V zavřeném australském táboře žije dál 500 migrantů. Bez vody, jídla a elektřiny

Canberra - V australském detenčním táboře na ostrově Manus v Papui-Nové Guineji nadále zůstává přes 500 žadatelů o azyl. Zařízení přitom bylo už před týdenm oficiálně uzavřeno. Podle agentury Reuters dostali uprchlíci jídlo naposledy 29. října, od té doby se spoléhají na sporadickou pomoc místních lidí a dešťovou vodu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Austrálie doposud posílala žadatele o azyl do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platila. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převáděčstvím a nelegální migrací.

Soud Papuy-Nové Guineje nedávno rozhodl, že tábor je nelegální. Běženci mají být přemístěni do tří tranzitních center, do nich však odmítají jít, údajně z obav z útoků místních obyvatel. Uprchlíkům bylo nabídnuto natrvalo se usídlit v Papui-Nové Guineji, požádat o možnost žít v Kambodži, anebo o přemístění na Nauru, ale jen málo z nich tyto možnosti zvolilo, uvedli jejich právní zástupci.

Nejvyšší soud Papuy Nové-Guineje v úterý odmítl žádost uprchlíků, aby místní úřady obnovily dodávky vody, elektřiny a potravin do tohoto zařízení.

zdroj: YouTube

Místní policejní velitel Dominic Kakas sdělil, že po verdiktu opustilo detenční zařízení 38 žadatelů o azyl. To znamená, že z tábora, kde žilo 606 uprchlíků, odešlo od jeho oficiálního uzavření 31. října 54 běženců. Ostatní setrvávají.

Dle kurdského novináře Behrúze Búčáního z Íránu, který byl v táboře držen čtyři roky, má zdravotní problémy 90 běženců. "Trpí infekcemi, bolestmi břicha a průjmy způsobenými špinavou vodou," prohlásil Búčání. Mezi běženci jsou převážně příslušníci muslimského etnika Rohingů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Test panenství? Indonéská armáda a policie krutou praktiku stále vykonává

23.11.2017 07:29 Jakarta - Indonéská armáda a policie u uchazeček stále provádí test panenství, vykonává je pod…

My a teroristé? Severokorejská reakce je opět plná výhrůžek

22.11.2017 14:43 Pchjongjang - Vážná provokace a násilné omezování, komentovala severokorejská státní média…

Letadlo námořnictva USA se zřítilo do moře, na palubě bylo 11 lidí

22.11.2017 12:31 Aktualizováno Tokio - Letoun amerického vojenského námořnictva se dnes zřítil do moře jihovýchodně od japonského…

Poplach na Bali, obyvatelé a turisté prchají před probouzející se sopkou

22.11.2017 10:07 Bali - Tisíce lidí tu žije. Dalších mnoho set zde tráví dovolenou. Přesto všichni utíkají, jako by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama