V zavřeném australském táboře žije dál 500 migrantů. Bez vody, jídla a elektřiny

Canberra - V australském detenčním táboře na ostrově Manus v Papui-Nové Guineji nadále zůstává přes 500 žadatelů o azyl. Zařízení přitom bylo už před týdenm oficiálně uzavřeno. Podle agentury Reuters dostali uprchlíci jídlo naposledy 29. října, od té doby se spoléhají na sporadickou pomoc místních lidí a dešťovou vodu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Austrálie doposud posílala žadatele o azyl do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platila. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převáděčstvím a nelegální migrací.

Soud Papuy-Nové Guineje nedávno rozhodl, že tábor je nelegální. Běženci mají být přemístěni do tří tranzitních center, do nich však odmítají jít, údajně z obav z útoků místních obyvatel. Uprchlíkům bylo nabídnuto natrvalo se usídlit v Papui-Nové Guineji, požádat o možnost žít v Kambodži, anebo o přemístění na Nauru, ale jen málo z nich tyto možnosti zvolilo, uvedli jejich právní zástupci.

Nejvyšší soud Papuy Nové-Guineje v úterý odmítl žádost uprchlíků, aby místní úřady obnovily dodávky vody, elektřiny a potravin do tohoto zařízení.

zdroj: YouTube

Místní policejní velitel Dominic Kakas sdělil, že po verdiktu opustilo detenční zařízení 38 žadatelů o azyl. To znamená, že z tábora, kde žilo 606 uprchlíků, odešlo od jeho oficiálního uzavření 31. října 54 běženců. Ostatní setrvávají.

Dle kurdského novináře Behrúze Búčáního z Íránu, který byl v táboře držen čtyři roky, má zdravotní problémy 90 běženců. "Trpí infekcemi, bolestmi břicha a průjmy způsobenými špinavou vodou," prohlásil Búčání. Mezi běženci jsou převážně příslušníci muslimského etnika Rohingů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženy obviněné z vraždy Kima prý platili za účast v řadě žertů

22.02.2018 21:13 Kuala Lumpur - Bratr severokorejského diktátora Kim Čong-nam zemřel loni v únoru na letišti v…

Další zlatá medaile pro Česko na ZOH! V čem jsme nejlepší?

22.02.2018 20:40 Aktualizováno Kangnung - Česká republika si veze z dějiště Zimních olympijských her další zlatou medaili.…

Jižní Korea zaplatila za sestru diktátora majlant. Užívala si luxusu, v…

22.02.2018 12:57 Soul - Mladší sestra diktátora Kim Čong-una a její doprovod během jejich třídenní návštěvy na…

Na závěr OH vyšle Severní Korea vysokého generála, USA Ivanku

22.02.2018 10:51 Soul - KLDR vypraví do Jižní Koreje další vysokou politickou delegaci, která se zúčastní nedělního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama