třídu a ještě navíc stíhá pomáhat méně úspěšným sousedům v regionu. Čína se tak dostává do středu dění, zatímco Spojené státy uchvátila izolace a protekce. To ovšem dává Pekingu možnost se angažovat i ve světě, když Spojené státy tuto roli už nezvládají.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína: obavy z Kima rostou

25.04.2018 10:50 Peking - S blížícími se summity mezi KLDR a Jižní Koreou a Kim Čong-unem a americkým prezidentem…

Tálibán ohlásil začátek jarní ofenzivy, nese název bitvy ze 7. století

25.04.2018 10:23 Kábul - Islamistické hnutí Tálibán dnes oznámilo začátek jarní ofenzivy v Afghánistánu. Povstalci…

Sterilizace ve 21. století. Proč se ženy dobrovolně vzdávají možnosti mít…

25.04.2018 10:12 NÁZOR - Pro většinu žen je sterilizace něčím, čím by si nikdy nechtěly projít. Většina z nich jí…

V Indonésii vzplála nová ropná šachta, uhořelo 11 lidí

25.04.2018 09:00 Jakarta - U nově vyhloubené ropné šachty v indonéské provincii Aceh dnes při požáru uhořelo 11 lidí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama