Hrozí humanitární krize. Austrálie by měla změnit svou příkrou migrační politiku, varuje OSN

Ženeva(Sydney - Zpráva Výboru OSN pro lidská práva, uvádí, že by Austrálie měla přestat odmítat uprchlíky a změnit své imigrační zákony tak, aby odpovídaly mezinárodním standardům. Dokument byl zveřejněn dnes.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Austrálie

Výbor Austrálii mimo jiné doporučil, aby zkrátila dobu zadržení migrantů, neumísťovala do táborů pokud možno děti a neposílala uprchlíky zpět tam, kde jim hrozí nebezpečí, napsala agentura Reuters.

OSN a skupiny bránící lidská práva Austrálii kritizují, že žadatele o azyl, kteří se pokusí břehů kontinentu dosáhnout na lodi, zadržuje a posílá je do táborů v ostrovním státě Nauru a v Papui-Nové Guineji, s nimiž Austrálie ohledně detence migrantů uzavřela dohodu. Podle kritiků přitom není zohledněn to, zda se jedná o uprchlíky.

Dokument také varuje před „hrozbou humanitární krize" v táboře na ostrově Manus u Papuy-Nové Guineje. Detenční centrum bylo zavřeno 31. října, ale 600 žadatelů o azyl se v něm zabarikádovalo, třebaže úřady odpojily vodu a elektřinu. Odmítají odejít, protože se obávají násilí ze strany místních obyvatel. Tábor zavřen byl poté, co soud Papuy-Nové Guineje rozhodl, že celý podnik je nelegální. Místní úřady dnes migrantům daly ultimátum tábor opustit do soboty, anebo přistoupí k použití síly.

„Ano, Austrálie má právo přijmout přísnou (imigrační) politiku, například migranty přesídlit," uvedl místopředseda výboru Juval Šany. „Nemohou ovšem s žadateli o azyl jednat jako se zločinci a zadržovat je. Musí dostát své povinnosti a neposílat migranty zpět do nebezpečí," řekl dále Šany.

Místopředseda výboru také uvedl, že taková situace je v rozvinuté zemi, jež v jiném kontextu lidských práv dbá, nezvyklá stejně jako fakt, že Austrálie opakovaně doporučení výboru OSN, byť nezávazná, ignoruje.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženy obviněné z vraždy Kima prý platili za účast v řadě žertů

22.02.2018 21:13 Kuala Lumpur - Bratr severokorejského diktátora Kim Čong-nam zemřel loni v únoru na letišti v…

Další zlatá medaile pro Česko na ZOH! V čem jsme nejlepší?

22.02.2018 20:40 Aktualizováno Kangnung - Česká republika si veze z dějiště Zimních olympijských her další zlatou medaili.…

Jižní Korea zaplatila za sestru diktátora majlant. Užívala si luxusu, v…

22.02.2018 12:57 Soul - Mladší sestra diktátora Kim Čong-una a její doprovod během jejich třídenní návštěvy na…

Na závěr OH vyšle Severní Korea vysokého generála, USA Ivanku

22.02.2018 10:51 Soul - KLDR vypraví do Jižní Koreje další vysokou politickou delegaci, která se zúčastní nedělního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama