Severní Korea se globalizuje. Už mají přístup i na internet

Pchjongjang - Ani Severní Korea se neubránila fenoménu, bez kterého se lidé po celém světě už ani neumí představit svoje dny. Je jím internet, i když přístup na něj je v této uzavřené zemi stále omezený. Novinkou však nyní je dvoustupňový systém, který zde začal fungovat. Ti nejvěrnější si můžou dovolit relativní svobodu a i ve velkém stahovat třeba jihokorejské filmy, obyčejný lid se musí spokojit se státním intranetem.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Mladí v Severní Koreji mají teď lepší možnosti. Konečně smí i na internet.

I přes zaostalost je Severokorejcům dobře známý takzvaný smartphone, který v posledních letech hýbe světovým trhem. I v KLDR vlastní lidé telefony, za hranicemi se však nedovolají. Pchjongjang však chce postupovat dopředu, lékaři můžou dávat rady přes videokonference a v mobilech nejbohatších nalezneme i elektronické peněženky, které jim ušetří manipulaci s hotovostí.

To všem v zemi funguje přes pevně uzavřený intranet, který připomíná systém středně malých firem na západě. Z něj se nedostanete na světový internet, ale ani nikdo z venčí se nedostane dovnitř. Perfektní kontrola před zvědavými pohledy. Severní Korea, možná až na Eritreu, patří k zemím nejméně přátelským k internetu.

Přístup na svobodné internetové stránky je tak pro běžný lid stále nedostupný, ve společnosti se může málokdo chlubit tím, že má přístup k osobnímu počítači, dokonce mít vlastní soukromý mail je nedosažitelný sen. Jenže vůdce Kim Čong-Un, který si západní vymoženosti užívá už od dětství, se nyní internet jeví jako vhodný nástroj k ovládání masy.

Pak Sung Jin je student technické univerzity, až dodělá školu, bude žádanou posilou pro vědce v chemických laboratořích. Dnes přišel do knihovny, aby mohl vypracovat esej. Jako jeden z mála má zkušenosti se světovým internetem (i když na něm byl za přísného dohledu), pokud potřebuje dodatečné informace, univerzita mu přístup na jakékoliv stránky umožní.

Dnes si však vystačí s intranetem, který se v KLDR jmenuje "Kwangmyong", neboli záře či světlo. Zapíná si prohlížeč "Naenara" (v překladu Moje vlast), který je mírnou modifikací známého FireFoxu. Zde má student přístup k asi 168 webovým stránkám, ty zahrnují známé restaurace v hlavním městě, nebo univerzitní oficiální web.

Většina počítačů v KLDR pracuje na systému "Rudá hvězda", který byl vytvořen z Linuxu. Když kopie programu byla jednou propašována za hranice, odborníci zjistili, že má v sobě zabudovaný nespočet "špionážních" programů, které měly tajně sledovat aktivitu uživatele. Běžný Severokorejec o těchto funkcích nemá ani zdání.

"V Severní Koreji jsou smartphony a počítače přísně kontrolované vládou, pokud nyní lidem umožnili větší svobodu v surfování webových stránek, je za tím úmysl je ještě více kontrolovat," domnívá se Nat Kretchun z organizace usilující o svobodné využívání technologie. Jakékoliv snahy přepsat Rudou hvězdu by vedly k tomu, že se program okamžitě vrátí do továrního nastavení a Pchjongjang dostane zprávu o rebelovi.

Severní Korea v posledních letech zažívá boom, co se prodeje mobilních telefonů týče. Hodně tomu pomohlo i rozšíření 3G sítě, i když jediný přístup je na omezený intranet. Internetové pokrytí pak v zemi zajišťuje thajská společnost Loxley Pacific a egyptská Orascom Telecom Media and Technology.

Co se týče smartphonů, tak největší inspirací není pro KLDR jihokorejský Samsung, nýbrž americký Apple. Uživatelé si mohou do svých telefonů stáhnout různé hry, nejoblíbenější je samozřejmě ta, která pojednává o vůdci Kim Čong-Unovi. Jmenuje se "Chlapec generál" a Severokorejci si ji můžou zakoupit v obchodě podobném AppleStoru za zhruba 35 korun.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sprostý Zeman, státnický Drahoš. O volbě prezidenta se píše i v Austrálii,…

21.01.2018 11:46 Aktualizováno Sydney/Praha – O českých prezidentských volbách informuje například také server deníku The Sydney…

Po útoku na hotel v Kábulu šest mrtvých, komando bojovalo s islamisty 12…

21.01.2018 11:40 Aktualizováno Kábul - Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo nejméně šest civilistů. Speciální jednotky…

Tálibánci v noci napadli základnu domobrany, postříleli 18 lidí

21.01.2018 10:14 Kábul - Ozbrojenci z Tálibánu zabili v noci na dnešek v severoafghánské provincii Balch 18…

KLDR vyslala do Soulu přípravný tým, je v něm i šéfka Severokorejských…

21.01.2018 09:00 Soul - Do Jižní Koreje dorazil přípravný sedmičlenný tým umělecké skupiny z KLDR, která vystoupí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama